Ana Sayfa Gündem Barut: "Atama sözünüzü niye tutmuyorsunuz?"

Barut: "Atama sözünüzü niye tutmuyorsunuz?"

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Bakan Bekir Pakdemirli'ye bakanlığın yurtdışı müşavirliklerine yapılan VIP atamaları, torpil ve özel mülakat iddiaları ile atama bekleyen ziraat, gıda, su ürünleri mühendisleri, veteriner hekimler, tekniker ve teknisyenlerin durumunu sordu.

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2019 Salı 14:40
Barut:

 Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Bakan Bekir Pakdemirli'ye bakanlığın yurtdışı müşavirliklerine yapılan VIP atamaları, torpil ve özel mülakat iddiaları ile atama bekleyen ziraat, gıda, su ürünleri mühendisleri, veteriner hekimler, tekniker ve teknisyenlerin durumunu sordu. Soruları geçiştirip atama bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak bir yanıt veren Bakan Pakdemirli'ye tepki gösteren Ayhan Barut, "Verdiğiniz sözleri niye tutmuyorsunuz?" dedi.

BAKANA SESLENDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM), Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, görüşmelerin sonunda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye atamalardan torpil iddialarına, liyakatsiz yönetim anlayışından elektrikli traktörlerin test yapılmadığına dair çok sayıda soru yöneltti. Soruları geçiştirip eleştirileri kabul etmeyen Bakan Pakdemirli, bakanlığın yurtdışı müşavirliklerine atama yetkisinin kendisinde olduğunu söylerken daha önce verilen 10 bin 551 kişilik atama sözünü tutamayacaklarını da anlattı.

"NEDEN ATAMAYI YAPMIYORSUNUZ?"

Bütçe görüşmelerinin sonunda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye seslenen Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Tarım ve Orman Bakanlığının yurt dışı müşavirliklerine yapılan atamalarla ilgili pek çok hukuksuz, yandaş, kayırmacı tutum ve tercihlerde bulunulduğuna dair iddialar dile getirilmektedir. Bu bağlamda, yurt dışı tarım müşavirliklerine talimatınız doğrultusunda atama yapılmış mıdır? Bizzat VIP mülakat yaptığınız oldu mu? Müşavir atanan bazı kişilerin, eski yöneticilerin yakın akrabası olduğu doğru mudur? Üst düzey yöneticilik yaparken başarısız bulunan ve görevden alınan kişilere atama yoluyla yurt dışı temsiliyet verilmesi hangi liyakate göre yapılmıştır? Genç meslektaşlarımızın beklediği ve daha önce söz verilen 10 bin 511 kişilik atamayı yapmayacağınızı söylediniz. Daha önce verdiğiniz sözünüzü neden yerine getirmiyorsunuz? Sizi gençlere ve Allah'a havale ediyoruz. Övündüğünüz elektrikli traktörlerin OECD tarafından belirlenen kriterlere göre test ve deneylerinin yapılmadığına dair iddialar var, doğru mudur? Bu traktörlerden 10-15 tanesi TİGEM'e satılmış mıdır?"

"ŞU KADAR KİŞİYİ ALACAĞIZ GİBİ BİR HABERİM YOK"

Bütçe görüşmelerinde yöneltilen soruları geçiştirip eleştirileri dikkate almayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise şunları söyledi:
"Son on sekiz ayda da bin 303 teknik personel alımı yaptık, 5 bin personel alım sürecimiz de devam ediyor. Norm kadrolarımız müsaade ettikçe de personel alımlarına devam edeceğiz ancak bugün için ben bu atama bekleyen arkadaşlarıma 'Şu kadar kişiyi alacağız' gibi bir haberim yok, bunu da açık açık söyleyelim. Hayırlı, verimli ve bereketli olsun. Yurtdışı müşavirliklerine atamalar, sonuçta bu en nihayetinde benim takdirim olan bir konudur. Ama seçimi de şöyle yaptık: İçeride 3-4 tane ayrı mülakat oldu ve hep çalışanlardan baktık bunlara. Tarım bakanları kimi çalıştırıyorsa bunlarla ilgili belli kriterler konuldu ve çalışanlar bunları yaptı. Henüz bir atama yapmış değiliz, henüz bir karar da vermiş değiliz bu konuda. Traktörler OECD kriterlerine göre üretilmiştir, TİGEM de bunlardan alacaktır. Bugün on defa daha bununla ilgili karar vermem gerekse gene aynı kararı veririm."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Arı sokan 7 yaşındaki çocuk öldü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık