Ana Sayfa Gündem Bulut’tan ticari sır açıklaması

Bulut’tan ticari sır açıklaması

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, vatandaşın vergisinin nereye harcandığının bilinmediğini ve Meclis’in de denetim yetkisinin engellendiğini vurgulayarak, “Milyarlarca liralık gelir ‘ticari sır’ perdesinin arkasına saklanıyor. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı nereye harcanıyor belli değil. Ticari sır maskesinin arkasına saklananlar arasında elektrik faturasından pay alan TRT, şehir hastanelerine verilen hasta garantileri, korona aşılarının fiyatı, şehitler için toplanan paralar da var” dedi.

Giriş Tarihi: 4 Mart 2021 Perşembe 08:39
Bulut’tan ticari sır açıklaması

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut,  vatandaşın vergisinin nereye harcandığının bilinmediğini ve Meclis’in de denetim yetkisinin engellendiğini vurgulayarak, “Milyarlarca liralık gelir ‘ticari sır’ perdesinin arkasına saklanıyor. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı nereye harcanıyor belli değil. Ticari sır maskesinin arkasına saklananlar arasında elektrik faturasından pay alan TRT, şehir hastanelerine verilen hasta garantileri, korona aşılarının fiyatı, şehitler için toplanan paralar da var” dedi.

AKP, milletvekillerinin soru önergelerini, “ticari sır” gerekçesiyle yanıtlamıyor. CHP’li Bulut, AKP’nin ticari sırlarını bir araya getirdi. Bulut şunları söyledi: Milletvekili olarak soru önergelerimizle denetleme yetkimizi kullanıyoruz ancak AKP’li bakanlar soru önergelerimizi “ticari sır” gerekçesiyle yanıtlamıyor. Vatandaşın vergilerinin nereye harcandığını hiçbir şekilde öğrenemiyoruz. Deprem vergilerinin, şehitler için toplanan yardım paralarının, halka IBAN verilerek toplanan paraların nerelere harcandığını bilmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük kurum ve kuruluşlarının yer aldığı Varlık Fonu Sayıştay denetiminden çıkardılar. Örtülü ödeneğin nereye harcandığını bilmediğimiz gibi bu kez de yine mevzuatı gerekçe göstererek vergilerimizin nereye harcandığını öğrenemiyoruz. Oysa vatandaş nasıl ki vergiyi kutsal bilip düzenli olarak yatırıyorsa, nasıl ki yaptığı her harcamasından bu vergiler kesiliyorsa, devletin de harcamalarının nereye yaptığını açıklaması en azından şeffaflık ilkesinin bir gereğidir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormaya devam edeceğiz.

AKP’NİN TİCARİ SIRLARI

 • Kaç grip aşısının, ne kadar paraya ithal edildiği “ticari sır”
 • Koronavirüs aşılarının birim fiyatı, “ticari sır”
 • Şehir hastanelerinin maliyeti ve yandaş şirketlerle sözleşmeleri “ticari sır”
 • Çiftçinin Ziraat Bankası’na borçları, kaç çiftçinin haczedildiği” “ticari sır”
 • Saray’ın yapımı için ne kadar para harcandığı “ticari sır”
 • Avrupa doğal gazın bin metreküpünü 120 dolar civarında satın alırken, Türkiye’nin aynı miktarda doğal gazı 280 dolara alması “ticari sır”
 • Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, İzmir-Bursa Otoyolu’nda özel şirketlere verilen geçiş garantileri “ticari sır”
 • TRT’de yayımlanan dizi, film ve belgesel sayısı ve bunlar için ne kadar harcama yapıldığı “ticari sır”
 • Tarım ürünlerinin hangi gerekçelerle ithal edildiği “ticari sır”
 • Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin İstanbul Hava Limanı’nı işleten İGA ile sözleşmesi “ticari sır”
 • Tarım Bakanlığı, bünyesinde kurulan Sera AŞ’nin faaliyetleri “ticari sır”
 • Afrin’den iç pisayasaya sürülmemesi ve ihraç edilmemesi şartıyla getirilen 44,5 milyon dolarlık zeytinyağı “ticari sır”
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

PİLİÇ ETİ ÜRÜNLERİ SATIN ALINACAK

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık