Ana Sayfa Ekonomi Adana’da buğday ekimi buruk başladı

Adana’da buğday ekimi buruk başladı

Adana ve çevresinde buğday ekimi buruk başladı. Ekim öncesi motorine ardı ardına yapılan 2 zam üreticilerde moralleri bozdu.

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 06:08
Adana’da buğday ekimi buruk başladı

Adana ve çevresinde buğday ekimi buruk başladı. Ekim öncesi motorine ardı ardına yapılan 2 zam üreticilerde moralleri bozdu.

Türkiye’nin buğday üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu karşılayan Çukurova’da Kasım ayının gelmesiyle birlikte tarlalarına buğday ekecek olan çiftçilerde hummalı bir çalışma başladı. Tarım Kredi Kooperatifleri’ne giderek buğday tohumluğu, gübre ve motorin alan üreticiler en büyük şoku motorinde yaşadı. Ardı ardına yapılan 2 zam ve fiyatların 5 lirayı aşması çiftçilerde moralleri bozdu.

Buğday ekimi öncesi motorine yapılan zamlar yörede buğday ekiminin buruk başlamasına neden oldu. Çiftçiler, girdi fiyatlarının her geçen yıl arttığını ve işin içinden çıkılmaz bir hale geldiklerini belirterek, ‘’Bu böyle giderse tarlaları boş bırakacağız’’ dediler.

Yörede buğday ekimi hava şartlarının müsaitliğine göre ay sonuna kadar devam edecek.

BUĞDAY EKİMİ NASIL YAPILIR

Mısırdan sonra, dünyada en çok üretilen 2. tahıl olan buğday, neredeyse insanlığın tarihiyle yaşıt. Üretildiği ilk günden bu yana önemini hiçbir zaman kaybetmeyen bu değerli besinin nasıl yetiştirildiğini merak ediyorsanız, işte detaylar:

 

İklim Koşulları

Bitki, gelişiminin ilk devrelerinde serin ve nemli bir havaya ihtiyaç duyar. 6- 10 derece arasında ve nemin %60’ın üzerinde olduğu bölgelerde normal bir şekilde gelişimini sağlar. 

Toprak koşulları

Gevşek, asit oranı çok yüksek olmayan, orta derece kireçli topraklarda verimli bir şekilde yetişir. Mineraller bakımından zengin, yeterli neme sahip topraklarda daha yüksek verim elde edilir. Topraktaki ürün hasat edildikten sonra, toprağın ihtiyacına göre sürme işlemi yapılır. Bu işlemden sonra kesek adı verilen büyükçe toprak parçaları kalması durumunda, tırmıklama işlemi de uygulanır. Ekim zamanında fosforlu ve azotlu gübreler ile toprak zenginleştirilir.

Ekim

Buğday ekimi sonbaharın bitişiyle beraber başlar. Kasım ortalarından, aralık ortasına kadar olan süre, ekim için en ideal zamandır. İklim koşullarına göre bu süre 10 veya 20 gün arasında farklılık gösterebilir. Don, çevresel faktörler, hastalıklar ve zararlılar gibi durumlar bu gecikmelerin en önemli nedenleri arasında yer alır. Doğru ekim zamanı, buğdaydan verimini arttırır.

Buğday ekimi, elle serpme yöntemiyle  ya da mibzer adı verilen makine ile yapılır. Elle serpmede, her bir dekar için ortalama 20 kg. tohumluk buğday kullanılır. Makine ile ekimde bu miktar 15 kiloya kadar düşebilir. Ekimin geç yapılması ya da tohumun zayıf olduğu durumlarda, tohumluk miktarı dekar başına 3 kiloya kadar arttırılabilir.

Elle serpme işleminden sonra, tırmıklama işlemine geçilir ve buğday tohumlarının toprağa karışması sağlanır. Toprak derinliğinin çok fazla olması buğdayın gelişimini olumsuz etkiler. Ancak don riskinin olduğu bölgelerde, erken ve derine dikim yapılması önerilir.

Aynı toprağa sürekli buğday ekmek, buğdaydan alınan hasadın düşmesine neden olur. İklim şartlarının kuru ya da nemli oluşuna göre belirli aralıklarla nadasa bırakmak ve başka türden bitkileri ekmek gerekir.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Gürer: “Kiraz 2.5 liraya bile satılamıyor”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık