Ana Sayfa Kültür-Sanat Adana Film Festivali için geri sayım başladı

Adana Film Festivali için geri sayım başladı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 19 - 25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 23. Uluslararası Adana Film Festivali için geri sayım başladı.

Giriş Tarihi: 5 Eylül 2016 Pazartesi 17:28
Adana Film Festivali için geri sayım başladı

Bu yıl 19 - 25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek, 23. Uluslararası Adana Film Festivali'nin basın toplantısı günü Adana Hilton Oteli'nde yapıldı.

Toplantıda, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Festival Yürütme Kurulu Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekter Yardımcısı - Altın Koza A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avşar, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mete Şahin, Altın Koza A.Ş Genel Müdürü ve Festival Direktörü Candan Yaygın,Uluslararası Adana Film Festivali Sinema Programları Genel Direktörü Kadir Beycioğluve Uluslararası Adana Film Festivali Dünya Sineması Bölümü Koordinatörü Ahmet Boyacıoğlu, festival içeriği ile ilgili bilgi verdi.

 

Her yıl olduğu gibi ülkemizden ve dünyadan kısa ve uzun metraj filmler ile belgeseller, festival haftası boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ve “Adana” Konulu Senaryo Yarışması, yine festivalin en heyecan uyandıran bölümleri olacak. Gösterim bölümünde ise, son bir yıl içinde dünyanın çeşitli festivallerinden ödüller almış seçkin eserlerin Türkiye prömiyerleri, Adana'da yapılacak. Festival boyunca uzun ve kısa metraj filmler ile belgesellerden oluşan 250 film, 636 gösterimle izleyiciyle buluşacak. Film gösterimlerinin yanı sıra, atölye çalışmaları, söyleşiler ve sergiler de gerçekleştirilecek.

ONUR ÖDÜLLERİ

Festivalin Onur Ödülleri bu yıl Türk tiyatrosuna verdiği emeklerin yanı sıra, beyazperdede hayat verdiği unutulmaz karakterlerden tanıdığımız Ayla Algan, Türk sinemasının ve özellikle Yeşilçam döneminin unutulmaz oyuncularından biri olan Murat Soydan ve sinemamıza ilham veren bir çok öyküyü kaleme alan yazar Osman Şahin'e verilecek. Bölüm kapsamında, ödül alan sanatçıların yer aldığı sevilen eserler, festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. Bölüm kapsamında sinema yazarı Burçak Evren, her üç sanatçı ile ilgili kitap kaleme alacak. Sanatçıların ödülleri, 20 Eylül Salı günü gerçekleştirilecek Açılış ve Onur Ödülleri Töreni’nde takdim edilecek. Hilton Otel Balo Salonu'nda gerçekleştirilecek tören, saat 20.00’da başlayacak. Törenin sunuculuğunu, Çiğdem Tunç yapacak. Törende, ünlü şarkıcı Ayşegül Aldinç de bir dinleti sunacak.

FESTİVAL YARIŞMALARI ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

Sinema dünyasının heyecanla beklediği ve her yıl olduğu gibi yoğun ilgi gören yarışmada 12 film, jüri önüne çıkmaya hak kazandı. Yarışmada yer alacak eserlerden, Erhan Tuncer'in ilk filmi olan "Ağustos Böcekleri ve Karıncalar", dünya prömiyerini Adana'da yapacak. Yine bir ilk film olan Mehmet Can Mertoğlu'nun "Albüm"ü ise, 69. Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası'nda yarışmış ve 'Yılın En Yenilikçi Yönetmen Ödülü'nü almıştı. Film, Türkiye prömiyerini yarışma kapsamında Adana'da yapacak.

Kıvanç Sezer'in ilk filmi olan "Babamın Kanatları", 51.Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışması'nda, Dünya prömiyerini yapmıştı. Film, Türkiye'de ilk defa Adana'da seyirci karşısına çıkacak. Yine yarışmanın finalistlerinden Handan Öztürk'ün "Bana Git De" ve Hiner Saleem'in "Dar Elbise" isimli eserleri, dünya prömiyerlerini yarışma kapsamında yapacaklar. Çağdaş Çağrı'nın ilk filmi olan "Geçmiş", dünya prömiyerini yarışma kapsamında gerçekleştirecek. Yüksel Aksu tarafından yönetilen "İftarlık Gazoz", yarışmanın bir diğer finalisti olarak karşımıza çıkıyor.

Yönetmen Reha Erdem'in, 73.Venedik Film Festivali'nde 'Ufuklar' kategorisinde yarışacak filmi "Koca Dünya", Türkiye prömiyerini yarışma kapsamında, Adana'da yapacak. Güven Beklen'in yönettiği "Mehmet Salih" isimli ilk filmi, dünya prömiyerini yapacak bir diğer finalist. Çağan Irmak'ın yönettiği "Nadide Hayat" da yarışmanın finalistleri arasında yer alacak. Derviş Zaim'in "Rüya" isimli filmi ise, yine dünya prömiyerini yarışma kapsamında gerçekleştirecek finalistler arasında. Cemil Ağacıkoğlu'nun "Tarla" isimli filmi ise, yine büyük ödül için jüri karşısına çıkacak eserlerden biri olacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Üyeleri

Sinema ve sanat dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı jüride, jüri başkanlığını ünlü yönetmen ve senaryo yazarı Tayfun Pirselimoğlu yapacak. Ayrıca Jüride yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Türksoy Gölebeyi ve oyuncular Hatice Aslan ve Muhammet Uzuner yer alacak. Yarışmanın Jüri Başkanı Tayfun Pirselimoğlu, sinemamızın son yıllardaki en başarılı yönetmenlerinden biri olarak tanınıyor. Pirselimoğlu, birçok kısa ve uzun filmin senaryosunu yazarak, sinema kariyerine başladı. Yönettiği ilk uzun metraj filmi olan 2002 yılı yapımı 'Hiçbiryerde' ile birçok ulusal ve uluslararası film festivalinde ödüller kazandı. 'Rıza' (2007), 'Pus' (2009) ve 'Saç' adlı filmlerden oluşan 'Vicdan ve Ölüm' temalı üçlemesi ise bu filmin ardından geldi. Hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği son filmi 'Ben O Değilim' ile İstanbul Film Festivali'nde 'En İyi Film' ve Roma Film Festivali'nde 'En İyi Senaryo' ödülünü kazanan Tayfun Pirselimoğlu, 'Çöl Masalları', 'Kayıp Şahıslar Albümü', 'Malihulya', 'Şehrin Kuleleri' adlı romanların ve 'Otel Odaları' adlı öykü kitabının da yazarıdır. Pirselimoğlu'na jüride eşlik edecek bir diğer isim ise son yıllarda sinemamızın en dikkat çekici iki yapımına imza atan yönetmen Emin Alper. Aynı zamanda akademisyenlik de yapan Alper, 22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde ‘Abluka’ filmiyle ‘En İyi Film’ ve ‘Adana İzleyici Ödülü’ kazandı. 'Abluka', Venedik 2015'te ana yarışmada Türkiye'yi temsil etti ve 'Jüri Özel Ödülü' ile döndü.

Alper, ilk uzun metraj filmi 'Tepenin Ardı' ile de birçok festivalden ödüller kazanmıştı. Yine geçtiğimiz yıl Altın Koza Film Festivali’nden ‘Kar Korsanları’ filmiyle ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülünü alan Türksoy Gölebeyi jüride görev yapacak bir diğer isim. Gölebeyi, 'Yeraltı', 'Nar' ve 'Ses' gibi birçok başarılı filmde görüntü yönetmeni olarak çalıştı. Ankara Film Festivali, İstanbul Film Festivali, Adana Film Festivali ve SİYAD ödüllerinde toplam 5 ödül kazanan Gölebeyi'nin görüntü yönetmenliğini yaptığı "Sessiz", 65. Cannes Film Festivali'nde En İyi Kısa Film Ödülü kazanmıştı. 'Vücut' filmiyle 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde 'En İyi Kadın Oyuncu ödülü alan başarılı oyuncu Hatice Aslan, diğer bir jüri üyesi olarak Adana'da bulunacak. Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği ve Cannes'dan ödülle dönen 'Üç Maymun' filmindeki başarılı performansıyla hafızalara kazınan Aslan, 'Kıskanmak', 'Şark Oyunları', 'Son' gibi sinema filmlerinde ve birçok TV dizisinde oyunculuk yaptı. Sergilediği başarılı oyunculukla dikkatleri üzerine çektiği 'Bir Zamanlar Anadolu'da' filmiyle Sadri Alışık Ödülleri'nde 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülü kazanan Muhammet Uzuner de jüride görev yapacak. Tiyatro çalışmaları ile de tanınan Uzuner'in rol aldığı filmler arasında 'Dolanma', 'Light Years', 'Küf', 'Yurt', 'Görünmeyen', 'Münferit' gibi başarılı yapımlar ve TV dizileri bulunmaktadır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Altın Koza başladı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık