Ana Sayfa Siyaset Barut, ''CHP üreten ve hakça bölüşen bir Türkiye istiyor”

Barut, ''CHP üreten ve hakça bölüşen bir Türkiye istiyor”

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 Haziran’da Adana’da gerçekleştirdiği “Adana Tarımına Sahip Çıkıyor” temalı tarım sektörüne yönelik bir günlük programda emeği geçenlere teşekkür etti. Kılıçdaroğlu’nun temaslarının amacına ulaştığını dile getiren Barut, Türkiye’nin içinde bulunduğu açmazdan üretimle çıkabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 6 Haziran 2016 Pazartesi 15:31
Barut, ''CHP üreten ve hakça bölüşen bir Türkiye istiyor”

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adana temaslarını değerlendirdiği basın toplantısında Adana İl Örgütü’nün davetini kırmayıp Adana’ya gelen Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler ile organizasyonda emeği geçen il ve ilçe örgütlerine, milletvekillerine, belediye başkanlarına, kadın ve gençlik kollarına, muhtarlara ve çiftçilere teşekkür etti.

“TARIM CAN ÇEKİŞİYOR”

Tarım STK’ları ve çiftçilerle gerçekleştirilen toplantılarda tarım bileşenlerinin yaşadıkları tüm sorunları Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na aktardığını dile getiren Barut, “Tarımda bir zamanlar dünyanın kendi kendine yeten yedi ülkesinden biri olan Türkiye’de bugün, tarımın can çekişen bir sektör haline dönüştüğüne bir kez daha tanık olduk. Bugün, buğdayda 1,5 milyar dolarlık ithalat yapıp, 1 milyar dolarlık ihracat yaptım diye övünen, pamuğu ithal eden, kendi üreticisi, kendi besicisi, dururken, dışarıdan canlı hayvan ya da kırmızı et ithal etmeyi marifet sayan bir iktidarla karşı karşıyayız.  Türkiye’nin tarımda geldiği noktanın en açık göstergesi ise samanı bile ithal eder hale gelmemizdir.  Ayrıca, 2006 yılında yani bu iktidar döneminde çıkartılan tarım kanununda,  tarıma ayrılan destekler gayrı safi milli hasılanın yüzde 1’inden az olamaz denilmesine rağmen, kendi çıkardığı yasaya uymayıp o tarihten bugüne bu desteğin hep yarısını veren, çiftçisini köyden kente göç ettiren, kırsalı boşaltan bir iktidarla karşı karşıyayız.”

“CHP ÜRETEN VE HAKÇA BÖLÜŞEN BİR TÜRKİYE İSTİYOR”

CHP’nin yaşanan bu sorunların nasıl çözüleceğini bildiğini kaydeden Barut, CHP’nin üreten bir Türkiye ve hakça bölüşen bir ülke istediğinin altını çizdi. Barut, “Biz, çiftçinin alın terinin karşılığının ödenmesini, üreten köylüyü milletin efendisi yapmak istiyoruz.  İşte bu yüzden ortada bir seçim ya da referandum yokken CHP, Türkiye ekonomisinin doğrudan ve dolaylı olarak gayri safi milli hasılanın yüzde 30’larını oluşturan tarıma ve 17 milyon çiftçiye sahip çıkıyor” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN TEK ÇIKIŞ YOLU ÜRETİM”
Türkiye’nin içinde bulunduğu açmazdan çıkışının tek yolunun üretim olduğunu vurgulayan Barut, tarım ve sanayi politikalarının tüketimi ve ithalatı değil üretimi ve ihracatı teşvik edecek şekilde yapılandırılması gerektiğini söyledi. CHP’nin 7 Haziran ve 1 Kasım seçim bildirgelerinin de bu anlayışla oluşturulduğuna dikkati çeken Barut, “Keşke, iktidar partisi kopyaladığı seçim bildirgemizi doğru uygulayabilseydi bugün Türkiye’de her şey çok daha farklı olurdu” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİLERİN VE TARIMIN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETEN TEK PARTİ CHP”

Kırsal kesimde yaşayan yurttaşların, çiftçilerin ve tarımın sorunlarını en iyi takip edip, onların sorunlarıyla yakından ilgilenen ve bu sorunlara çözüm üreten tek partinin CHP olduğunu dile getiren Barut, şöyle devam etti:

“Kırsalda yaşayan, kıt kanaat geçinen, yoksullukla, yoklukla savaşan yurttaşlarımızın CHP iktidarına her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu bir kez daha gördük. İşte bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi’nin halkçı politikalarını kırsalda yaşayan yurttaşlarımıza doğru bir şekilde anlatmak için kırsalla olan bağlarımızı daha da güçlendireceğiz” dedi.

“GÖSTERİLEN İLGİ CHP İKTİDARININ AYAK SESLERİ”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Seyhan Oteli’nde bin kişilik salondaki toplantısında birçok konuğun oturacak yer bulamadığını, kalabalığın salon dışına kadar taştığını anımsatan Barut, “Bu ilgi, CHP iktidarına olan özlemin ve Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’na olan sevginin bir göstergesidir.  Bu ilgi CHP iktidarının ayak sesleridir.  Cumhuriyet Halk Partisi bugün Türkiye’nin her yerindedir. Kimin bir derdi varsa CHP’liler oradadır. Türkiye’nin bugün her zamankinden daha çok CHP iktidarına ihtiyacı olduğu gerçeğinden yola çıkarak üzerimize düşen görevi layıkıyla yapmaya çalışıyoruz. İnançlıyız,  kararlıyız ve çalışıyoruz. Başaracağımızdan de hiç şüphemiz yok” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

SÜMER: DESTEKLER STOPOJI BİLE KARŞILAMIYOR

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık