Ana Sayfa Gündem AVUKATLARIN GÜNDEMİ UYUŞTURUCU SUÇLARI

AVUKATLARIN GÜNDEMİ UYUŞTURUCU SUÇLARI

Adana Barosu tarafından düzenlenen Güncel Yargıtay Kararları Işığında “Uyuşturucu Suçları” konulu online konferans yapıldı.

Giriş Tarihi: 25 Şubat 2021 Perşembe 09:37
AVUKATLARIN GÜNDEMİ UYUŞTURUCU SUÇLARI

Adana Barosu tarafından düzenlenen Güncel Yargıtay Kararları Işığında “Uyuşturucu Suçları” konulu online konferans yapıldı.

Açış konuşmasını Baro Başkanı Av. Veli Küçük, moderatörlüğünü ise Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş yaptı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Yargıtay 20. Ceza Dairesi Onursal ( Emekli) Başkanı İlmettin Köklü, "Uyuşturucu Suçlarında Yargıtay Uygulamaları" ve Ankara Barosu Avukatlarından, Yargıtay Emekli Tetkik Hakimi Av. Birsen Elmas da “Uyuşturucu Madde Ticareti Suçluları Suçun Nitelikli Halleri - Etkin Pişmanlık” konularında tebliğlerini sundular.

Av. Gümüş, konuşmacılara davetlerine icabet etmelerinden ve değerli sunumlarından dolayı teşekkür etti.

 “ADALET BAKANINDAN DESTEK BEKLİYORUZ”

 Baro Başkanı Av. Veli Küçük, açış konuşmasında ülkemizdeki önemli gündem maddelerine değindi.

Meslektaşlarının pandemi öncesinde baş gösteren mali ve sosyal haklar bakımından yaşadıkları dar boğazın, pandemiyle birlikte daha da derinleştiğini, salgın döneminde iş yapamayan meslektaşlarının gelirlerinin neredeyse yok denecek kadar azaldığını, vergi ödemeleri, SGK, BAĞ-KUR ödemeleri, ofis giderleri, iş yeri kiraları gibi rutin giderlerin devam ettiğini hatırlatarak, Adalet Bakanı Abdülahmit Gül’den ve başkanlıktan meslektaşlarına destek çağrısında bulundu.

 

“BİZİM İSTEĞİMİZ DEMOKRASİNİN TAM OLARAK YAŞAMA GEÇMESİDİR”

Milletvekilleri dokunulmazlıkların kaldırılmasına dair çok ciddi ve önemli tartışmalar olduğunu da belirten Av. Veli Küçük, “Bizim isteğimiz demokrasinin tam olarak yaşama geçmesi; halk ve seçmen iradesinin demokratik usuller ve yöntemler çerçevesinde muhafaza edilerek değerlendirmeler yapılmasıdır. Başka hesap ve siyasi stratejilerle bu hakların ihlali doğru değildir. Toplumsal ayrışmaya, ötekileştirmeye ve kutuplaştırmaya malzeme edilmemelidir.” dedi.

“YENİ BİR ANYASAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Av. Veli Küçük, son günlerde tartışma konusu olan yeni anayasa hakkında görüşlerini de paylaştı. Türkiye'nin işleyen demokrasi ve hukuka gereksinimi olduğunu belirten Av. Küçük, “1982 Anayasası, bilindiği gibi son 40 yılda 184 değişiklik geçirmiştir. Anayasanın üçte ikisi değişmiştir. En son 16 Nisan 2017’de yapılan değişiklikle getirilen “Türkiye tipi Başkanlık sistemi” tüm olumsuzluklarıyla yaşantımızdadır.

Öyle bir sistem yaratılmıştır ki, Meclis’in bütçe yapmak dahil, tüm yetkileri elinden alınmış, hiçbir biçimde denetlenemeyen bir başkanlık sistemi oluşturulmuştur.

Başkanlık sisteminin temel ilkesi olan kuvvetler ayrılığı ilkesi tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Eğer anayasada bir değişiklik söz konusu olacaksa partili cumhurbaşkanlığı sisteminden çıkıp iyileştirilmiş, güçlendirilmiş ve birbirini dengeleyen, denetleyen ve kontrol unsurları taşıyan kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter sisteme geçiş sağlanmalıdır.

Anayasanın toplumsal uzlaşı belgesi ve ortak yaşama iradesi olduğunu, dolayısıyla toplumun dinamiklerini ve rengini de yansıtması gerekir.” İfadelerini kullandı.

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yasal olarak 2020 yılının Ekim ayında yapılması gereken 31. Olağan Genel Kurulun 18-19 Mart’ta yapılacağını duyurdu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

ÇÜ’den dozimetre geliştirimi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık