Ana Sayfa Yaşam Adana en ucuz su kullanan iller arasında

Adana en ucuz su kullanan iller arasında

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), en ucuz ve kaliteli içme suyu kanalizasyon hizmetini vermektedir. Ayrıca Adana, su ücretleri sıralamasında en ucuz su temin eden büyükşehirlerin arasında bulunuyor.

Giriş Tarihi: 28 Temmuz 2016 Perşembe 09:51
Adana en ucuz su kullanan iller arasında

ASKİ'den yapılan açıklamadai, Haziran 2016 tarihi itibariyle büyükşehir belediyelerinin resmi internet sitelerinden alınan içme ve kullanma suyu mesken fiyat tarifeleri (KDV hariç) aşağıdaki gibi:

Adana            3,14
Antalya           2,44
Sakarya          2,70 
Gaziantep 3,29
İzmir 3,60
Mersin             4,02
İstanbul           4,04
Ankara            5,19

Yukarıdaki tarifeler merkez ilçelere ait olup Adana hariç tüm illerde kademeli tarife uygulanmaktadır. Yani diğer illerdeki abonelerin harcadıkları su miktarı arttıkça suyun birim fiyatı da artmaktadır. Ancak Adana’da ne kadar su kullanılırsa kullanılsın suyun birim fiyatı sabittir. Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin, 5216 ve 6360 Sayılı Kanunlar vasıtasıyla tüzel kişiliği sona ererek köyden mahalle statüsüne dönüşen yerleşim yerlerine uyguladığı fiyat tarifesi, atık su bedeli dahil, KDV hariç, 0.93 kuruş ile en ucuz su temin eden kurumlardan bir tanesinin de Adana ASKİ olduğu da belirlenmiştir.

6360 SAYILI YASAYLA DEĞİŞEN UYGULAMALAR

2004 yılında çıkarılan ve aynı yıl yürürlüğe giren 5216 sayılı kanun ile belde belediyeleri ve ilk kademe belediyeleri kapatılmıştır. Kapanan bu beldelerin ve ilk kademe belediyelerin hali hazırda var olan mahalleleri merkez ilçelerin mahallesi haline gelmiştir. Yunusoğlu Mahallesi de Yüreğir İlçesi’nin merkez mahallesi olmuştur. Yeni bağlanan bu yerleşim yerlerinin su ve kanalizasyon ile ilgili tüm hizmetleri, genel müdürlüğümüzün görev alanına dahil edilmiştir. 6360 sayılı yasaya tabii mahalleler; merkez mahalle olmalarına rağmen, merkeze bağlı diğer mahallelerden ayrı tutulmuş ve genel kurul kararıyla bu yerlere %40 indirimli su tarifesi uygulanmıştır. 2014 yılına kadar bu uygulama aynen devam ettirilmiş ve 2015 yılında indirim oranı %25’e çekilmiştir. 2016 yılında ise indirim uygulamasına son verilmiş ve diğer merkez mahallelere uygulanan fiyatlar uygulanmaya başlanmıştır. Bu yerleşim yerlerine hiçbir mevzuatta indirimli tarife uygulanacağı hususunda bir hüküm bulunmamasına rağmen genel kurul kararıyla 10 yıl boyunca merkezdeki mahallelerden daha düşük bir ücret tarifesi uygulanmıştır.

6360 sayılı yasayla köy statüsünden mahalleye dönüşen mahalleler ise 2014 yılı Mayıs ayına kadar uygulanan ücret tarifesi diğer mahallelerle aynıdır. Ancak 6360 sayılı “on üç ilde büyükşehir belediyesi ve yirmi altı ilçe kurulması ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun”un ilk mahalli idareler seçimi ile birlikte yürürlüğe girmesi nedeniyle köy iken mahalleye dönüşen yerlere ait ücret tarifeleri yeniden belirlenmiştir. Bu ayrım, kanuni bir zorunluluk sonucu yapılmıştır.

 

Köy statüsünden mahalleye dönüşen mahalleler için belirlenen su ücretinin, merkez mahallelere uygulanan ücretin %25’inden fazla olması mümkün değildir. 2004 yılında belde iken mahalleye dönüşen tüm yerleşim yerlerine merkez mahallelere uygulanan ücret tarifesi üzerinden tahakkuk düzenlenmektedir.

 

ADANA ASKİ, KALİTELİ VE UCUZ KANALİZASYON HİZMETİ VERİYOR

 

Ayrıca Adana ASKİ’nin Kanalizasyon hizmetlerinde de kaliteye önem verdiği ve diğer illere göre en ucuz fiyat tarifesi uyguladığı görülüyor. Örneğin bir çok ilde, aboneye ait kanalizasyon hattında meydana gelen tıkanıkları açmak için alınan ücret 90 TL ile 200 TL arasında değişmekte iken Adana’da 47 TL’dir.

 

Unutulmamalıdır ki, Adana ASKİ yaşam kalitesini yükseltmek için çalışmaktadır. 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu ile sorumluluk alanı 321 mahalle ve köyden oluşmakta iken 6360 Sayılı yeni Büyükşehir Yasası ile birlikte bu sayı, yeni 10 ilçe merkezi ile birlikte 826 mahalleye ulaşmıştır. Bu mahallelere bağlıları ile ASKİ’nin hizmet verdiği yerleşim sayısı 1181 olmuştur.

ADANA ASKİ, TÜM HİZMET ALANLARINDA 24 SAAT ESASINA GÖRE ÇALIŞMALARINI YÜRÜTÜYOR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün “Susuzluk Kader Değil” sözünden yola çıkan Adana ASKİ, su şebekesiyle tanışmamış, su sorunu olan 63 mahalleyi suya kavuşturdu. Ayrıca Adana ASKİ kısa sürede 10 ilçede şubelerini açarak abonelerinin işlemlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmalarını sağlamıştır.

Bunların yanı sıra ASKİ merkez ve ilçelerde, yağmur suyu ve kanalizasyon çalışmalarında da bir çok yeni projeye imza attı. Mart ayı itibariyle 705435 metre içme suyu, 312436 metre de kanalizasyon ve yağmursuyu şebekesi çalışmaları gerçekleştirildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Deniz çöpleri il eylem planı toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık