Ana Sayfa Yaşam Adana Kebabı’nın ünü sınırları aştı

Adana Kebabı’nın ünü sınırları aştı

Adana Ticaret Odası’nın (ATO) Adana Kebabı’nı Türk Patent Enstitüsü’ne tescil ettirmesinden ardından 12 yıllık süreçte yaklaşık 250 işletme Adana Kebabı Tescil Belgesi ve logosu aldı. Bu işletmelerden ikisinin Avustralya ve KKTC’den olduğu Avrupa Birliği ülkelerinden de çok sayıda işletmenin bilgi almak için ATO’ya başvurduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2016 Salı 13:23
Adana Kebabı’nın ünü sınırları aştı

Adana Ticaret Odası Türkiye genelinde olduğu gibi yurt dışında da bilinen ve beğeniyle tüketilen "Adana Kebabı"nın taklit edilerek yozlaşmasını önlemek üzere 2004 yılında yapılan başvuruyla Türk Patent Enstitüsünden "Coğrafi İşaret" aldı. Elde edilen tescille standarda uymayanların "Adana Kebabı" olarak sunumunun engellenmesi konusunda önemli adım atıldı. Aralarında Avustralya ve KKTC’nin de bulunduğu Türkiye’de çoğunluğu Adana olmak üzere Ankara, İstanbul, Bolu, Nazilli, İzmir, Mersin, Bodrum ve Antalya gibi kentlerde 250’ye yakın işletme, standartlara uygun "Tescilli Adana Kebabı" satışı yapmak üzere belge ve logo işareti aldı.
Belge ve logo alan işletme sayısı her geçen gün artarken, Almanya, İtalya, Fransa, Belçika ve Romanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren çok sayıda işletmeci de bu konuda bilgi almak üzere ATO’ya başvurdu.
İlgi alanı her geçen gün genişleyen Adana Kebabı’nın gerçek ustaların elinde gerçek lezzeti vermesi içinde ATO 9 yıldır usta yetiştirme kursu açıyor. Bu kurslar sayesinde ATO içerisinde yabancı kursiyerlerin de olduğu yaklaşık 400 kişiye eğitim verdi. Eğitim sonunda kursiyerler Adana Kebabı ustası sertifikası aldı.

"Amacımız Adana Kebabı’nı korumak"
Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, 2004 yılından bugüne birçok işletmeye ATO’nun tescil ettirdiği kebabın tarifi ve kullanma belgesi verildiğini belirterek, 300 üzerinde kişiye eğitim verdiklerini bu ustalar arasında Avustralya ve Kıbrıs’tan gelenler var. Adana Kebap olarak bir ürünün belge ve logo almadan sunulması artık mümkün değil. İşletmeler bizden belgelerini alıp iş yerlerine asmaları lazım. Cezai uygulamak çok hoşumuza gitmiyor. Ama tescili bizde olduğu için uygulama yetkisi de bizde" dedi.

"Adana Kebabı kıyması özel zırhla yapılmalı"
Yıllardır Adana’da kebapçılık yapan Kazım Erdem, Adana Kebabı belgesi ve logosunu 2007 yılında aldıklarını belirterek, iyi bir Adana Kebabı’nın tarifini şöyle verdi:
"Gerçek Adana Kebabı koyun ve kuzu etinden yapılır. Dağlarda yetişen koyun ve kuzu etlerini, sinirleri ve kemiklerini temizledikten sonra özel zırh dediğimiz bıçakla elde kıyarız. Kuyruk yağı ve kuşbaşı et ile tuz ve kök biber dediğimiz bir biber vardır, o katılır. Elde yoğrularak Adana Kebap yapılır."
Adana Kebabı’na tescil alınmasının da güzel bir çalışma olduğunu belirten Erdem, "Bir nevi Adana Kebabı koruma altına alındı. Daha önce bilinçsizce yapılıyordu. Adana’ya gelen misafirler Adana Kebabı’nı rastgele yerde yediği zaman beğenmiyordu Adana için kötü bir reklam oluyordu. Artık eğitim neticesinde diğer ustalarda yetişip öğreniyor güzel bir şekilde Adana Kebabı’nı tanıtmış ve korumuş oluyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Park Vadi açılıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık