Ana Sayfa Gündem Barut, “Uğur Mumcu’nun anıtını adını taşıyan meydana dikelim”

Barut, “Uğur Mumcu’nun anıtını adını taşıyan meydana dikelim”

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, 24 yıl önce karanlık güçler tarafından katledilen gazeteci Uğur Mumcu’nun düşüncelerindeki haklılığın her geçen gün daha çok anlaşıldığını söyledi

Giriş Tarihi: 23 Ocak 2017 Pazartesi 15:44
Barut, “Uğur Mumcu’nun anıtını adını taşıyan meydana dikelim”

Ankara’da 24 yıl önce evinin önünde otomobiline konulan bombanın patlatılmasıyla katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun yazdıklarının, Cumhuriyet kazanımlarına yönelik saldırılar göz önüne alındığında çok daha iyi anlaşıldığını kaydetti. Mumcu’nun aydınlanma devriminin öncülerinden olduğunun altını çizen Barut, “Cumhuriyeti, bağımsızlığı, özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünü savunan, cesur ve aydınlık kalem Uğur Mumcu’yu özlemle, minnetle, rahmetle anıyoruz” dedi.

AYDINLANMA DEVRİMİNİN YILMAZ SAVUNUCUSU

CHP İl Başkanı Ayhan Barut, 24 Ocak 1993 tarihinde evinin önünde bombalı suikastla katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayımladı.

Karanlık güçler tarafından kalleşçe katledilen Uğur Mumcu’nun, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan aydınlanma devriminin yılmaz savunucularından biri olduğunun altını çizen Barut, Cumhuriyete ve Cumhuriyet devrimlerine yönelik saldırıların doruk noktasına ulaştığı günümüzde; Uğur Mumcu gibi cesur, ilkeli, bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren gazetecilere her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu vurguladı.

KARANLIK GÜÇLER 24 YILDIR ORTAYA ÇIKARILAMADI

Uğur Mumcu’yu katleden karanlık güçlerin 24 yıldır ortaya çıkarılamadığının altını çizen Barut, gizli bir elin cinayetin üzerindeki sis perdesinin kalkmasına engel olduğunu belirtti.

CUMHURİYETE YÖNELİK TEHDİTLERİ YILLAR ÖNCE YAZMIŞTI

Araştırmacı gazeteciliğin öncüsü ve simgesi olan Uğur Mumcu’nun aynı zamanda çok ileri görüşlü bir gazeteci olduğunu dile getiren Barut, Mumcu’nun Cumhuriyete ve Cumhuriyet kazanımlarına yönelik

tehditleri yıllar önce yazılarında ve kitaplarında detaylı bir şekilde aktardığını hatırlattı.

MUMCU’NUN HAKLILIĞI BUGÜN ORTAYA ÇIKTI

 Türkiye’de son dönemde yaşananlar dikkate alındığında Mumcu’nun haklılığının açık bir şekilde ortaya çıktığını dile getiren Barut, “Bu karanlık günlerden yine Cumhuriyeti kuran düşüncenin ışığı ve Uğur Mumcu gibi düşünceleriyle bizleri aydınlatan yürekli yurttaşlarımız sayesinde çıkacağız. Her karanlığın sonu aydınlıktır. Bağımsızlığı, özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünü, Cumhuriyeti, demokrasiyi kendine yaşam felsefesi edinen yurtsever Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 24. yılında özlemle, minnetle, rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

MUMCU’NUN ANITINI MEYDANA DİKELİM

 

Uğur Mumcu’nun adının Adana’da tren istasyonu önündeki meydanda yaşatıldığını anımsatan Barut, Mumcu’nun fikirlerinden ve adından rahatsız olan bir kesimin meydanı “İstasyon Meydanı” olarak kullandığına dikkati çekti. Adana Büyükşehir Belediyesi’ne “Meydana Uğur Mumcu’nun büstünün ya da heykelinin dikilmesi” yönünde çağrıda bulunan Barut, “Gericiliğe, bağnazlığa karşı bağımsızlık, özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğü mücadelesi veren Uğur Mumcu’nun anıtı o meydana yakışır” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Kemal Kılıçdaroğlu, Zeydan Karalar’ı ziyaret etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık