Ana Sayfa Ekonomi Bilgiç, “Yeni hükümetin yatırımcı hükümet olmasını bekliyoruz”

Bilgiç, “Yeni hükümetin yatırımcı hükümet olmasını bekliyoruz”

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, İşhayatı ve Adana Ticaret Borsası olarak yeni kurulan hükümetin işhayatının problemlerini çözecek yatırımcı bir hükümet olmasını beklediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2016 Çarşamba 12:59
Bilgiç, “Yeni hükümetin yatırımcı hükümet olmasını bekliyoruz”

Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak’ın yönettiği meclis oturumunda her geçen gün Türkiye’de daralan bir ekonomi olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan TOBB YKÜ ve ATB Başkanı Şahin Bilgiç, “Ekonomi olmadan ülkede hiçbir şey olmaz. Bir an önce ekonominin ve işhayatının önünün açılması gerekir. Artık işhayatının önüne güvenle bakması lazım. Ocak, Şubat, Mart, Nisan 4 aylık ihracat rakamları açıklandı. Geçen yıla göre %7.5 gerileme var. Nisan ayında bu gerileme %10’u buldu. İthalatta da %10’ların üzerinde daralma var. Hem ihracatta hem de ithalatta daralma olması Türkiye ekonomisinin ciddi manada sıkıntısı olduğunu göstermektedir. Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için yeni hükümetten atılımlar yapmasını, işhayatını ve ekonomiyi canlandıracak kararlar almasını bekliyoruz. Sayın Ömer Çelik’in AB Bakanı olması Adanamız ve ülkemiz için oldukça avantajlı. İnşallah hem Adana hem Türkiye Ömer Çelik Bakanımızın tecrübelerinden yararlanır. Bölge olarak bu şansı iyi değerlendirir bakanlıktan verim alırız. Ayrıca kısa süreli bakan olmasına karşın bölgemize ivme ve hareket kazandıran Fatma Güldemet Sarı bakanımıza da buradan teşekkür ediyoruz.”

 

ÜRETİCİLERİN YARALARININ SARILMASI LAZIM

Borsayı ilgilendiren tarımsal ekonominin Mayıs ayında aslında canlandığını ama kötü hava şartlarının bölgede olumsuz etkiler meydana getirdiğine dikkat çeken Başkan Şahin Bilgiç, “Hem aşırı yağışlar hem de dolunun ürünler üzerinde ciddi zararları oldu. Bu zararların telafisiyle ilgili Tarım Bakanlığı’nın, hükümetin yetkili organlarının hızlı bir şekilde hareket ederek çözüm yolu üretmesi gerekmektedir. Biz her zaman ifade ediyoruz. Tarım sürdürelebilir olursa ancak üretici ayakta kalır. Sürdürülebilir tarım önemlidir. Nisan ayında patates, soğan üreticileri ciddi zarar etti. Karpuzda da aynısı başladı. Dolunun da zarar vermesiyle üretimde düşüşler var.Üreticilerin yaralarının sarılmasını talep ediyoruz. Nasıl terörden zarar edenlere bu ülke yardım ediyorsa, kendi hayatını ikame ettirecek, ülkenin kalkınmasına, ülkenin beslenmesine fayda sağlayacak üreticilerin zararını da karşılamalıdır. Pamuk ve yağlı tohumların primi ödenmeye başladı. Bu primlerin daha önce ödenmesi üreticilerimize fayda sağlar diye düşünüyorum.” dedi.

Başkan Şahin Bilgiç’in konuşmasının ardından meclis gündem maddelerine geçildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Evlere teslim patates yardımı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık