Ana Sayfa Siyaset Barut: ''İki ayda ne değişti''

Barut: ''İki ayda ne değişti''

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması’na yönelik sözlerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2016 Pazar 12:15
Barut: ''İki ayda ne değişti''

Lozan’ın, silahlı ulusal kurtuluş mücadelesini, uluslararası siyasi alanda taçlandıran bir zafer olduğunu vurgulayan Barut, “Sayın cumhurbaşkanı Lozan’ı eleştireceğine kendi döneminde Yunan bayrağı çekilen adalara bakmalıdır” dedi.

KATILIMCILAR

CHP Pozantı İlçe Danışma Kurulu toplantısı Cuma günü Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Adana Milletvekilleri Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, Aydın Uslupehlivan, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Sarıçam İlçe Başkanı Celal Güven, il yöneticileri, İl Kadın Kolları ve partililerin katılımıyla gerçekleştirilen danışma kurulu toplantısı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“HER AN SEÇİM OLACAKMIŞ GİBİ ÇALIŞIYORUZ”

Açış konuşmasını yapan Pozantı İlçe Başkanı Şenol Eroğlu, ilçedeki sandık çevresi örgütlenme çalışmaları hakkında bilgiler verip, her an seçim olacakmış gibi çalıştıklarını söyledi. Eroğlu, “Daha mutlu, daha özgür insanların yaşadığı bir Türkiye kurabiliriz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bunu gerçekleştirecek kadroları var. Laik, sosyal, hukuk devletini yaşatacak tek partinin CHP olduğunu biliyoruz ve partimizi iktidara taşımak için her an seçim varmış gibi çalışıyoruz” diye konuştu.

“SİVİL DARBE”

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’nin yeni bir sürece girdiğine dikkati çeken CHP İl Başkanı Ayhan Barut, CHP’nin ilk dakikalarından itibaren darbe girişimine karşı tavrını açık bir şekilde ortaya koyduğunu vurguladı. CHP’nin her türle darbeye ve diktaya karşı olduğunun altını çizen Barut, siyasal iktidarın TBMM’yi devre dışı bırakıp, OHAL kapsamında çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnamelerle devleti kendi istediği şekilde biçimlendirmeye çalışmasının ise sivil bir darbe olduğunu söyledi.

“YENİKAPI RUHUNA DARBE”

Darbe girişimi sonrası iktidar ve muhalefet partilerini buluşturan “Yenikapı ruhu”na da en büyük darbeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan Barış antlaşmasıyla ilgili ayrıştırıcı sözlerinin vurduğunu kaydeden Barut, bu sözlerin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

“İKİ AYDA NE DEĞİŞTİ?”

Erdoğan’ın Lozan Barış Antlaşması’nın 93. yıldönümü olan 24 Temmuz 2016 tarihinde yayınladığı mesajında “Aziz milletimizin inanç, cesaret ve fedakârlıkla elde ettiği zafer, Lozan Antlaşması ile diplomasi ve uluslararası hukuk alanına taşınarak tescil edilmiştir. Bu anlaşma, yeni kurulan devletimizin tapusu niteliğindedir” dediğini aktaran Barut, “İki ayda ne değişti” diye sordu.

“ŞEHİTLERE HAKSIZLIK”

Lozan’ın, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini taçlandıran antlaşma olduğuna dikkati çeken Barut, “Lozan, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir. Lozan’ı tartışmaya açmak, Cumhuriyetin kurucu değerlerine, ulusal kurtuluş mücadelesini veren vatanseverlere ve şehitlere büyük bir haksızlıktır” şeklinde konuştu.

“CUMHURBAŞKANI KENDİ DÖNEMİNDE YUNAN BAYRAĞI ÇEKİLEN ADALARA BAKSIN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ege adalarıyla ilgili sözlerine gönderme yapan Barut, “Sayın Cumhurbaşkanının söz ettiği adalar Lozan’da değil Osmanlı döneminde kaybedilmişti. Sayın Cumhurbaşkanı Lozan’ı eleştireceğine kendi döneminde Yunan bayrağı çekilen adalara baksın. Lozan, Misak-ı Milli sınırlarındaki düşmanları denize dökerek ulusal kurtuluş mücadelesini başarıyla tamamlayan kahraman ulusumuzun, bu mücadelesini uluslararası alanda taçlandıran zaferdir. Bugün, AKP iktidarı da Başbakan da Cumhurbaşkanı da varlıklarını ulusal kurtuluş mücadelesine, Başkomutanımız ve Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve Lozan’a borçludur. Lozan zaferini tartıştıran AKP’nin 14 yıllık iktidarı ise Cumhuriyet tarihi açısından kara bir lekedir” ifadelerini kullandı.

“SEÇİM ÇALIŞMALARINA HIZ VERECEĞİZ”

Sandık çevresi örgütlenmesinin önemine de vurgu yapan Barut, erken seçim tartışmalarına değinerek, “8 ay önce başlattığımız seçim çalışmalarını hız kesmeden, daha yüksek bir tempoda sürdüreceğiz. Türkiye’yi karanlıktan aydınlığa çıkarmak, barış ortamını tesis etmek, Cumhuriyeti, demokrasiyi ve özgürlükleri korumak, çocuklarımıza yaşanabilir bir Türkiye bırakmak için Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidara taşımak zorundayız. Bu bilinçle çalışmalıyız” dedi.

Danışma kurulu üyeleri de yaptıkları konuşmalarda Pozantı’da yapılan ve yapılması gereken çalışmalar hakkında görüşlerini bildirdiler. Toplantıda CHP’ye katılan yurttaşlara parti rozeti de takıldı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Vali Elban Sarıçam Belediyesi’nde

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık