Ana Sayfa Yaşam Camide vantilatör kavgası Suriyeli çocuklara kitaba dönüştü

Camide vantilatör kavgası Suriyeli çocuklara kitaba dönüştü

Adana’da, bir camide öğle namazından sonra vantilatörün açılması nedeniyle çıkan kavgada darp ve hakaret sonucu haklarında soruşturma başlatılan bir şüpheli ile iki müşteki, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu tarafından görevlendirilen uzlaştırmacı aracılığıyla anlaştı. Uzlaştırma sonucunda, olayın şüphelisi, şikayetçilerin talebi üzerine aynı camiye Kur’an-ı Kerim öğrenmeye gelen Suriyeli öğrencilere kitap bağışlayarak ceza almaktan kurtuldu.

Giriş Tarihi: 26 Haziran 2016 Pazar 12:36
Camide vantilatör kavgası Suriyeli çocuklara kitaba dönüştü

Selahattin Eyyübi Mahallesi’nde bulanan Kiremithane Yeni Cami’nde, 15 Mayıs’ta, 49 yaşındaki İrfan Alcan, öğle namazından sonra havanın sıcak olması nedeniyle cami içinde bulunan vantilatörü açtı. Bu sırada tespih çeken 51 yaşındaki, vantilatörün gürültü yaptığını ve rahatsız olduğunu belirterek kapatmasını istedi. Bunun üzerine İrfan Alcan ile H.A., vantilatörün açıp kapanması nedeniyle tartışmaya başladı. Tartışma sırasında H.A., tartıştığı Alcan ile kendilerini ayırmaya çalışan cami cemaatinden Abdülkadir Sarıboğa’yı hafif şekilde darp edip yaralayarak hakarette bulundu. Kavga güçlükle ayrılırken, darp edilen ve hararete uğrayan İrfan Alcan ile Abdülkadir Sarıboğa, polise gidip şikayetçi olunca soruşturma başlatıldı. Müşteki Alcan ve Sarıboğa ile şüpheli H.A., verdikleri ifadelerinde uzlaşmayı kabul ettiklerini bildirince, dosya, Uzlaştırma Bürosu Savcısı Faruk Salman tarafından uzlaştırmacı olan Adana Adliyesi İdari İşler Müdürü Recep Yalçınoğlu’na verildi.

UZLAŞMAYI KABUL ETTİ, HAPİS CEZASINDAN KURTULDU

Uzlaştırmacı Yalçınoğlu, müştekilerle görüşüp uzlaşma şartı ve talebini aldı. Müştekiler kendileri için bir şey istemediklerini belirtip, içinde bulunduğumuz ayın Ramazan ayı olması ve olayın camide meydana geldiğini anımsatarak, camiye Kur’an-ı Kerim öğrenmeye gelen Suriyeli çocuklar için kitap yardımı yapmasını talep etti. Uzlaştırmacı Yalçınoğlu’nun görüştüğü şüpheli H.A. da uzlaşmayı ederek müştekilerin talebini olumlu karşıladı. H.A., iç savaştan kaçarak Adana’ya sığınan ve camiye gelen 50 çocuğa verilmek üzere Kur’an-ı Kerim okumayı öğretilen kitapları alarak Cami İmamı Mustafa Parmaksız’a teslim etti. Uzlaşma ile alınan kitaplar, şikayetçi İrfan Alcan ile Cami İmamı Parmaksız ve uzlaştırmacı Recep Yalçınoğlu koordinesinde camiye gelen Suriyeli çocuklara dağıtıldı. Uzlaşma sonucu hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilen şüpheli H.A., böylece, ‘Kasten Yaralama’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, 'Hakaret' suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıp ceza almaktan kurtulmuş oldu.

‘CEZALANDIRICI BİR SÜREÇTEN İŞBİRLİĞİNE’

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu Savcısı Faruk Salman, uzlaşmanın, adalet sistemini cezalandırıcı bir süreçten işbirliğine dayalı bir sürece dönüştürdüğünü, tarafların uzlaşmayı kabul etmelerinin kendilerinin yararına olduğunu söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Deniz çöpleri il eylem planı toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık