Ana Sayfa Gündem Arabuluculuk için atölye çalışması

Arabuluculuk için atölye çalışması

Adana'da, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından uyuşmazlıkların arabuluculuk yoluyla çözümünü teşvik etmek amacıyla 'Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Atölye Çalışması' semineri düzenlenecek.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2016 Perşembe 15:50
Arabuluculuk için atölye çalışması

Taraflar arasındaki hukuki anlaşmazlıkların mahkemelere başvurulmadan çözülmesini amaçlayan arabuluculuğun yaygınlaşması ve uygulamaların geliştirilmesi amacıyla düzenlenen seminer, Adana Barosu Hukukçular Derneği Konferans Salonu'nda yapılacak. Arabulucuların eğitimine yönelik düzenlenen 'Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Atölye Çalışmaları Semineri'nde, uzmanlar tarafından arabuluculuk hazırlık aşamasına ilişkin sorunlar ve dikkat edilmesi gereken hususlar, kullanılacak çerçeveleme, söz ve beden dili ile özetleme yeteneklerinin geliştirilmesi konularında bilgi verilecek. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı Tetkik Hakimi Umut İlhan Durmuşoğlu ile çok sayıda kişinin de katılacağı atölye çalışmasının sonunda, eğitim alanlar ile birlikte arabuluculuk sürecinin baştan sona canlandırılması yapılacak.

            'ARABULUCULUK KAYBEDİNİ OLMAYAN BİR SİSTEM'

            Seminere ilişkin bilgi veren Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Adalet Bakanlığının alternatif çözüm yolları ile adalet hizmetini daha da hızlandırmayı hedeflediğini söyledi. Arabuluculuğun da hukuk sistemi gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanıldığını belirten Yeldan, "Bu uygulamayla hukuk davalarında, içinde bulundukları uyuşmazlık nedeniyle sorunlar yaşayan ve gerilen taraflar bir araya getirilerek karşılıklı anlayış, saygı ve sevgi çerçevesinde, alternatif çözüm önerileriyle, 'kaybedeni olmayan' şekilde çözüme gidilecek. Bu bağlamda arabuluculuk, adalet sistemimizde rahatlama sağlayacağı gibi tarafların da hem maddi yönden hem de zamandan kazanmalarını sağlayacak. Bu bağlamda, arabulucuların bilgi ve birikimine katkı sağlayacak seminerin yararlı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

 

 

           

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Genç avukatlar mesleğe adım attı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık