Ana Sayfa Gündem ''ASKİ suyu ile OSB suyu kıyaslanamaz''

''ASKİ suyu ile OSB suyu kıyaslanamaz''

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü olarak, bazı basın ve yayın organlarında yayınlanan Adana Hacı Sabancı Organize Bölgesi’nde uygulanan su ücreti ile Adana merkezde uygulanan su ücreti kıyaslaması ile ilgili iddialar gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2016 Salı 14:43
''ASKİ suyu ile OSB suyu kıyaslanamaz''

ASKİ'den yapılan açıklama şöyle:

''ASKİ tarafından üretilen sağlıklı ve kaliteli içme suyu yüzlerce parametrik testlerden geçmekte ve söz konusu suyun sağlıklı bir şekilde abonelerimize ulaşabilmesi için en son teknoloji ürünleri kullanarak Adanalılara ulaştırıyor.

Kıyaslama yapılması bile söz konusu olmayan ve teknik açıdan incelendiğinde çok büyük farklılıkların ortaya çıkacağı ASKİ içme suyu ile Adana Hacı Sabancı Organize Bölgesi’nden çıkan kuyu sularını gerek ücretlendirme gerekse de kalite değerleri bakımından karşılaştırılması bile mümkün değildir.

OSB’nin uyguladığı 0,47 kuruşluk tarife kuyu suyundan alınan işlenmemiş ham su bedelidir. Kaldı ki OSB’nin yönetim ve idare birimlerinde kullandıkları su ASKİ tarafından sağlıklı ve kaliteli olarak temin edilmektedir.

En ucuz ve kaliteli içme suyunu Adanalıların çeşmelerinden akıtabilmek için çalışan ASKİ, diğer illerle kıyaslandığında da ciddi fiyat farkları ortaya çıkıyor. Örneğin İstanbul 4,04 tl, Ankara 5,19 tl, İzmir 3,60 tl, Gaziantep 3,29 tl, Mersin 4,02 tl’ye meskenlerde kademeli tarife uygularken; yani harcadığınız su arttıkça fiyat oranları da arterken, Adana’da Aski Genel Kurulunda Meclis üyelerinin aldığı kararlar doğrultusunda su fiyatları merkezde 3,14 tl olarak belirlenirken, ilçelerde ve köylerde ise; yasa gereği bu fiyatların da altında fiyat uygulanıp; su sarfiyatınız ne kadar artarsa artsın oranlarda asla bir değişiklik söz konusu değildir.

Ayrıca; Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nda yer alan Alt Yapı Kurma, kullanma ve işletme hakkını belirten 20. Maddede açıkça şu ifadelere yer veriliyor:

OSB’lerin ihtiyacı olan elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz, arıtma tesisi, yol, haberleşme, spor tesisleri gibi; alt ve genel hizmet tesislerini kurma ve işletme, kamu ve özel kuruluşlardan satın alınarak dağıtım ve satışını yapma, üretim tesisleri kurma ve işletme hakkı sadece OSB’nin yetki ve sorumluluğundadır.

21. Madde ise muafiyet hakkı; OSB tüzel kişiliği bu kanunun uygulanmasıyla ilgili işlemlerde her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır. Atıksu arıtma tesisi ileten bölgelerden, belediyelerce atıksu bedeli alınmaz.

ASKİ 4562 sayılı kanun hükümlerine uygun hareket ederek hizmet verirken, ısrarla su fiyatları üzerinden karalama yapılarak algı oluşturmak isteyen basın yayın organlarına defalarca tekzip ve cevap metinleri yazmamıza rağmen hala bu tavırlarını sürdürmelerini üzüntüyle karşıladığımızı belirtmek isteriz.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Genç avukatlar mesleğe adım attı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık