Ana Sayfa Gündem ARZUHALCİLERE VERİLEN HİBE DESTEĞİNE TEPKİ

ARZUHALCİLERE VERİLEN HİBE DESTEĞİNE TEPKİ

Adana Baro Başkanı Veli Küçük, siyasi iktidar tarafından arzuhalcilere 3 bin TL hibe desteği verilmesine tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 24 Mayıs 2021 Pazartesi 14:42
ARZUHALCİLERE VERİLEN  HİBE DESTEĞİNE TEPKİ

 

Hibe desteği alabilecek faaliyet gruplarının ilan edildiğini, ancak 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 63. Maddesinin 2. Fıkrasının “Avukatlık yetkilerinin başkaları tarafından kullanılmasını yasaklamıştır.” denmesine rağmen arzuhalcilerin de bu grupta olmasını hayret ve şaşkınlıkla karşıladıklarını belirten Baro Başkanı Veli Küçük,

mesleğe yeni başlayan veya çeşitli sebeplerden çalışamayan  ve gelir elde edemeyen avukatlar olduğunu anımsattı.

Adana Baro Başkanı Veli Küçük, yazılı açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“Faaliyeti yasaya aykırı ve suç teşkil eden arzuhalcilere devlet desteği hukuk ve ülkeyi yönetememe ayıbıdır. Bir destek söz konusu olacaksa bu legal iş kolları ve hizmet sektöründe yer alan avukatlara yapılmalıdır.

Pandemi sürecinde sözleşmeli olarak çalışan pek çok avukatın işine son verilmiş, birçok serbest çalışan avukat ise ofisini kapatmak zorunda kalmış, iş yapamaz ve gelir elde edemez durumdadır.

Umutsuzluk ve ekonomik bunalım nedeniyle genç meslektaşlarımızdan maalesef intihar edenler dahi olmuştur.

Avukatların mesleki sorunlarına duyarsız kalınması, artık ekonomik sorunların ötesine gelmiştir.

Bu nedenle, bir an önce özellikle genç avukatların ekonomik şartlarının iyileştirilmesi için gerekli adımlar atılmalıdır.

Ayrıca tüm avukatlara yönelik olarak; KDV oranları sıfırlanmalı veya önemli ölçüde indirilmeli, CMK ücretleri harcanan emekle orantılı olarak iyileştirilmeli, beraat kararları ile ilgili vekalet ücretlerinin ödenmesi geciktirilmemeli, SGK prim ve vergi mükellefiyetleri hafifletilmeli ve muafiyetler getirilmelidir. 

Ayrıca yasal düzenleme ile meslektaşlarımıza diğer sektörlerde olduğu gibi belirli sürelerde geri ödemesiz uzun vadeli faizsiz kredi verilmelidir.

Staj süresince genç avukat adaylarına ücret ödenmeli, adliye stajının yapıldığı ilk 6 ay içinde bu ücret Adalet Bakanlığınca karşılanmalı, avukat yanındaki stajının yapıldığı ikinci 6 aylık dönemin ücretinin ise kaynağı bakanlık fonlarıyla staj yaptığı baro veya TBB tarafından karşılanmalıdır.

Adalet Bakanlığı, TBB ve hukukçu milletvekilleri bu konularda derhal devreye girmelidir.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Kaçak makaron ve tütün ele geçirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık