Ana Sayfa Yaşam 2 yılda, 340 yeni hizmet aracı alındı

2 yılda, 340 yeni hizmet aracı alındı

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin, Adanalılara daha kaliteli hizmet vermek amacıyla aldığı yeni itfaiye araçlarının tanıtımı Uğur Mumcu Meydanı’nda (İstasyon Meydanı) gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 15 Haziran 2016 Çarşamba 13:46
2 yılda, 340 yeni hizmet aracı alındı

İlçe belediye başkanları, belediye bürokratları, ilgili belediye personeli ve Adanalıların katıldığı törende söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 2 yıl 2 aylık hizmet süresi geride kalırken, Büyükşehirin hizmet araçları filosuna 340 yeni araç eklendiğini açıkladı. Başkan Sözlü, “Yeni aldığımız 13 adet itfaiye aracımızın tanıtımı için bugün buradayız. 2016’da; 1 adet 44 metre merdivenli, 2 adet 32 metre merdivenli, 1 adet 28 metre merdivenli itfaiye aracı, 4 adet merdivenli araç, 9 adet dar alan arazözü, 9 adet saatte 450 metreküp kapasiteli su pompası aldık. Dönemimizde  Adana Büyükşehir Belediyesi araç filosuna 340 yeni araç eklemiştir. Bakım onarım ve yakıt maliyetlerimiz henüz ilk yılın sonunda azalmaya başlamıştır. Bunu da vilayet ekseninde hizmet vermemize rağmen başardık” dedi.

HİZMET ARACI FİLOMUZU GÜÇLENDİRİYORUZ

Yeni alınan araçların dünya itfaiyecilik teknolojisinin geldiği son noktadaki araçlar olduğunu belirten Başkan Sözlü, “Aldığımız araçların hepsi son dönem yeni teknoloji ürünü. Araçlarımız ağırlıklı olarak yerli üretim yapan firmalardan alınıyor. Böylece ülkemizin döviz kaybını azaltıyoruz ve aynı zamanda yüzde 40 civarında maliyet düşürüyoruz. 2014 yılında 52, 2015’te 179, 2016’da şu ana kadar 109 araç aldık. Toplamda 340 araç oldu. Allah nasip ederse ASKİ’ye de önümüzdeki dönemde 50’nin üzerinde araç alacağız. Yeni araçlarımız, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin verimliliğini, kalitesini artıracak. Gerek şehir merkezinde, gerek kırsalda problemlere ulaşabilmeyi ve sorun çözümünü kolaylaştıracak araçlar olacak. Toplu taşımada kullanılacak otobüsler almaya devam edeceğiz. Aldığımız ve alacağımız araçlar hizmete yönelik. Makam aracı almıyoruz” diye konuştu.

İNSAN ODAKLI HİZMET ANLAYIŞIMIZIN SONUCU

Tanıtımı yapılan yeni  itfaiye araçları arasında yüksek merdivenli araçlar bulunduğunu kaydeden Başkan Sözlü, şöyle devam etti: “Yüksek binalarda meydana gelebilecek yangın ve benzeri sorunlarda, üst katlara ulaşmak, insanlarımızın emniyetini, can güvenliğini tespit etmek açısından, yüksek merdivenli araçlar gerekli. İnşallah bu araçlara gerek kalmaz ve bekleyerek ömürlerini tamamlarlar. İtfaiyemiz can güvenliğimiz için olmazsa olmaz. Gönül ister ki onlara hiç iş düşmesin. Verilen, harcanan para da helal olsun. Modern itfaiye araçlarının alınması; insan hayatına önem veren bakış açımızın bir yansımasıdır.Toplam 13 araç, yaklaşık 11 milyon liraya maloldu. Şu ana kadar itfaye araçlarına 21 milyon lira harcandı. Tüm bunlar, Adana’da hizmetin kalitesini artırıyor, belediyenin nitelikli hizmeti vatandaşa ulaştırması noktasında hedeflerini yükseltiyor.”

HİZMET SÜRECEK, ADANA BÜYÜYECEK

Belediye olarak tasarrufa önem vediklerini belirten Başkan Hüseyin Sözlü, konuşmasını şöyle tamamladı: “Mesai arkadaşlarımız, bürokratlarımız; bu makinelerin seçiminde, Adana’ya uzun yıllar hizmet vermesi konusunda ince eleyip sık dokudular. Hizmet aracı ve makine sayısını 340 adet artırdık. Hala geçmişten daha az yedek parça harcıyoruz, daha az bakım masrafı yapıyoruz. Yeni makinelerin garantiden hariç normal sarf malzemeleri ve bakım masrafları vardır. Bunlara rağmen eskiye oranla daha az masraf yaparak bakımlarını gerçekleştiriyoruz. Bütçemiz; Büyükşehir ve ASKİ’de 2 buçuk kat arttı. Bizim Hükümetten özel torpilimiz yok. Buralardan kıstık, para çoğalttık, toplanamayanları aktardık. Allah nasip ederse teslim aldığımıza oranla bütçeyi 3 katına da çıkaracağız. Her şeye rağmen Adana büyüyecek. Adanalıların desteği var arkamızda. Yukarıda sığındığımız Cenab-ı Allah var. Ramazan Ayı’ndayız. İnşallah Ramazan’ın da rahmeti ve bereketi var.

Tüm bunlarla birlikte yolumuza devam edeceğiz.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRİYORUZ

Söz verdiğimiz gibi Adana’da köprümüz yapılıyor. Allah nasip ederse 2017 yılının sonunda hizmete açacağız. Sadece Adana’nın değil, Türkiye’mizin, Cumhuriyet döneminin en büyük köprülerinden biri. Adnan Menderes Bulvarı’nda çevre ve rekreasyon düzenlemesi yapıp, orayı Adana’ya kazandıracağız. Hizmet yolunda önümüzde hiç bir engel tanımıyoruz.  Adana’da söz verdiğimiz gibi yol, altyapı hizmetleri yapılacak. Bu yıl toplam bin 500 km asfalt dökeceğiz. ASKİ bu yıl büyük altyapı yatırımları gerçekleştirecek. Kanalizasyon, yağmur suyu şebekesi döşeyecek. İçme suyunda, Çatalan suyunu OSB de dahil olmak üzere, Adana’da götürülmesi gereken her yere ulaştıracak.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Deniz çöpleri il eylem planı toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık