Ana Sayfa Ekonomi Bu sezon ihracat ve bol kazanç yılı olacak

Bu sezon ihracat ve bol kazanç yılı olacak

Rusya krizinin çözümünü değerlendiren Menevşe, bir önceki yıl yüzde 85 oranında gerileyen Rusya’ya yönelik ihracatın, bölge tarımının ve ekonomisinin en büyük sorunlarından birisi haline geldiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2016 Perşembe 21:05
Bu sezon ihracat ve bol kazanç yılı olacak

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Rusya’nın başta narenciye olmak üzere, yaş sebze ve meyve alımı konusunda Türkiye’ye uyguladığı yaptırımların kaldırılmasının Çukurova ve ülke ekonomisi için önemli bir karar olduğunu belirterek, “Tarım sektöründe yaşanan daralmanın, bu kararın ardından daha fazla ihracat ve kazanca dönüşeceğine inanıyorum. Bu kararın alınmasında katkı sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik’e şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

 

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, İstanbul’da düzenlenen Dünya Enerji Kongresinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin’in temasları neticesinde normalleşme süreci hızlanan Türkiye Rusya Federasyonu ilişkileriyle ilgili görüşlerini dile getirdi. Rusya doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi imza töreni sonrasında; Devlet Başkanı Putin’in, Rusya’nın yaş sebze ve meyve ithalatında Türkiye’ye yönelik kısıtlamaların kaldırıldığına ilişkin açıklamasının Çukurova ve ülke ekonomisi için son derece önemli olduğunu, böylelikle geçtiğimiz yıl yaşanan sıkıntının, bu sezonda telafi edilebilme imkanı doğduğunu bildiren Menevşe açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

“24 Kasım 2015’te yaşanan uçak krizi sonrasında Rusya’nın ülkemize yönelik uyguladığı ekonomik yaptırımlardan en önemlisi yaş meyve sebze ihracatına getirilen sınırlama oldu. Adana, ülkemiz narenciye ve yaş sebze meyve üretiminin büyük kısmını sağlayan il olması nedeniyle bu yaptırımdan en çok etkilenen iller arasında yer aldı. İhracatımızın yaklaşık üçte birinin yapıldığı Rusya pazarının daralması başta tarım olmak üzere birçok sektörü sıkıntıya soktu. Bir önceki yıla göre yüzde 85 oranında gerileyen Rusya ihracatı bölge tarımının ve ekonomisinin en büyük sorunlarından biri haline gelmişti. Özellikle narenciye hasat sezonun başladığı bugünlerde, Rusya ile yaşanan bu normalleşme ve ılımlı hava bölgemiz üreticileri ve ilimiz ihracatı açısından son derece önemli. Normalleşme sürecinin, işadamlarımıza ve vatandaşlarımıza yeniden vize muafiyeti tanınması ve turizmin tekrar canlanmasıyla devam edeceğini umuyoruz. En önemli pazarlarımızdan olan Rusya ile ilişkilerimizin gelişmesi, dünya ekonomisinin sıkıntılı olduğu bir süreçte Türk ekonomisine son derece olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu vesile ile yaş meyve sebze üreticileri başta olmak üzere, bölgemizdeki narenciye üreticilerini ve iş dünyası adına uzun zamandır beklediğimiz bu gelişmeyi bizlere müjdeleyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik’e şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

KAMU MÜTEAHHİTLERİ VERGİ DAİRESİNİN İYİ MÜŞTERİSİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık