Ana Sayfa Sağlık Ameliyatsız kalp kapakçığı değişiminde yine bir ilk!

Ameliyatsız kalp kapakçığı değişiminde yine bir ilk!

Balcalı’da tavi yönteminden sonra pulmoner kapak yetmezliğinde de bölgede ilk kez ameliyatsız pulmoner kapakçık değişimi yapıldı.

Giriş Tarihi: 11 Mayıs 2016 Çarşamba 10:06
Ameliyatsız kalp kapakçığı değişiminde yine bir ilk!

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde görevli bilim insanları TAVİ yöntemiyle uzun zamandır ameliyatsız aort kapakçığı operasyonları gerçekleştirmeyi sürdürüyor ve bu konuda da bölgeye öncülük ediyordu. Klinik bir adım daha atarak bu kez pulmoner kapak yetmezliği olan bir hastaya bölgede ilk olarak transkateter (anjiyografi yöntemiyle) pulmoner kapak yerleştirme işlemi gerçekleştirdi.

 

Yılmaz Köksal isimli doğuştan bu rahatsızlığa sahip 37 yaşındaki bir hastayla birlikte toplam üç hastaya uygulanan yöntem Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediyatrik Kardiyoloji Bilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Nazan Özbarlas, Doç. Dr. Fadli Demir ile Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda görevli Doç. Dr. Ali Deniz tarafından gerçekleştirildi. Uygulamaya bu konuda son derece deneyimli bir isim olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediyatrik Kardiyoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Tevfik Karagöz refakat etti.

 

Konuyla ilgili bilgili veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Ali Deniz, doğuştan kalp rahatsızlığı olan bazı hastalarda pulmoner kapakta yetersizliğin meydana gelebildiğini ifade etti. Deniz, pulmoner yetersizlik sonucu hastada kalpte büyüme, kalp yetersizliği, aritmilere bağlı bir takım sıkıntıların doğabileceğini belirterek, son döneme kadar bu hastalarda cerrahi yöntemlerle kalp kapakçığı ameliyatları yapılabildiğini, ancak tıbbın geldiği noktada artık cerrahi müdahale olmadan transkateter (anjiyografi yöntemiyle) ameliyatsız bir şekilde işlemin yapılabildiğine dikkati çekti. Pulmoner kapak yetmezliğini, kapağın normalde tamamen açılarak kanın sağ ventrikülden pulmoner artere geçmesini sağlayan pulmoner kapağın tam olarak kapanamaması ve bu yüzden pulmoner arterden sağ ventriküle kanın geri kaçması olarak tanımlayan Deniz, bu yöntemin bölgede ilk olarak Balcalı Hastanesi’nde gerçekleştirildiğine de vurgu yaptı.

 

TAVİ yöntemiyle ameliyatsız aort kapakçığı yerleştirme işlemlerinde uzun süredir bölgenin öncüsü konumunda bulunan Balcalı Hastanesi çevre illerdeki hastanelere de bu alanda hizmet veriyor. Yine bir ilke imza atan Balcalı Hastanesi’nde ameliyatsız pulmoner kapak yerleştirme işlemi hem erişkinlere hem de çocuklara uygulanabiliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Fazla çalışma ücreti istiyoruz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık