Ana Sayfa Gündem AIDS GÜNÜNDE KIRMIZI KURDELE ETKİNLİĞİ

AIDS GÜNÜNDE KIRMIZI KURDELE ETKİNLİĞİ

Dünya AIDS Günü dolayısıyla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı tarafından kırmızı kurdele etkinliği düzenlendi etkinlik kapsamında kurulan stantta hasta yakınları ve hastane çalışanlarına kırmızı kurdele takılarak bilgilendirici broşür verildi.

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2019 Salı 09:27
AIDS GÜNÜNDE KIRMIZI KURDELE ETKİNLİĞİ

Dünya AIDS Günü dolayısıyla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı tarafından kırmızı kurdele etkinliği düzenlendi etkinlik kapsamında kurulan stantta hasta yakınları ve hastane çalışanlarına kırmızı kurdele takılarak bilgilendirici broşür verildi.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, HIV’in artık korkulması gerekmeyen kronik bir hastalık olduğunu, gelişen tedavi ile kontrol altında tutulabilen bu hastalık ile yaşayan bireylerin yaşam sürelerinin HIV negatif olan bireyler ile aynı süreye ulaştığına vurgu yaptı. HIV pozitif bireylerin tedavi altında oldukları sürece evlenebildiğine ve çocuk sahibi olabildiğine dikkati çeken Taşova, Pek çok tedavi çalışmalarının olduğu HIV tedavi alanında tam tedavi günlerinin de yakın olduğunu, ancak bu sürede HIV pozitif bireylerin saptanması ve tedavi altına alınmasının en önemli nokta olduğuna işaret etti.  

 

Prof. Dr. Yeşim Taşova sözlerini şöyle sürdürdü “ Tedavi ile virüs seviyesi negatifleşmekte ve bu da bulaşı önlemektedir. Burada tedavi altında olan kişilerin tedaviyi tam kullanmaları hem kendi yaşam süreleri hem başkalarına bulaştırmamaları açısından önemlidir.

Ülkemizde en son tedavi imkanları mevcuttur ve devlet sosyal güvencesine bakmadan tedaviyi karşılamaktadır.

Ülkemizde HIV Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre % 400 üstünde artış göstermiştir. Ülkemizde 2012 yılından itibaren 2,5 kat artan HIV pozitif bireylerin %48’i saptanamamaktadır.  Yani durumlarını bilmedikleri için tedavi imkânından yararlanamamaktadırlar”

 

Ülkemizdeki mevcut duruma göre 25 000’e yakın bilinen pozitif hasta olduğuna değinen Taşova, ama durumunun farkında olmayan, test yaptırmayan ve tedavi altına girmeyen hastaların yüksek oranı nedeni ile bu rakamın 75 000 olduğunun öngörüldüğünü,  HIV pozitif bireylerin % 85 nin Türk vatandaşı olduğunu, En sık 25-29 ve 30-34 yaşlarında görüldüğünü belirtti.

 

Taşova son olarak, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nın hastaların izlendiği tedavi süreçlerinin takip edildiği bir merkez olduğunu, hastalık konusunda farkındalığın olmamasının dikkat çekici olduğunu işaret ederek, Sadece AIDS değil diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarda  da ( örneğin bel soğukluğu, frengi  gibi ) artışın son derece önemli olduğunu, farkındalığın arttırılması ve üreme sağlığı bilgilendirmelerinin okul çağında verilmesi gerektiğini, kondom kullanımının ihmal edilmemesini, test yaptırılmasının öncelikli olduğunu ve Dünya Sağlık Örgütü’nün herkesin yaşamında bir kez Anti-HIV testi yaptırmasını önerdiğinin altını çizdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Adana'da abart egzoz denetim timi kuruldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık