Ana Sayfa Kültür-Sanat Baba-Oğul aynı sahnede

Baba-Oğul aynı sahnede

Orhan Asena’nın yazdığı Bülent Uz’un yönettiği ve Dost Oyuncular’ın sahneye koyduğu “Simavna Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin”adlı oyunda Baba Hasan Butuk Şeyh Bedreddin’i, 19 yaşındaki oğul Emrah Can Butuk da Şeyh Bedreddin’i astıran Hünkar Mehmet Çelebi’yi oynadı.

Giriş Tarihi: 2 Şubat 2019 Cumartesi 04:14
Baba-Oğul aynı sahnede

Şeyh Bedreddin rolünü oynayan 52 yaşında Diş Hekimi Hasan Butuk, oğlu ile aynı sahnede olmanın mükemmel bir duygu olduğunu belirterek, ”Oğlum Emrah çok başarılı oynamıştır. Rol gereği bana karşı ses tonunu yükseltmesinden bile geriliyor. Tiyatroya çocuk oyunlarıyla başladı. Oğlum 19 yaşında, önü açık. Daha yapacak çok şeyi var” dedi.

Tiyatroya Beşocak Ortaokulunda Muzaffer Hocanın önerisiyle Ercan Kont’la çalışmalar yaptığını kaydeden Hasan Butuk, “Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde iken komedi oyunu yazıp oynadım. 10 yıl önce Dost Oyuncular’a katıldım. Toplamda 7 oyunda rol aldım. Ancak ilk kez hem Pir Sultan Abdal hem de Şeyh Bedreddin’i canlandıran ilk kişi olma mutluluğunu yaşadım” dedi.

19 yaşındaki üniversite öğrencisi Emrah Can Butuk da, babasıyla aynı ekipte olmasının kendisini rahatlattığını belirterek, “Tiyatroya anaokulundan beri ilgim var, kendim yöneldim. Babam teklifi yapmadı. Bu yaşıma kadar her derdime koşup her sıkıntımı anında çözdüğü için babamın sadece telefonla araması bile beni büyük bir stresten kurtarabilir. Babamı tiyatro konusunda benden çok daha tecrübeli ve başarılı buluyorum, zaten bunun için evde çoğu zaman mimiklerimde yardım istiyorum. Bana bu rolü verdiği için de ayrıca yönetmenimiz Bülent Uz’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Dost Oyuncular Yönetmeni Bülent Uz ise, oyunla ilgili olarak şunları söyledi:

“14.yy’ın ikinci yarısı ile 15.yy’ın başlarında yaşayan Şeyh Bedreddin Mısır’da, Konya’da ve daha nice yerlerde iyi bir eğitim almış bir düşün adamıdır. İslam inancına getirdiği farklı yorumlarla, eserlerini verdiği dönemden başlayarak, günümüze dek fikirleri tartışılmış bir isimdir. Yıldırım Bayezid’in Timur’a yenildiği Ankara Savaşının sonunda, Timur’un bir müddet sonra çekilmesiyle Yıldırım’ın oğulları arasında başlayan taht kavgaları döneminde Şeyh Bedreddin olayı fırtına gibi esmiştir o dönemde. Tahtı kısa sürede ele geçiren Musa Çelebi Bedreddin’e hayran olmuş, reformlarıyla halkı kazanmış ama beylerini, ulularını küstürmüştür. Kardeşi Mehmet Çelebi’nin iktidarı ele geçirmesi, Bedreddin için sonun başlangıcı olmuştur. Oyunumuzda o dönemin siyasi çalkantılarını, Şeyh Bedreddin’in muhteşem fikirlerinin ne olduğunu göstermeye çalıştık.”

Bülent Uz, bu oyunda Şeyh Bedreddin rolünü baba Hasan Butuk’a ve Osmanlı hünkârlarından Mehmet Çelebi rolünü de Hasan Butuk’un oğlu Emrah Can Butuk’a verdiğini belirterek, ”Baba oğul her ikisi de başarılı bir oyun çıkarmışlardır. Teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin adlı oyunu Bülent Uz yönetiyor. Mehmet Yaşar Yönetmen Yardımcısı olarak görev alırken Sahne Amiri olarak Süheyla Yanar görev yapıyor. Dekoru Ertuğrul Yılmaz hazırlarken, oyunun müziklerini Öznur Taş, ışık görevlisinin Ergin Ayman olduğu, kostümünü ise Gülistan Eğri’nin hazırladığı oyunda, Zafer Akbaba, Hasan Butuk, Süheyla Yanar, Tuna Butuk, Öznur Taş, Cane Karaağaç, Pınar Savcı, Deniz Özgür, Yeliz Butuk, Mehmet Yaşar, Ertuğrul Yılmaz, Erna Ediz, Gülistan Eğri, Emrah Can Butuk, Vahit Şahin, Mehmet Özdek, Ali Günden, Ümit Torun, Gökhan Kapıcı, Uğur Garip, Murat Sincar, Olcay Heybeli, Efe Tuluk, Miraç Burak Köylüoğlu, Adem Kadı ve Yıldıray Yeşilçay rol alıyor.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Altın Koza başladı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık