Ana Sayfa Yaşam Adana’nın eşsiz müzesi

Adana’nın eşsiz müzesi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 44 yıldır geleneksel Türk kültürü ve el sanatlarını yaşatan Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün Müze ve Sergi Salonu’nu ziyaret etti. Özel ışıklandırılan vitrinlerde sergilenen eşsiz eserleri görünce büyük gurur yaşayan Başkan Hüseyin Sözlü, Enstitüsü Müdürü Meral Altınkaya’nın şahsında tüm öğretmen, usta öğreticiler ve kursiyerleri tebrik etti.

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2016 Pazartesi 11:50
Adana’nın eşsiz müzesi

Başkan Hüseyin Sözlü, beraberinde belediye bürokratlarıyla birlikte Türk el sanatlarını yaşatma, aslını bozmadan modernize etme, bu değerleri ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtma vizyonuyla faaliyet yürüten Adana Olgunlaşma Enstitüsü Müze ve Sergi Salonu’nu gezdi. Başkan Sözlü, Türkiye’de marka tescili ve kalite belgesi olan, 5 alanda patent sahibi tek kurum özelliği taşıyan Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün ortaya çıkardığı nadide eserler hakkında Enstitüsü Müdürü Meral Altınkaya bilgiler aldı.


‘BU MÜZEYİ MUTLUKA ZİYARET EDİN’


Meral Altınkaya, müzede Osmanlı kadın kıyafetleri, padişah kaftanları, Yörük süslemeli kıyafetler, Karatepe dokumaları, iğne oyaları, boncuk oyaları, Cumhuriyet kadını kıyafetleri, Türk-İslam sanatlarından Kat’ı sanatı, padişah sorguçları, Osmanlı şerbet bardakları ve bardak zarfları, kahve fincan zarfları, padişahların kullandığı tespihler, rölyef, hat ve tezhip çalışılarak hazırlanan Esma-ül Hüsnalar, Hilye-i Şerifler, camii ve saray kapıları, Osmanlı armaları, gümüş ve değerli taşlarla hazırlanan tuğralar ve Adana’yı simgeleyen taş bebeklerin sergilendiğini kaydetti. Altınkaya, Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün oluşturduğu eserler arasında Karatepe, Puduhepa ve Yörük süslemeleri ile hazırlanan özgün eserlerin ulusal ve uluslar arası organizasyonlarda yaklaşık 20 ülkede Türkiye’yi ve doğal olarak Adana’yı başarıyla teslim ettiğini anlattı. Altınkaya, ziyaret anısına Başkan Sözlü’ye bolluk ve bereketi simgeleyen motiflerin üzerinde yer aldığı tespih hediye etti.


‘ESERLER ZARİF, İNCE VE ZEVKLİ RUHUN YANSIMASI’


Müze defterini imzalayan Başkan Sözlü, Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün Türk milli kültürünün, geleneksel süsleme sanatının yaşatılması ve gelecek zamanlara diri bir şekilde ulaştırılması için yürüttüğü çalışmaları takdir etti. Sözlü, “Bu eşsiz çalışmalar, milletimizin güzel sanatlarda, tarihin süzgecinden geçerek, zamanımıza kadar ulaşan ana temalarımızı da yaşatma azmindedir. Sergilenen eserlerde milletimizin zarif, ince ve zevkli ruhunun yansımasını gördüm. Böylesine ince bir sanatı ortaya koyabilen Türk Milleti’nden olmanın gururunu hissettim. Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün yöneticilerini, öğretmenlerini, usta öğreticilerini ve kursiyerlerini bütün kalbimle tebrik ediyorum” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

KIZILAY, ANNELERİ UNUTMADI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık