Ana Sayfa Yaşam Balon balıkları araştırılacak

Balon balıkları araştırılacak

Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanları Siyanürden 1.200, Morfinden 3.000 Kat Daha Etkili Zehri Olan ‘Balon Balıkları’nı Araştıracak.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2016 Çarşamba 11:22
Balon balıkları araştırılacak

Çukurova Üniversiteli (ÇÜ) bilim insanları, Akdeniz kıyılarında yaygın olarak görülen ve tehlikeli olan balon balığına karşı proje hazırladı. ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Özoğul “Mersin Körfezi'ndeki Balon Balığı Türlerinin Tetrodotoksin (TTX) Düzeylerindeki Eşeye ve Mevsime Bağlı Değişimlerin Belirlenmesi” isimli TÜBİTAK 1001 Projesiyle ilgili bilgilendirme yaptı. Prof. Dr. Özoğul, bu balık türündeki zehrin siyanürden 1200, morfinden 3.000 kat daha etkili olduğunu söyledi.

 

ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sunumda Prof. Dr. Fatih Özoğul, son yıllarda medyada sıklıkla yer bulabilen balon balıklarının ülkemiz kıyılarında genellikle dört farklı türünün balıkçı ağlarına takıldığını söyledi.

 

Tüm Akdeniz Kıyılarını Tehdit Ediyor.

Akdeniz’de son 10 yıldır görülmesine rağmen, ülkemiz kıyılarında kuzey Ege açıklarına kadar yayılmış olan bu balık türünün sadece Türkiye değil, İsrail, Lübnan, Yunanistan hatta İtalya kıyılarına kadar yayılım gösterdiğini hatırlatan Prof. Dr. Özoğul bu türün tüm Akdeniz geneli için tehlikeli olduğunu ifade ederek açıklamasına şöyle devam etti;

“İçerdiği tetrodotoksin (TTX) adlı zehir, dünyanın bilinen en güçlü denizel kaynaklı zehri olup, siyanürden 1200, morfinden 3000 kat daha etkilidir. Balon balığı tüketiminden kaynaklı zehirlenmeler, solunum sisteminde felce neden olmakta ve zehirlenme vakaları genellikle ölümle sonuçlanmaktadır. Bu zehrin bilinen bir panzehiri bulunmadığı gibi, balığı pişirmek zehri etkisiz hale getirememektedir. Japonya’da özel eğitim almış ve uzun yıllar staj görmüş sertifikalı aşçılar tarafından pişirilmesine rağmen balon balığı tüketimi nedeniyle Japonya’da, ayrıca Tayland, Çin gibi uzak doğu ülkeleri ve Avustralya gibi ülkelerde çok sayıda zehirlenme vakaları hala sık olarak görülmektedir. Son yıllarda Lübnan, İsrail ve Mısır gibi Akdeniz ülkelerinde de balon balığı zehirlenmeleri gözlenmeye başlamıştır.”

 

“Ülkemizde Bu Alanda Yapılan Araştırma Çok Kısıtlı.”

Ülkemizde balon balıklarının toksisitesi ile ilgili yapılmış bilimsel araştırmaların kısıtlı olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Özoğul, balon balıklarının medya aracılığıyla kamuoyu nezdinde bir bilgi kirliliği ortaya çıkmasına da neden olduğunu söyledi. Ülkemiz ve Akdeniz genelinde yeni bir problem olan balon balıkları ve TTX ile ilgili bilimsel bulgu eksikliğini gidermek ve kamuoyunu doğru bilgilendirebilmek amacıyla 2015 yılında TÜBİTAK 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programına başvuru yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Fatih Özoğul, proje başvurusunun TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulunduğunu ifade ederek şunları kaydetti;

“Bu çalışmayla, ülkemiz denizlerindeki en yaygın 4 balon balığı türünün toksin düzeyleri tespit edilecek ve böylelikle kıyılarımızda yaşayan balon balıklarının insan sağlığı açısından olası riskleri ve ticari olarak kullanılıp kullanılamayacağı belirlenecek. Tetrodotoksinin, siyanürden 1200 kat, morfinden 3000 kat daha fazla etkili olmasından dolayı, ileri düzey kanser ağrılarında, anestezik uygulamalarda kullanımına yönelik dünya genelinde birçok üniversite ve ilaç firması araştırmalar yapmaktadır. Bu nedenle çalışmalarımız sadece balon balıklarındaki TTX düzeyinin belirlemekle kalmayıp, denizlerimizde yaşayan balon balıklarının ABD, Çin gibi ülkelerde ön çalışmaları ve deneyleri yapılan TTX içeren ilaçlar için bir hammadde kaynağı olabileceğini de göstereceği kanaatindeyiz”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

23 Nisan kutlu olsun

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık