ÇGC

Ana Sayfa Yaşam Ana kucağı değil, devlet kucağı

Ana kucağı değil, devlet kucağı

Adana’da yaşayan 'Hallerman-Streiff' sendromu hastası aynı zamanda doğuştan katarakt olan 6 yaşındaki Mete Demircioğlu, Oğuz Kağan Köksal Görme Engeliler İlkokulu’nda okula başladı. Hastalığı nedeniyle özel mama ile beslenebilen Mete’ye öğretmeni sınıfta anne şefkati gösterip kucağına alıp mamasını içiriyor.

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2018 Cumartesi 10:08
Ana kucağı değil, devlet kucağı

Özel eğitim öğretmeni Birgün Gökçe, İHA Muhabirine yaptığı açıklamada Mete’nin durumun diğer öğrencilerinden daha da özel olduğunu ifade ederek, “Özel ilgilenilmesi gerekiyor. Tabi görme engeli var. Öyle olduğu için de bizim okula geldi. Bunun yanı sıra gelişimsel sorunlar, mental sorunları da var. Bizim için zor bir öğrenci ama daha önceden de çok karşılaştık böyle öğrencilerle. Artık günümüzde Mete gibi çift engelle karşılan çocuklar çok var. Zor bir yıl olacak ama imkansız değil. Mete’nin yapabildikleri üzerine yoğunlaşacağız” şeklinde konuştu. 
Mete gibi çocukların evden çok fazla çıkmadıkları için dış ortama biraz yabancı odluklarını anlatan Gökçe, “Alıştıktan sonra ise kendilerini ifade edebilirler. Bana alışacak. Lavabo ihtiyacı olduğunda nasıl haber vermesi gerektiğini bilecek. Beslenmesi gerektiğinde nasıl istemesi gerektiğini bilecek” dedi. 
Mete’nin gırtlağındaki bir sorun yüzünden normal şekilde beslenemediğini söyleyen öğretmen Gökçe, “Taneli yiyecekleri yiyemiyor, sert yiyecekleri de yutamıyor. Aile doktorların desteği ile besleyici mama alınmış onu yiyor. O mamayı da biberon yardımıyla annesinin kucağında yemeğe alıştığı için ben de o şekilde yapacağım. Biberonla besleyeceğiz. Bazen uykusu geldiğinde kucağımızda uyutacağız. Mete’yle normal programımızın dışına çıkacağız. Genişleteceğiz bu programı” ifadelerini kullandı. 
Anne Fatma Demircioğlu ise Mete’nin doğana kadar herhangi bir sorunu olmadığı doğduktan sonra kataraktlı olduğunun fark edildiğini söyleyerek, “Mete 20 günlükken Ç.Ü Balcalı Hastanesi’nde katarak ameliyatı oldu. Daha sonrada retinasının yırtık olduğu öğrenildi. Ankara’ya retina yırtığı için gittik orada ameliyat oldu. 23 numara gözlükleri var. Doğuştan gelen genetik bir sendrom olan Hallermann Streiff Sendromu tanısı konuldu ama kesin olarak bir tanı konulmadı. Genetik testi yaptırdık ancak sebebi bulunamadığı için teşhis de konulamadı” dedi. 
Minik Mete’nin fiziksel olarak gelişim geriliği olduğunu ifade eden Demircioğlu, “Beslenme problemi var. Sadece mamayla beslenebiliyor. Sütle beslenmek zorunda. Okulda da öğretmeni yardımcı olacak. 2 yıl kreşe gitti. Gittiği kreş özel olduğu için birebir ilgileniliyordu. Buraya geldik burada da özel kreş gibi ilgilenileceğinden eminim” diye konuştu. 
Anne Demircioğlu, Mete’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesi, kendi hayatını idame edebilmesini istediklerini bunun için çabaladıklarını söyledi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Büyükşehir Yaz Şenlikleri kalplere dokunuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık