Ana Sayfa Ekonomi Adana’da kırsal kalkınma hamlesi yüz güldürüyor

Adana’da kırsal kalkınma hamlesi yüz güldürüyor

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla uygulamaya koyduğu kırsal kalkınma projeleri köylüye iş, aş olarak yansıyor. Hizmetlerinde dinamik, planlı, modern ve çağdaş belediyeciliğin örneklerini sunan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Hüseyin Sözlü’nün yürüttüğü kırsal kalkınma hamlesi Torosların eteklerinde geçim mücadelesi veren insanları hayata bağlıyor.

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2016 Salı 09:15
Adana’da kırsal kalkınma hamlesi yüz güldürüyor

Adana Büyükşehir Belediyesi, Başkan Sözlü’nün göreve başlamasıyla birlikte köylünün yerinde kalkınması için seferber oldu. Belediye ekipleri, zor şartlarda toprağı işleyip, mahsul kaldırmak için binbir emek veren köylüyü sulu tarımla tanıştırdı. Adana Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı görevlileri, su kaynaklarının yetersiz olduğu bölgelerde tarım yapılabilir arazilerin sulanması için toplam 37 bin 900 metreküp hacimli 230 adet jeomembran havuz oluşturdu. Bu havuzlarda depolanan su ile 15 bin 200 dönüm tarım arazisinin sulanması sağlandı. Kapalı ve açık sulama sistemleriyle de 18 bin 630 dönüm tarım arazisi sulanabilir hale geldi.  Toplamda sulu tarıma açılan arazi miktarı 34 bin dönüme erişti.


KÖYLÜYE FİDAN, AŞI VE ZİRAİ İLAÇ DESTEĞİ


Adana Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli üreticilere fidan, aşı ve zirai ilaç desteği de sağladı. Bu kapsamda 300 bin adet çilek fidesi,  50 bin adet kiraz, ceviz ve elma fidanı toprakla buluşturuldu. Dağlık alanlarda arıcılık ve hayvancılık yapan köylülerin elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla 580 adet güneş paneli ücretsiz dağıtıldı. Büyükbaş hayvanları bulaşıcı hastalıklara karşı korumak için 515 bin doz aşı,  3 ton zirai ilaç, 3 ton organik gübre, 3 ton haşere ilacı ve 3 ton  kene ilacı Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu diğer destekler arasında bulundu.


YUMURTA TAVUKÇULUĞU TEŞVİK EDİLİYOR


Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma hamlesinde öne çıkan çalışmaları arasında Salma (Doğal) Tavuk Projesi ile Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli ve Aladağ ilçelerindeki köylülere 40 bin yumurta tavuğu dağıtıldı.  İlk etapta 80 yetiştiriciyi kapsayan projede kümes yapımları ve yumurta tavuklarının dağıtımını Adana Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Projeye dahil olan her köylü için 490’ar adet yumurta tavuğu sağlayan Büyükşehir Belediyesi, giderlerin yüzde 50’sini hibe olarak karşıladı. Diğer miktar ise 40 ay taksite bölündü.


ORGANİK TARIMA DESTEK


Adana Büyükşehir Belediyesi, organik tarımı destekleyerek tarladan sofraya tarımsal gıdaların daha güvenli ve sağlıklı ulaşmasına öncülük ederken, köylülerin daha fazla kazanç sağlamasının da yolunu açtı. Karaisalı ilçesi Çatalan havzasında ilk etabı hayata geçirilen proje kapsamında zeytin üretimi yapan çiftçilere organik tarım desteği sunuldu. Adana’nın içme suyunun sağlandığı Çatalan havzasında zeytin üreticileri bordo bulamacı, organik sıvı gübre ve organik tarımda kullanılan diğer malzemelerle teşvik edildi.  Adana Büyükşehir Belediyesi, Veteriner Hekimler Odası ile koordineli olarak kırsal yerleşimlerde köylüleri bilgilendirmek ve daha bilinçli üretim yöntemlerinin yaygınlaştırılması amacıyla hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği toplantılarını sürdürdü.


ALTERNATİF ÜRÜN KESME ÇİÇEK


Adana Büyükşehir Belediyesi, alternatif tarım ürünlerinin Çukurova’da yaygınlaşması adına Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Projesi’yle de kırsal kalkınmada çığır açtı. Çukurova Kalkınma Ajansı’nın hibe desteğinde bulunduğu projeyle Sarıçamlı köylülerin yetiştirdiği rengarenk, mis kokulu çiçekler Hollanda’ya ihraç edildi.  32 çiftçinin dahil olduğu, 150 dekarda yürütülen projede yetiştirilen 7 türde 35 çeşit çiçek, Hollanda Çiçek Borsası’nda “Adana Flora” markasıyla satışa sunuldu. Adana Büyükşehir Belediyesi, çiçeklerin Hollanda pazarına sorunsuz ulaşması için iki adet frigofirik TIR kiraladı. ASKİ Çatalan İçmesuyu Tesisleri’nde de 2 bin metrekarelik soğuk hava deposu ve paketleme tesisi oluşturuldu.


TOPRAK, SU, YAPRAK ANALİZİ


Adana Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiye sunduğu hizmetler arasında toprak, su, yaprak analizleri de yer aldı. Üreticilerin destekleme alabilmesi ve uygun gübre tavsiyesi için gerekli olan toprak analizleri, sulama suyu, su ürünleri ve yaprak incelemeleri uzman personel tarafından kısa sürede tamamlanıp, rapor halinde başvuru sahiplerine ulaştırılıyor

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

SERANİT Adana Mağazası Ziyapaşa Bulvarı’nda

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık