Ana Sayfa Gündem Adana’da Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi

Adana’da Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla başlayan ’Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ projesi kapsamında, Vali Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2017 Cuma 12:25
Adana’da Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi

Adana Sanayi Odası’nda gerçekleşen toplantıya Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütcü, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç ve iş adamları ile sanayiciler katıldı.
Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Zeki Kıvanç, istihdamın arttırılmasına yönelik işveren teşviklerini, hizmetlerdeki aksamaları, beklentileri ve buna dayalı çözüm bulmak için bir araya geldiklerini söyledi.

15 bin kişiye istihdam sözü
Hükümet tarafından olumsuz gelişmelerin etkilerinin önlenmesi ve piyasanın canlanmasına yönelik yeni adımlar atılmakta olduğunu dile getiren ASO Başkanı Zeki Kıvanç, “Kobilerin, büyük işletmelerin ve ihracatçıların sıkıntılarını gidermeye, istihdamın ve üretimin desteklenmesine yönelik uygulamaları önemsiyor, takdirle karşılıyoruz. Üretim ve istihdamın arttırılması için kamu-özel sektör temsilcileri olarak elimizi taşın altına koyacağımızı bir seferberlik için buradayız. Yatırım, üretim, ihracat, istihdam ve aş her zaman olduğu gibi bugün içinde en önemli konularımızdan birisidir. Sayın Cumhurbaşkanımıza Adana ili olarak 15 bin kişiyi en kısa zamanda iş başı yaptırma taahhüdünde bulunduk. Bu taahhüttü de sizler adına ben verdim. Bu gün Hükümetimiz ekonomimizin canlanması konusunda çok şeylerden fedakarlık ediyorlar. 15 bin kişiye istihdam sözümüzde inşallah mahcup olmayız. Devletimizin bu kadar imkan ve desteklerine karşı, bizde Adanalı iş adamları olarak inşallah 15 bin kişiye istihdam sözümüzü tutacağız” dedi.

"İstihdamı yakından takip edeceğiz"
Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında toplantıya katılan sanayici ve iş adamlarını, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile katılan tüm konuklara sevgi ve saygılarını sunduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ’Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ ilan ettiğini vurgulayan Vali Demirtaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız üretim artışı ile birlikte istihdam artışını ve ekonomimizi büyütmemiz gerektiği talimatını vermişti. Cumhurbaşkanımız istihdam ile ilgili gelişmeleri yakından takip edeceğini belirtmiş, bizde valiler olarak Cumhurbaşkanımızın talimatlarını takip edeceğiz” diye koştu.

Milletimizin gücüyle sorunları aşacağız
Vali Demirtaş, Adana’da görev yapmaktan büyük bir onur duyduğunu ifade ederek, “Ülkemizde bir 15 Temmuz travması yaşandı. İnşallah memleketimiz bir daha böyle bir olayı yaşamaz. Bu sebeple daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. 15 Temmuz’da Adanalılarımızın desteğini çok gördük. İş adamlarımızın ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizin desteklerini çok gördük. Her ilimizde olduğu gibi Adanamızda da milletimizin gücüyle bu darbeyi önleyebildik. Bu milletin iradesi, cesareti ve gücü olmasaydı çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirdik” dedi.

İş adamlarımızın ve sanayicilerimiz problemleriyle ilgileneceğiz
Şimdi yeni bir mücadele başladığını hatırlatan Vali Demirtaş, “Ülkemizde, üretim ve istihdam gibi çok önemli bir mücadele başlamıştır. FETÖ terör örgütü ülkemize karşı bir tahribatta bulundu. Yurt dışından gelenlerle görüşüyoruz, daha hala yabancı basın yayın organlarında ülkemiz aleyhine çok ciddi propagandalar yaptıkları görünüyor. Bunları önce Allah sonra sizlerin sayesinde inşallah hep birlikte aşacağız. Biraz önce ASO Başkanımız, Cumhurbaşkanımıza siz iş adamlarımız adına 15 bin kişiye istihdam sözü verdiğini belirtti. İnşallah Adana olarak üretimin ve istihdamın artması konusunda 15 bin sözümüzün de üzerine çıkarız. Şimdi oda başkanlarımıza söz vererek onların ’Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ projesi kapsamında kaç kişiye istihdam sağlayacakları konusunda görüşlerini alacağız. Bugünden sonra iş adamlarımızın ve sanayicilerimiz problemleriyle ilgileneceğiz. Üretim, istihdam, ihracat konularındaki sorunlarınızla ilgilenerek, ilgili Bakanlıklarla görüp, problemlerinizi çözeceğiz. Bundan sonra kenetlenme zamanı, bundan sonra birlik ve beraberlik zamanı diyor, hepinize tekrar hoş geldiniz diyor sevgi ve saygılarımız sunuyorum” şeklinde konuştu.

İş adamları yüzde 5 oranında ilave istihdam sağlayacak
Toplantıda söz alan iş adamları, sektörel anlamda yaşanan sıkıntılara ve çözüm önerilerine değinerek, istihdam seferberliğine katkı sağlamak amacıyla yüzde 5 oranında ilave istihdam yapacaklarını açıkladı.
09/02/2017 tarih ve 687 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan istihdam teşviki ile ilgili işverenlere İŞKUR ve SGK tarafından sunulan teşvikler ile ilgili verilen bilgide göre;
Yeni teşvik kapsamında uygulamaya ilişkin temel noktalar şu şekilde:
“Teşvik uygulamasından özel sektör işverenleri yararlanacaklardır. İşverenler, 31/12/2017 tarihine kadar 2016/Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave aldıkları her bir sigortalı için bu teşvikten yararlanacaklardır. İşverenlerin 01/02/2017 tarihinden itibaren mevcut çalışanlarına ilave alacakları sigortalıların; İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmaları ve işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları gerekmektedir. Bugün için bir çalışanın işverene maliyeti 2 bin 177 TL’dir. (SGK tarafından uygulanan 5 puanlık prim indirimi sonrasında işveren maliyeti 2 bin 88,56 TL olmaktadır.) Uygulanacak teşvikle işverenler, mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alacakları her 1 sigortalı için sadece bin 404 TL ödeyecek olup, geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacaktır. Başka bir deyişle, ilave istihdam edilen her 1 kişi için işverenlerin maliyeti 773 TL azalacaktır. Teşvik uygulaması 31/12/2017 tarihine kadar geçerli olacaktır. Bu teşvikten yararlanacak işverenler; aynı sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacaklardır.”
Buna göre, 31.12.2017 tarihine kadar İŞKUR’a kayıtlı kişilerin işe alınması durumunda, prim ödeme gün sayısının 22,22 TL ile çarpılması sonucu elde edilecek tutar, İşsizlik Fonu’ndan karşılanarak işveren sigorta payından düşülecektir. Bu teşvik programında işverenin, 31.12.2016 tarihindeki istihdam sayısının üzerine alacağı yeni istihdamlar için geçerli olacaktır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Şirin: ‘’Çiftler eğlenerek evlenmek istiyor’’

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık