Ana Sayfa Ekonomi Bilgiç, “Pamuğun yüzde 65’ini dışarıdan alıyoruz”

Bilgiç, “Pamuğun yüzde 65’ini dışarıdan alıyoruz”

İyi Pamuk Uygulamaları Derneği(İPUD) Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon ile İPUD Genel Müdürü Şükran Bayçura, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç’i ziyaret etti. Başkan Şahin Bilgiç, “Pamuk ve sürdürülebilir şartlarda üretilen Better Cotton lisanslı pamuk, pamuk yetişen bölgelerimizde yetiştirilirse, pamuk ihtiyacını kademeli olarak %65’i yerine %35’ini dışarıdan alacak hale gelebiliriz” dedi.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2016 Pazar 11:36
Bilgiç, “Pamuğun yüzde 65’ini dışarıdan alıyoruz”

Adana Ticaret Borsası ve İPUD Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Rende Şendağ’ın katıldığı ziyarette konuşan İPUD Başkanı Leon Piçon, Amaçlarının Türkiye de pamuk üretimini, pamuğu üreten kesimler için, pamuğun yetiştirildiği çevre için ve sektörün geleceği için daha iyi bir hale getirmek ve sürdürülebilir kılmak için İyi Pamuk Uygulamaları Derneği’ni kurduklarını söyledi.

İPUD’un çalışmaları hakkında bilgi aktarıp, istişarede bulunmak için hem dernek üyesi hem de üretici birimi olan Adana Ticaret Borsası yönetimini ziyaret ettiklerini söyleyen Leon Piçon, “Türkiye’de Better Cotton üretimini sağlamak için 2014 yılında BCI ile Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalanmıştır. Bu ortaklığın amacı pamuk üretiminin Türkiye’de yarattığı olumsuz çevresel ve sosyal etkiyi azaltmak ve BCI üyesi Türk sanayiciler için Better Cotton lisanslı pamuğun bulunurluğunu arttırmaktır. Sürdürülebilir şartlarda üretilen Better Cotton lisanslı pamuk üreten iller içerisinde 2015 sezonunda Adana, İzmir, Aydın, Antalya, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır yer almaktadır.” dedi.

 

ATB, LİSANSLI PAMUK ÜRETİMİNDE ‘ÜRETİCİ BİRİMİ’ OLAN TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK BORSASIDIR

ATB Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak ve Genel Sekreter T. Gökhan Öztürk’ün de hazır bulunduğu ziyarette Adana Ticaret Borsası’nın, sürdürülebilir şartlarda üretilen Better Cotton lisanslı pamuk üretiminde çiftçilerle doğrudan çalışan Üretici Birim olarak katkı koyan ülkemizin tek borsası olarak yer aldığını belirten TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Adana’mızda bu uygulamaya katılan üretici ve tüccar sayımız artmaktadır. İPUD’un güzel çalışmalar içerisinde olduğunu biliyoruz. Yağlı tohumlarda ciddi bir açığımız var. Pamuk’ta da dışarıdan %65 ithalat yapılıyor. Türkiye bu pamuğu yıllarca üretti. Yine üretir. Ama biliyoruz ki üretici istediği gibi para kazanamıyor. Alternatif olarak başka ürünlere kayıyor. Onun için pamuğun, pamuk yetişen bölgelerde yetiştirilmesi lazım. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın 2017 yılında havza modeline geçilmesiyle başta pamuk olmak üzere yağlı tohumlar değer kazanacaktır. Kaliteyi ve sürdürebilir pamuğu arttırabilecek çalışmalar ile pamuk ihtiyacını kademeli olarak %65’i yerine %35’i dışarıdan karşılayacak hale gelebiliriz. Bu yüzden sizlerin çalışmalarını takdirle karşılıyorum” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Evlere teslim patates yardımı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık