Ana Sayfa Gündem “Bağımsızlık meşalesinin ilk kıvılcımları Adana’da parıldadı”

“Bağımsızlık meşalesinin ilk kıvılcımları Adana’da parıldadı”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak, bağımsızlık meşalesini yakan Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Milleti’yle birlikte verdiği mücadele sonucunda kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni, Türk Gençliği’ne emanet ettiğini hatırlatarak, emanete sahip çıkılması gereken günlerden geçildiğini söyledi. Başkan Sözlü, Milli Mücadele’ye karar veren Atatürk’ün ilhamını, ilk desteğini Adana’dan almasının gururunu sonsuza dek yaşayacaklarını ifade etti.

Giriş Tarihi: 18 Mayıs 2016 Çarşamba 12:47
“Bağımsızlık meşalesinin ilk kıvılcımları Adana’da parıldadı”

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasının, çağdaş bir ülke kurulması yolunda verilecek silahlı ve fikri mücadelenin simgesi olduğunu kaydeden Başkan Hüseyin Sözlü, Adana’nın bu mücadelenin başlamasında önemli payı bulunduğunu bilmenin kıvancını yaşadıklarını ifade etti.

ATATÜRK, MİLLİ MÜCADELE’YE ADANA’DA KARAR VERİYOR

19 Mayıs 1919’la ilgili bir etkinlik, kutlama denilince akla ilk Samsun’un geldiğini fakat bu tür faaliyetlerin Adana’ya da çok yakıştığını belirten Başkan Sözlü, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’dan önceki ekim ayında Adana’da kalıyor. Atatürk’ün, ‘Efendiler, bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur’ cümlesini bizzat kendisi daha sonra dile getiriyor. Adana eşrafıyla bir araya gelip konuştuğunda, bir milli mücadeleye girilebileceğini, bağımsızlık için savaşabileceklerini söylediğinde, Atatürk’ü Adanalılar, ‘Paşam böyle bir savaşa ihtiyaç olursa, başlatırsanız biz de sizin yanınızdayız’ diyerek destekliyor. Atatürk, 19 Mayıs 1919’da bizim milli mücadelemizin, bağımsızlık savaşımızın meşalesini yakmıştır. Adanalılar, Adana’da ona cesaret vermiştir, destek olma sözü vermiştir. Bağımsızlık meşalesini Samsun’da yaktığında ona ilk ses veren, ilk destek veren yine Adana olmuştur. Milli Mücadelede Atatürk’ün arkasında en net, en dik duran illerden biri Adanadır. Onun için Adana’ya 19 Mayıs çok yakışır” dedi.

CUMHURİYET GENÇLERE EMANET

Başkan Hüseyin Sözlü, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, bağımsızlık meşalesini Samsun’da yakarken, gücünü Türk Milleti’nden almış ve sonsuza kadar yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini atacak Milli Mücadele’ye giden yolu açmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti’nin bağımsızlığından, onurundan ve ülkesinden asla vazgeçmeyeceğini, milletinin tarihini çok iyi bilen bir lider olarak öngörmüş, bunun verdiği güvenle ve kararlılıkla Samsun’da, bir büyük destanın ateşini yakmıştır. Türk Gençliği, kendisine armağan edilen bu bayramın önemini kavramalı, Cumhuriyet kazanımlarını her koşulda koruyup kollayarak, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimize koyduğu hedeflere koşma kararlılığından ödün vermemelidir. Türk Milleti olarak köklü demokrasi inşa etmeli, milli değerlerimizi yaşatarak, gurur duyduğumuz şanlı tarihimize sahip çıkıp, birliğimizi korumalı ve bölünmez bütünlüğümüzden taviz vermeden Cumhuriyetimizi yarınlara taşımalıyız. Gençlerimiz Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyerek, şartlar ve yaşananlar ne denli olumsuz olursa olsun geleceğe ve Türkiye’ye olan inançlarını koruyacaktır. Türk Gençliği ülkemizin umudu, yarınların güvencesidir. Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Milleti’nin, Türk Gençliği’nin, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, saygı ve gönül borcuyla anıyorum” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

SORUN ÇÖZEN BELEDİYE: YÜREĞİR BELEDİYESİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık