Ana Sayfa Ekonomi 5 ilçede kırsal alandaki çiftçilere İFAD desteği

5 ilçede kırsal alandaki çiftçilere İFAD desteği

Kozan, Saimbeyli, Tufanbeyli, Aladağ ve Pozantı’da kırsal alandaki çiftçilere İFAD fonu kapsamında yüzde 100 hibe yoluyla destek verilecek.

Giriş Tarihi: 11 Şubat 2017 Cumartesi 09:18
5 ilçede kırsal alandaki çiftçilere İFAD desteği

Adana’nın Kozan, Saimbeyli, Tufanbeyli, Aladağ ve Pozantı ilçelerinde kırsal alandaki çiftçilere Uluslararası Kırsal Kalkınma Fonu (İFAD) kapsamında destek verileceği belirtilerek, bu desteklerin yüzde 100 hibe yoluyla olacağı bildirild..

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, Kozan’da çiftçileri ve Oda Başkanları bir araya gelerek Bakanlığımızın desteklemeleri hakkında bilgi verdi. Tekin, Kozan Ticaret Borsası’ndaki toplantıda, Kozan’ın  Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklemesinden üst düzeyde yararlanan bir ilçe olduğunu söyledi.

 

“Biz Kozan’ın bu desteklerden daha çok faydalanmasını istiyoruz’’ diyen Tekin, şunları kaydetti:

‘’ Bu sene 11. Etapı tamamladık. 7 yılda Adana’da uygulanan toplam proje sayısı 93. Biz bu sene şu an 7 yıl toplamına yakın sayıda bir proje kabul ettik. Bu projelerin içinde Kozanlı olan yatırımcılar da var. Biz tarımsal potansiyel açısından bakıldığında Türkiye’de bir numaralı iliz. Bizden daha fazla üretim yapan veya arazisi daha verimli olan ve sulanabilen bir başka yer yok. Mevcut durumumuzu bilerek tarımsal yatırımlarımızı artırmamız gerekiyor. Adana yıllık 300-500 proje üretmeli. O yüzden daha çok çalışıp, daha çok proje üretmeliyiz” dedi.

 

Bu sene farklı olarak yapılan projelere KDV muafiyeti de gelecek.  Yani KDV ödemeyeceksiniz. Özellikle süt konusunda mandıracılıkla ilgili projeler var. Bunun yenilenerek devam etmesini istiyoruz. Bölgenin bu yatırımlara çok ihtiyacı var.

 

Kozan hem soğuk iklim kuşağına hem de sıcak iklim kuşağına çok yakın mesafede olduğundan her türlü sebzeyi-meyveyi üretebilir. Bunda sıkıntı yok. Önemli olan ürettiğimiz ürünleri pazarlayabilmemiz. Ürünleri güzel bir şekilde paketleyip, markalayıp, etiketleyebilmemiz ve pazara arz etmemiz önemlidir. Bu konuda da sizlere ve büyük yatırımcılara iş düşüyor. Bize düşen görev sizleri bu işlere teşvik ederek, müracaatlarınızı sonuna kadar takip etmek ve gerçekleştirmektir.’’

 

Geçen sene Genç Çiftçi Projesi kapsamında Kozan’dan 18 kişinin alındığını ifade eden Tekin, ‘’ Biz bu sayıyı daha da arttırmayı hedefliyoruz. Adana’ya ayrılan bütçenin daha da yükseltilmesine çalışıyoruz. Bu yaptığımız desteklerle 18 kişiden 3 kişi bile hayatını düzene sokmuşsa bu bile bir başarıdır. Geçen sene Bakanlığımız Adana için 185 Genç Çiftçimize destek sağladı. Biz bu rakamı yükseltmeye çalışacağız” dedi.

 

-KIRSAL’DAKİ ÇİFTÇİLERE DESTEK-

 

Tekin, İFAD kapsamında Kozan, Saimbeyli, Tufanbeyli, Aladağ, Pozantı olarak belirledikleri 5 ilçede kırsal alandaki çiftçileri destekleyeceklerini ifade ederek, ‘’ Bu destekler yüzde 100 hibe yoluyla verilecek. Bu desteklemelerin bahçe kurmak isteyenler için sulama sistemi kurulması, meyve fidanı verilmesi, hayvancılıkla ilgili projeler uygulanması veya jeotermal havuzlar yapılıp bahçe sulamada kullanılan tesisin kurulması, hayvancılarla ilgili olarak peynir yapımı için küçük işletmeler kurulması, damızlık hayvan dağıtımı gibi birçok kapsamı vardır. Bunun yanında Bakanlığımızın hayvancılıkla bir projesi daha olacak. Bu da 20 ile 200 arası büyükbaş hayvan alımı (gebe düve) % 30 hibe ile desteklenecektir. Biz de bu projelerle bölgenin kalkınması için çaba sarf edeceğiz” dedi.

 

Özellikle narenciye olmak üzere ürünlerimizin çoğunun bu sene don olayına maruz kaldığını ifade eden Tekin, “Onun için Kırsal Kalkınma Yatırımlarında bu sene ilk defa % 50 hibe oranında rüzgar pervanesi desteği geldi. Şu anda Adana’da 29 tane böyle destek veriyoruz. Bir pervanenin ortalama değeri 100.000 TL civarında. Dondan korunmak için ortalama 60 dekara bir pervane yetiyor. Don olacağı gecelerde çalıştırılan bu pervane hava derecesini ortalama 4-5 derece yükseltiyor. Bu konuda gelen projelerde öncelikli davranıyoruz” diye konuştu.

 

 

Tekin, ayrıca kuraklığın da bu sene ilk defa TARSİM kapsamına alındığını da sözlerine ekledi. Tekin, toplantıda çiftçilerin sorularını da yanıtladı.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Evlere teslim patates yardımı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık