Ana Sayfa Sağlık Ayaz Bebeğin kurtuluşu SUT'ta

Ayaz Bebeğin kurtuluşu SUT'ta

Gazetemizin ‘’Sağlık Bakanlığı’nın ‘Keyfi tutumu’ binlerce beyin, omurilik ve omurga hastasını sıkıntıya soktu’’ başlıklı haberi CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, tarafından soru önergesiyle TBMM’ye taşınırken, mağdurlardan 2 yaşındaki Ayaz bebeğin kurtuluşu da Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nin (SUT) değişmesinde.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2016 Salı 10:28
Ayaz Bebeğin kurtuluşu SUT'ta

Türkiye’de 2002-2003 yıllarından itibaren hizmet alımı şeklinde kullanılan, beyin, omurga ve omurilik ameliyatlarında felç riskini minimum seviyeye indiren Nöromonitörizasyon Sistemi’nde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hiçbir gerekçe göstermeden fiyat indirimine gitmesiyle sistem kullanılamaz hale gelmiş ve binlerce hastada mağdur olmaya başlamıştı.

Bu mağdurlardan biri olan Ayaz bebekte cerrahi müdahalede geç kalınması halinde sağlıklı bir şekilde gelişip büyüyemeyecek belki de ömür boyu yatağa mahkum olacak.

Ayaz bebek tatlı mı, tatlı; şeker mi, şeker; her bebek gibi güzel mi, güzel...  Henüz hiçbir şeyin farkında değil.  Gülüyor, oynuyor her bebek gibi bulunduğu ortama mutluluk katıyor. Oysa çevresindeki insanlar onun kadar mutlu değil. Anne babası ise endişeli, hatta korkuyorlar.

Ayaz bebek Spina Bifida hastası; yani omuriliğinde sorun var. Sağlıklı bir şekilde gelişip büyüyebilmesi omuriliğindeki sorunlu bölgenin cerrahi müdahale ile düzeltilmesine bağlı.  Cerrahi müdahalede geç kalınması halinde Ayaz bebek sağlıklı bir şekilde gelişip büyüyemeyecek belki de ömür boyu yatağa mahkum olacak.

Spina Bifida nedir?

Ayrık ya da açık omurilik anlamına gelen Spina Bifida, omuriliğin herhangi bir bölgesinde meydana gelen gelişim bozukluğudur. Çeşitli şekil ve türlerde görülebilir.  Tedavi için “zamanında” cerrahi müdahale şarttır.

İntraoperatif Nöromonitarizasyon sistemi temin edilemiyor.

Ayaz bebek 28 Ekim 2014’de Mersin Güneykent Kadın Doğum Hastanesi’nde dünyaya gelmesinden kısa bir süre sonra rahatsızlanır. Ailesi sırasıyla Mersin Güneykent Kadın Doğum Hastanesi,  Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurur. Yapılan muayeneler sonucunda hepsinde aynı teşhis konur; Ayaz Bebek Spina Bifida hastasıdır ve tedavisi için ameliyat olması gerekmektedir; ancak her üç hastanenin de cevabı aynıdır” İntraoperatif Nöromonitörizasyon sistemi temin edilememiştir”, sistem olmadan yapılacak ameliyat yüksek risk gurubundadır. Hekimler sistem olmadan ameliyatı yapmak istemezler.

Aile Başbakanlık Bilgi İletişim Merkezi’ne başvurur, başbakana, cumhurbaşkanına mektuplar yazar sonuç alamaz. Zaman hızla ilerlemektedir; Spina Bifida teşhisi konulduktan hemen sonra ameliyat olması gereken Ayaz bebek bugün 18 aylık olmasına rağmen, İntraoperatif Nöromonitarizasyon sistemi temin edilemediği gerekçesiyle hala ameliyat edilememiştir.

İntraoperatif Nöromonitarizasyon sistemi nedir?

Sipina Bifida gibi risk oranı yüksek omurilik ameliyatlarının yanı sıra beyin ve omurga ameliyatlarında cerrahı yönlendirerek, ameliyata bağlı oluşabilecek felç riskini en aza indiren,  ameliyat sonrası olağan yaşama dönme süresini hızlandıran sistemdir.  2002-2003 yıllarından itibaren ülkemizde başarıyla uygulanmaktadır.

İntraoperatif Nöromonitarizasyon sistemi neden temin edilemiyor?

İntraoperatif Nöromonitarizasyon sistemi 2002-2003 yıllarından itibaren hizmet alımı yöntemiyle temin edilir, başarıyla uygulanırken Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 5 Ağustos 2015 tarihli tebliğiyle (SUT) kullanılamaz hale gelmiştir. Nedeni de 5 Ağustos 2015 Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)  ile belirlenen hizmet alım fiyatlarının hiçbir gerekçe gösterilmeden yüzde 30-35 oranında düşürülmüş olmasıdır.

Yaklaşık 6-7 yıl gibi uzun bir süredir 4.500 Lira civarında olan hizmet alım fiyatlarının aniden ve hiçbir gerekçe gösterilmeden 1.500 Lira civarlarına düşürülmesi, hizmet veren firmalar tarafından kabul edilemez bulunmuş, omurilik, beyin, omurga ameliyatlarında kullanılan İntraoperatif Nöromonitarizasyon cihazı temin edilemez hale gelmiştir.

Ayaz Bebek ne olacak?

Sağlık Bakanlığının anlamsız, gerekçesiz ve keyfi tutumu nedeniyle oluşan mağduriyetlere son vermek; Ayaz bebek ve Ayaz bebek gibi yüzlerce, belki de binlerce bebeğin ameliyatlarını gerçekleştirmek için derhal gerekli adımlar atılmalıdır. Gözler Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a çevrilmiş umutla beklenmektedir.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Fazla çalışma ücreti istiyoruz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık