Ana Sayfa Kültür-Sanat Adana Film Festivali’nde çocuk ve gençlere özel önem

Adana Film Festivali’nde çocuk ve gençlere özel önem

Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması, yeni neslin sinema sanatına bakışını değiştirecek. Bu yıl daha zengin bir içerikle vitrine çıkacak olan 24. Uluslararası Adana Film Festivali içeriğine yeni eklenen Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması, yeni neslin sinema sanatıyla erken yaşta tanışmasını ve farklı kültürlerde çekilen filmleri izleyerek, vizyonlarının genişlemesini sağlayacak.

Giriş Tarihi: 18 Haziran 2017 Pazar 10:02
Adana Film Festivali’nde çocuk ve gençlere özel önem

Adana Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 11-17 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek ve Altın Koza Ödülleri’nin verileceği 24. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında  Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması gerçekleştirilecek.

ÇOCUK JÜRİSİ

Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması, Adana Film Festivali’nde ilk kez yer alacak. Bu yarışmanın jürisi çocuklardan oluşacak ve bazı jüri üyeleri ünlü isimlerden oluşacak. Adana’dan çocukların da yer alacağı jüri, çalışmaya başlamadan önce eğitim alacak. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması’nda 15 film rekabet edecek. Yarışma kapsamında 5 filmden oluşan özel gösterim bölümü de Adanalılar ve sanatseverlerle buluşacak.

KÖREKEN ÇİFTİ KOORDİNATÖR

Yarışmanın koordinatörlüğünü Nursen Çetin Köreken ve Ümit Köreken üstleniyor. Nursen Çetin Köreken’in yapımcılığını ve senaristliğini üstlendiği Türk-Alman ortak yapımı Mavi Bisiklet filmi, ulusal ve uluslararası alanda 20’den fazla festivale katıldı ve çok sayıda ödül aldı. Çocuk ve gençlerle ilgili sinema sanatına dair çok sayıda projede yer alan Köreken çifti, sinemaya dair çalışmalarını sürdürmektedir.

DÜNYA ALGILARI ZENGİNLEŞECEK

Uluslararası Adana Film Festivali içeriğinin bu yıl zenginleştiğini ve daha etkili hale getirildiğini belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yarışma kapsamına alınan Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması’nın amacıyla ilgili bilgi verdi. Sözlü, “Çocuk ve gençlerin sinema sanatıyla ilgili vizyonlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Çocuk ve gençlerin yeni filmlerle tanışması, hem kendilerini daha iyi tanıyabilmeleri hem de dünya algılarının farklılaşması ve renklenmesi adına çok önemli. Çocukların küçük yaştan itibaren farklı kültürlere ait filmleri izlemeleri, onların değişik yaşamları ve kültürleri algılamaları için iyi bir fırsat” dedi.

HAYAL GÜÇLERİ GELİŞECEK, YARATICILIKLARI ARTACAK

Uluslararası Adana Film Festival Genel Direktörü-Altın Koza A.Ş Genel Müdürü İsmail Dikilitaş da Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması ile, yeni neslin Adana ve Türkiye’de sinema sanatına ilgisini erkenden çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Farklı kültürlere ait filmler sayesinde vizyonları gelişecek çocuklar, bu yarışmayla hayal güçlerini geliştirip, yaratıcılıklarını artıracak” diye konuştu 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Yiğenoğlu, mesleki tecrübelerini anlattı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık