Ana Sayfa Teknoloji Adanalı mucit’e ödül

Adanalı mucit’e ödül

Asrın ve geleceğin yakıtının Türkiye’de üretilmesi için teknik ve akademisyen kadro Başbakanlığa sunuldu.

Giriş Tarihi: 21 Mayıs 2016 Cumartesi 10:47
Adanalı mucit’e ödül

Adanalı Mucit Turgay Kamışlı,  çevre dostu  ve ucuz enerji üretimindeki buluşu ile, Bursa Büyükşehir Belediyesinin organize ettiği Bilim Şenliği adı altında 4 kategoride düzenlenen proje yarışmasında, bin 360 proje arasından 3’üncü seçildi. Ödülünü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin elinden alan Kamışlı, dünya’da  bir ilk olan  maden atıklarından elde ettiği Hidrojen Enerjisi üretimi ile ilgili, Bursa ve diğer illerden görüşme teklifleri aldı.

Başbakanlık, ilgili Bakanlıklar  ve kurumlarla da  görüşen Türgay Kamışlı’nın,  hidrojen üreten reaktörleri  Mersin, Erciyes, Selçuk, Ortadoğu ve Gaziantep Üniversiteleri’nin ilgili bölümleri tarafından  analizleri yapılarak onaylandı. Ayrıca, Kamışlı’nın  düşük maliyetle,  atıklardan Hidrojen Üretim Projesi,  Gaziantep Üniversitesinde  Yüksek Lisans tezi oldu.  Hidrojen üretimi ile ilgili plan ve fizibilite raporu  hazırlandı.Başbakanlığa hidrojen enerjisi üretimi ile ilgili teknik ve akademisyen kadrolarını da sunan Kamışlı, Haziran ayında ABD’den gelecek Dünya Hidrojen Enerjisi  Konsey Başkanı Prof. Dr. Nejat Veziroğlu’nu beklediğini açıkladı.Projenin Türkiye’de gerçekeştirilmesini isteyen Veziroğlu’na söz veren Kamışlı, asrın ve geleceğin  yakıtı kabul edilen  hidrojen enerjisi sayesinde, dünya ülkelerinin ortak sorunu olan tehlikeli atıkların,  proje  devreye girdiğinde,  faydalı hale getirileceğinin altını çizdi.

 

BU PROJE TÜRKİYE’Yİ DIŞA BAĞIMLI OLMAKTAN KURTARACAK

 

Duygularını dile getiren Kamışlı açıklamasında’’Bilindiği üzere, hidrojen enerjisi stratejik bir güçtür.Sivil, askeri ve uzay çalışmalarının  olmazıdır. Ayrıca, cam sanayinde, gıda sanayinde, elektrik üretiminde, içten yanmalı motorlarda ve yakıt pillerinde, suni gübre üretiminde, petrolün rafine edilmesinde, ısınan elektrik ve santrallerin soğutulmasında, meteoroloji’de vs. kullanılmaktadır.Bazı gelişmiş ülkeler, ‘Hidrojen,  çok yanıcı ve tehlikelidir’ diyerek,  olumsuz algı yaratmaya çalıştıklarını ve  gelişmekte olan  ülkeleri engellemeye çalıştıklarını iddia eden Kamışlı, ‘’ABD, Çin ve Rusya gibi ülkelerin atıkları bugün sorun olmaktadır. Projemiz hayata geçtiğinde eminim bizden yardım isteyeceklerdir. Ülkemize büyük oranda katma değer ve istihdam sağlaması beklenilen  bu proje  sayesinde,enerjimizi dışa bağımlı olmaktan kurtaracağız ’’ dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

AOSB Akademi'de dijital eğitim devam ediyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık