Ana Sayfa Gündem Çalışkan; Demiryolcunun İş Güvencesi Kırmızı Çizgimizdir

Çalışkan; Demiryolcunun İş Güvencesi Kırmızı Çizgimizdir

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Genel Yetkili Sendika “Ulaştırma Memur-Sen”, TCDD’nin yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında Demiryolu personelinin iş güvencesinin korunması ve kazanılmış haklarından taviz verilmemesi için tüm Türkiye’de teşkilatı ve üyeleri bilgilendirme çalışması başlattı.

Giriş Tarihi: 19 Mart 2021 Cuma 08:33
Çalışkan; Demiryolcunun İş Güvencesi Kırmızı Çizgimizdir

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Genel Yetkili Sendika “Ulaştırma Memur-Sen”, TCDD’nin yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında Demiryolu personelinin iş güvencesinin korunması ve kazanılmış haklarından taviz verilmemesi için tüm Türkiye’de teşkilatı ve üyeleri bilgilendirme çalışması başlattı.

Bu çalışma kapsamında Basın Mensuplarını ve Teşkilatını bilgilendirmek üzere Adana’ya gelen Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan ve Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Yıldırım ve İbrahim Uslu, TCDD Sosyal Tesislerinde bir toplantı düzenledi.

Toplantıya, Adana 1 No’lu Şube Başkanı Tonguç Tekkazancı ve Adana 2 No’lu Şube Başkanı Recayi Uludağ’ın organizasyonuyla, Adana, Osmaniye, Mersin, Konya, Karaman, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay’dan TCDD çalışanları ve Sendika temsilcileri katıldı. 

Toplantıda konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan, Demiryollarında Yeniden Yapılandırma sürecinde çalışanlara sıkıntı olabilecek hususları aktararak, yapılandırmanın, Demiryolcuların iş güvencesinden ve kazanılmış haklarından taviz verilmeyecek şekilde planlanması gerektiğini hatırlattı. “Demiryolcunun İş Güvencesi Kırmızı Çizgimizdir” sözünün altını ısrarla çizen Çalışkan ayrıca, “Memurlar ve İşçiler TCDD’de 164 yıldır fedakarca yan yana görev almaktadır. Bu istihdam şekli bozulmadan devam ettirilmelidir”, dedi.

Çalışkan, sendika yönetimi olarak ilgili kurumların Genel Müdürleriyle Ulaştırma Bakanlığında bir toplantı yaptıklarını, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Vedat Bilgin ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüştüklerini, Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a da Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın eşliğinde bilgilendirme yaptıklarını, tüm görüşmelerde muhataplara kaygıların ve kırmızı çizgilerin ifade edildiğini belirtti. 

Çalışkan ayrıca, Demiryolu personelinin iş güvencesinin korunması ve kazanılmış haklarından taviz verilmemesi için bundan sonra da siyasi ve bürokratik makamlarla sonuç alınıncaya kadar görüşmelerin ve mücadelenin devam edeceğini belirtti.

Neler olmuştu?

Ulaştırma Çalışanlarının genel yetkili sendikası Ulaştırma Memur-Sen, 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında yer alan, Demiryollarının yeniden yapılandırılması sürecine ilişkin kamuoyuna açıklanmayan birtakım çalışmalar üzerine tüm Türkiye’de olağanüstü toplantılar yaparak, Şube Başkanları ve üyeleriyle istişare süreci başlattı. 

Ulaştırma Memur-Sen Genel Merkez yönetimi ilk etapta, 3 Mart 2021 tarihinde Ankara’da bir deklarasyon yayınlamış ve TCDD’deki yeniden yapılandırma sürecine ilişkin çalışmaların şeffaf ve açık biçimde yürütülmesi gerektiğine de vurgu yapmıştı.

Ulaştırma Memur-Sen’in ilk deklarasyonu şu şekilde;

1- Demiryolu yeniden yapılandırma sürecinin Sendikalar ve STK’larla istişare edilmeden yürütülmesi; personel üzerinde ciddi rahatsızlığa, tedirginliğe ve kurumda iş barışının bozulmasına sebep olmuştur.

2- Yapılandırma süreci; Sendikalar, Sivil Toplum Örgütleri ve tüm Sosyal paydaşların katkıları ve önerileri alınarak gerçekleştirilmelidir.

3- Demiryollarının gelişimine ve güçlenmesine katkı sunacak, ortak akılla ve istişareyle yürütülecek bir çalışmayı destekleyeceğimizi ifade ederiz.

4- 399 sayılı KHK’ya tabi çalışan personelin bu kapsamda çalışmaya devam etmesi, iş güvencesinin, statü hukukunun, memurluk rejiminin korunması, personelin kazanılmış haklarından taviz verilmemesi kırmızı çizgimizdir.

5- Hiçbir personel iş sözleşmesi imzalamaya, havuza gitmeye veya isteği dışında yer değişikliğine zorlanmamalıdır.

6- 399’a tabi personel çalıştıran ve ciddi karlar elde eden KİT’ler mevcuttur. (TEİAŞ, Eti Maden, DHMİ vb.) 399’a tabi personel istihdamı; rekabetçi politikalara, kar elde etmeye, çağa ayak uydurmaya ve yeniden yapılandırmaya engel değildir.

7- Demiryolu yeniden yapılandırma sürecine ilişkin taslak, sendikamızla en kısa sürede paylaşılmalıdır. Bu sürece ilişkin görüşlerimizi belirten teknik ve detaylı bir rapor Sendikamızca hazırlanmakta olup, en kısa sürede ilgili makamlara iletilecektir.

8- Demiryolu yeniden yapılandırma süreci Sendikamız tarafından yakından takip edilecek ve bu konuda tüm Sivil Toplum Kuruluşlarıyla birlikte hareket edilecektir.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci'den AA'ya ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık