Ana Sayfa Gündem Belediye gelirlerinden yapılan kesintiler hizmeti de aksatıyor

Belediye gelirlerinden yapılan kesintiler hizmeti de aksatıyor

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, belediyelerin gelirlerinden Kalkınma Ajansları ile Türkiye Belediyeler Birliği için yapılan kesintilerin düşürülmesi gerektiğini vurguladı

Giriş Tarihi: 26 Mart 2018 Pazartesi 09:38
Belediye gelirlerinden yapılan kesintiler hizmeti de aksatıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Bütünşehir Yasası’nın ardından geniş bir coğrafyaya hizmet üretmek zorunda kalan Büyükşehir Belediyeleri ve ilçe belediyeleri gelirlerinin kesintiye uğramasının hizmeti de aksattığına işaret etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündem dış söz alarak mecliste hükümet adına bulunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın dikkatini çeken Tümer, belediyelerin kalkınma ajanslarına aktardıkları pay oranının binde 5’ten binde 2’ye düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

ELVAN, BÜTÜNŞEHİR YASASININ AKSAKLIKLARINI DOĞRULADI

Tümer’in konuşmasına yanıt veren Elvan ise Bütünşehir Yasası’nda bazı aksaklıkların ortaya çıktığını doğruladı. Aksaklıkları giderme yönünde bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Elvan, özellikle küçük belediyelerin kalkınma ajanslarına ödediği payın sona erdirilmesine yönelik bir düşünce içerisinde olduklarını belirtti.

BELEDİYELERİN HİZMET ÜRETMELERİ ENGELLENMEMELİ

Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanuna göre her ay Maliye Bakanlığı ve İller Bankası tarafından dağıtılacak vergi gelirleri paylarının toplamı üzerinden aylık olarak yüzde iki oranında kesilen miktarın da yüzde bir oranına düşürülerek belediyeler üzerindeki mali yükün hafifletilmesi gereğine vurgu yapan Tümer, “Belediyelerin, 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanunun 19 uncu maddesi uyarınca bütçe gelirleri üzerinden kalkınma ajanslarına aktaracakları payların oranı binde beş olarak belirlenmiştir. Bu oran da binde iki oranına düşürülmelidir. Türkiye Belediyeler Birliği’ne ödenen üyelik aidatları kesintisi de binde iki oranından binde bir oranına düşürülerek belediyelerin vatandaşlarımıza rahat bir hizmet üretmelerinin bir nebze de olsa önü açılmalıdır. Hükümetin tüm belediyeleri ilgilendiren bu hususları dikkate almasını ümit ederim” şeklinde konuştu.

KALKINMA BAKANININ SÖZLERİ
CHP’li Tümer’in bu sözlerinin ardından hükümet adına konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, aynen şunları söyledi:
“Hükûmetimiz, özellikle Büyükşehir Yasası'nda ortaya çıkan bazı aksaklıkları giderme yönünde bir çalışma yürütüyor. Bu çalışma neticelenir neticelenmez yine sizlerin huzuruna bu düzenlemeleri getireceğiz. Kalkınma ajanslarına yönelik bir başka soruda ise kalkınma ajansları için özellikle belediyeden kesilen payların düşürülmesi talebinde bulunuldu. Bununla ilgili olarak özellikle küçük belediyelerden alınan kaynağın açıkçası alınmaması yönünde bir düşüncemiz var, bu yönde de bir çalışmamız var. İnşallah bu çalışmaları tamamladıktan sonra yine kalkınma ajanslarına yönelik olarak sizlerin huzuruna getireceğiz.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Kadın kanserlerinin yüzde 30’undan fazlası meme kanseri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık