Ana Sayfa Ekonomi Bağış, “Buğday ihtiyacının yüzde 8’i Çukurova’dan karşılanıyor”

Bağış, “Buğday ihtiyacının yüzde 8’i Çukurova’dan karşılanıyor”

Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerinden 19 üyesi bulunan Çukurova Un Sanayicileri Derneği, buğday hasadı öncesi üyeleri ile birlikte son bir toplantı yaparak durum değerlendirmesi yaptı. ÇUSD Başkanı Bekir Bağış, iklim koşullarının da normalden daha sıcak ve kurak olduğunu, bu nedenle sulanmayan buğdayların verimde düşüşe neden olacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2016 Perşembe 11:22
Bağış, “Buğday ihtiyacının yüzde 8’i Çukurova’dan karşılanıyor”

Türkiye'de buğday üretiminin yıllık 18 milyon ton olduğunu söyleyen Çukurova Un Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Bağış; Türkiye genelinde birim alandan alınan buğday veriminin 275 kg, dünya ortalamasının ise 250 kg civarında olduğunu söyledi. Çukurova'nın verimli arazilerinde birim alandan alınan verimin ise 450-500 kg civarında olduğunu hatırlatan Bağış, Türkiye'de üretilen buğdayın yüzde 8'ini Çukuorva'nın karşıladığını dile getirdi. Bağış, Hatay'da buğday ekim alanının 800 bin dönüm olduğunu, Adana, Osmaniye ve Mersinde ise bu alanın toplam 2 buçuk milyon dönüme yaklaştığını vurguladı.

 

“HEKTOLİTRE DÜŞÜK, PROTEİN YÜKSEK OLACAK”

Bu yıl Çukurova'da geçen yıla göre buğday ekiminin yüzde 15 daha az olduğunu dile getiren Bağış, iklim koşullarının da normalden daha sıcak ve kurak olduğunu söyledi. Sulanmayan buğdayların verimde düşüşe neden olacağını aktaran Bağış, buğday hasadında bu yıl hektolitrenin düşeceğini proteinin ise iyi olacağını beklediklerini ifade etti. Bağış, ayrıca hasat dönemi yağmur yağmaz ise kalitede çok düşüş olmayacağını vurguladı. Çukurova'da bulunan un fabrikalarının Türkiye'nin diğer bölgelerinden de ürün aldığını söyleyen Bağış, TMO'nun son 2 yıldır Çukurova'da stok yaptığını belirterek, bu durumun un fabrikalarının buğday teminini kolaylaştırdığını söyledi ve bu ygulamanın kendileri açısından olumlu karşıladnığını ifade etti. TMO'nun proteine dayalı buğday alımı yapmasının da yerinde bir uygulama olduğunu söyleyen Bağış, fiyatın yüksek olduğu dönemlerde TMO'nun piyasaya bu buğdayları sunmasının fiyatlarda dengeleyici bir etki gösterdiğini dile getirdi.

 

“VERİMLİ ARAZİLERİN BETONLAŞMASI SORUN”

Un sektörünün en büyük sorunlarından bir tanesinin kapasite fazlası olduğunun altını çizen Başkan Bağış, bir diğer sorun olarak da yıllar boyunca süregelen beton yapılaşmanın verimli araziler üzerinde gerçekleşmesi olduğunu belirtti. Bağış, bu sorunun çözümü için yapılası gerekenleri şu şekilde açıkladı: “Buğday, patates, mısır ve daha bir çok ürünün yetiştirildiği tarlaların ortasına dikilen satılık arsa levhaları verimli arazilerin azalmaya devam ettiğinin en büyük göstergesi. Şehir merkezinden geçen E-5 karayoluna alternatif olarak, otoyolun kuzeyinde bulunan verimsiz arazilere yapılacak duble yol ile bu sorunun üstesinden gelinebilir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Tarımda çözüm yolları arayışı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık