Ana Sayfa Gündem Çelebi: Basın özgürlüğü demokrasi demektir

Çelebi: Basın özgürlüğü demokrasi demektir

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında; gazetecilerin her türlü zorluğa karşın toplumu doğru ve tarafsız bir şekilde bilgilendirerek kamu görevi yaptıklarını dile getirip basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 10 Ocak 2020 Cuma 14:30
Çelebi: Basın özgürlüğü demokrasi demektir

 Cumhuriyet Halk Partisi  Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında; gazetecilerin her türlü zorluğa karşın toplumu doğru ve tarafsız bir şekilde bilgilendirerek kamu görevi yaptıklarını dile getirip basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

DÖRDÜNCÜ GÜÇ

Basının yasama, yürütme ve yargının ardından “dördüncü güç” olarak adlandırıldığını anımsatan Çelebi,  “Basın, tarafsız olarak kamuyu doğru bilgilendirme görevini yerine getiren bir güç olduğu için, kamuda bir anlamda denetim mekanizması görevi görmektedir. Ancak ne yazık ki ülkemizde kamu görevi yapan gazetecilerin mesleklerini özgürce yapamadığı, gazetecilik yapanların da ‘terör örgütü üyeliği’ gibi suçlamalarla cezaevlerine konulduğu bir dönemi yaşıyoruz” dedi.

BASIN KURULUŞLARI AYAKTA DURMA MÜCADELESİ VERİYOR

Türkiye’de basın kuruluşlarının ekonomik sorunlar nedeniyle ayakta durma mücadelesi verdiğini, siyasal iktidarların yasalar ve farklı uygulamalarla basını kontrol altına alıp toplumu manipüle etmeye çalıştığını vurgulayan Çelebi, şöyle devam etti:

“Özellikle ekonomik ve siyasal iktidarını kaybetmek istemeyen anlayışların, basın kuruluşlarını ve emekçilerini kendi çıkarlarına hizmet eden yandaşlar haline getirmeye çalışmakta, ruhuna uygun bir şekilde mesleklerini yapmaya çalışan basın kuruluşları ve çalışanları da baskıyla sindirilmeye çalışılmaktadır. Yüzün üstünde gazetenin kapandığı, yüzlerce gazetecinin cezaevinde olduğu ülkemizde bugün basın özgürlüğünden söz etmek ne yazık ki mümkün değildir. Basının tarafsız ve özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden de söz etmek mümkün değildir” diye konuştu.

 

BASIN EMEKÇİLERİ YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

Basın kuruluşlarının vergi yükü, yasal yükümlülükler ve hayata geçirilen farklı uygulamalar nedeniyle büyük ekonomik zorluklar yaşadığını dile getiren Çelebi, basın çalışanlarının önemli bir bölümünün açlık sınırındaki ücretlerle idealist bir şekilde kamu görevini yerine getirmeye çalıştığını kaydetti. Çelebi, “Çok düşük ücretlerle mesleklerini yapmaya çalışan basın emekçileri yaşam mücadelesi verirken, büyük bir bölümü de ne yazık ki bugün iş bulamadığı için mesleğini yapamıyor” şeklinde konuştu.

BASIN EMEKÇİLERİ ‘10 OCAK’I BAYRAM OLARAK KUTLAYAMIYOR

Basın emekçilerine önemli kazanımlar sağlayan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ve bu nedenle 10 Ocak’ın “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlandığını aktaran Çelebi, şunları kaydetti:

“Basın özgürlüğünün ortadan kaldırılması, basın kuruluşlarının ve emekçilerinin ekonomik sorunlar nedeniyle yaşam mücadelesi vermesi, yazdıkları yazılar, yorumları, çizdikleri karikatürlerden dolayı gazetecilerin cezaevlerine konulması ve 212 sayılı yasayla kavuştukları hakların ellerinden alınması nedeniyle bugün basın çalışanları 10 Ocak’ı bayram olarak kutlayamamaktadır. Gazetecilerin daha özgür ve onurlu 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Komşu dehşeti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık