Ana Sayfa Gündem Gürer: “Güvenilir gıda için sürekli denetim şart”

Gürer: “Güvenilir gıda için sürekli denetim şart”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, ‘hileli gıda ürünleriyle’ ilgili soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, taklit ve tağşişin engellenmesine yönelik idari yaptırım ve cezaların arttırıldığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 18 Ocak 2021 Pazartesi 11:26
 Gürer: “Güvenilir gıda için sürekli denetim şart”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, ‘hileli gıda ürünleriyle’ ilgili soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, taklit ve tağşişin engellenmesine yönelik idari yaptırım ve cezaların arttırıldığını açıkladı. 

 Gürer “Taklit ve tağşiş ürünlerle ilgili yapılan yasal düzenlemenin etkisinin yansıması için  gıdada denetimlerin sıklaştırılmasını ve AVM dahil her yerde satılan ürünlerin içerik olarak etiketine uygun üretilip, üretilmediğinin takip edilmesi gerektiğini söyledi.

 GIDA TERÖRÜ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  taklit ve tağşiş ürün satanların yurttaşları dolandırmadan öte sağlıklarını risk altına düşürdüğünü de belirterek Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle konuyu bir kez daha gündeme getirdi.

İSİM DEĞİŞTİRİP, HİLELİ GIDA ÜRETİMİNE DEVAM EDEN FİRMALAR

Gürer, Bakan Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, “Tarım ve Orman Bakanlığı 15.09.2020 tarihinde 91 firmaya ait 113 parti ürünü daha ifşa etti.

Bakanlığınızın bu firmalara yönelik uyguladığı yaptırımlar nelerdir? 2012 yılından bu yana ifşa edilen 1.609 firmadan faaliyetine devam eden firma sayısı kaçtır? Firma sahipleri arasında firma adı değiştirip tekrar aynı hileyi yapan var mıdır? Kaç firma ve ürün için ihbar sonucu denetim yapılmıştır?” şeklinde sorular yöneltti. 

PARA CEZASI ARTTI 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 5996 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlerle ilgili olarak bu ürünleri üreten her bir firma hakkında (ilgili partiye yönelik olarak) idari para cezası uygulandığını hatırlattı.

PİYASADAN TOPLATILIYOR 

Bakan Pakdemirli, laboratuvar analizleri neticesinde içeriğinde kişilerin sağlığını tehlikeye düşürebilecek şekilde ilaç etken maddesi tespit edilen ürünlerin de masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatıldığını belirterek, “Bu ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında kamunun sağlığına karşı suçlar kapsamında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmaktadır” dedi. 

İDARİ YAPTIRIM VE CEZALAR ARTTI 

4 Kasım 2020 Tarihli ve 31294 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 7255 sayılı Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun’un 30’uncu Maddesinde 5996 sayılı Kanunun 40’inci Maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (1) bentleri değiştirildiğini açıklayan Bakan Pakdemirli bu kapsamda taklit ve tağşişin engellenmesine yönelik idari yaptırım ve cezaların arttırıldığını söyledi. 

HABERSİZ DENETİMLER

Bakan Pakdemirli, “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında risk esasına dayalı olarak işyeri ve ürüne yönelik bir gıda denetim ve kontrol sistemi oluşturulmuş olup; denetim ve kontroller risk esasına göre, ön bildirim gereken hâller dışında, önceden haber verilmeksizin, yıllık denetim programlarının yanı sıra şüphe, şikâyet, ihbar, inceleme, izlenebilirliğin sağlanması, izleme, gözetim ve tetkik amaçları ve ÇİMER ile ALO 174 Gıda Hattı kapsamında şikâyet edilen ürün ve firmalara yönelik olarak Bakanlığımızca yürütülmektedir” şeklinde açıklama yaptı. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

MEYVE BAHÇESİ SATILIK

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık