Ana Sayfa Gündem CHP’den coşkulu Cumhuriyet kutlamaları

CHP’den coşkulu Cumhuriyet kutlamaları

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi olan CHP Adana’da İl Örgütü’nün düzenlediği etkinliklerle Cumhuriyetin 93. yılını coşkuyla kutladı.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2016 Pazar 13:34
CHP’den coşkulu Cumhuriyet kutlamaları

Adana milletvekilleri Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Aydın Uslupehlivan, CHP PM Üyesi Yıldırım Kaya, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Karataş Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal,   il yöneticileri, ilçe başkanları ve yöneticileri, kadın ve gençlik kolları, partililer, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yurttaşların katılımıyla gerçekleştirilen kutlamaların ilki dün sabah Atatürk Parkı’nda gerçekleştirildi.

 

ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNULDU

İl Başkanı Ayhan Barut, İl Başkan Yardımcısı Zeliha Divarcı ve İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz’la birlikte Atatürk anıtına çelenk sundu.  Türkiye’nin kurtarıcısı ve Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından il Başkanı Ayhan Barut günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yaptı. 

 

“SİYASİ EGEMENLİK CUMHURİYETİN İLANIYLA KAYITSIZ, ŞARTSIZ MİLLETE DEVREDİLDİ”

Atatürk’ ün 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ederek ulusun ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinin yönünü çağdaşlık ve aydınlık olarak belirlediğini dile getiren Barut, Cumhuriyet devrimleriyle yozlaşmış saltanat yönetiminin, tarihin tozlu sayfaları arasında yerini aldığını, siyasi egemenlik anlayışının ise kayıtsız şartsız millete devredildiğini söyledi.

 

“HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN, DEMOKRASİNİN, KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNİN TEMİNATI”

Cumhuriyet devrimleriyle aynı anda hem kalkınma hamlesinin başlatıldığını hem de çağdaş medeniyet hedefi doğrultusunda önemli adımlar atıldığını aktaran Barut, “Cumhuriyetle, insanların kulluktan bireyliğe geçişi, yurttaş olması sağlanmıştır. Cumhuriyet 93 yıldır hak ve özgürlüklerin, demokrasinin, kadın-erkek eşitliğinin teminatı olmuştur. Cumhuriyet bilimi ve aklı egemen kılmış, kimsesizlerin kimsesi olmuştur” dedi. 

 

“CUMHURİYET 93 YILDIR DOĞRU YÖNÜ GÖSTEREN PUSULAMIZ”

Türkiye Cumhuriyeti devletinin, İslam dünyasının tek " laik "ülkesi olarak, 93 yıldır kanın ve gözyaşının eksik olmadığı Ortadoğu coğrafyasının karanlığında, baskıya uğrayan ve zulüm gören halklar için bir umut ışığı olduğunu aktaran Barut, “Cumhuriyet, 93 yıldır ulusumuzun ve devletimizin doğru yönünü gösteren pusulasıdır. Emperyalizm ve yerli işbirlikçilerinin Cumhuriyete yönelik saldırıları AKP iktidarı döneminde doruk noktasına ulaşmış olsa da,  Atatürk ilke ve devrimleri sayesinde Cumhuriyet bugün de dimdik ayaktadır” diye konuştu. 

 

“CUMHURİYETTEN TAVİZ VERİLEMEZ”

Cumhuriyetin çağdaşlık olduğunu ifade eden Barut, Cumhuriyetten asla taviz verilemeyeceğinin altını çizdi. Barut, “Çünkü Büyük Önderimizin dediği gibi Cumhuriyet ahlaki erdeme dayalı bir idaredir. Yani Cumhuriyet erdemdir. Cumhuriyet erdemli ve namuslu insanlar yetiştirir.  ‘Cumhuriyet’in kurucusu Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetin sonsuza dek koruyucusu ve teminatıdır.  Cumhuriyet Halk Partisi var oldukça ‘Cumhuriyet’ de yaşayacaktır.   Cumhuriyet kazanımlarına her zamankinden daha çok sahip çıkarak Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatacağız” şeklinde konuştu. 

 

“ATATÜRK’ÜN İKİ BÜYÜK ESERİNDEN BİRİ”

Atatürk’ün “Benim iki büyük eserim var. Biri Cumhuriyet, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi” sözlerini anımsatan Barut, “Dün olduğu gibi bugün de yarın da Anadolu aydınlanması, cumhuriyet devrimleri ve insanlığın evrensel ilkeleri ile karanlıkları yırtıp ışığa doğru yürüyoruz. Yaşasın Cumhuriyet!” ifadelerini kullandı. 

 

COŞKULU CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

Akşam da CHP Adana İl Örgütü’nün Seyhan, Çukurova ve Karataş belediyeleriyle birlikte organize ettiği Cumhuriyet yürüyüşü Uğur Mumcu Meydanı’ndan başladı. Katılımcılar ellerindeki Türk bayrakları, Atatürk posterleri, meşaleler ve pankartlarla Ziyapaşa Bulvarı üzerinden Atatürk Parkı’na dek sloganlar atarak yürüdü. Güzergah üzerindeki evlerden ve işyerlerinden de yurttaşlar yürüyüşe alkışlarla destek verdi.  Atatürk Parkı’nda Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler anısına saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı okuyan binlerce Cumhuriyet sevdalısı, marşlarla Cumhuriyet coşkusunu yaşadı. İl Başkanı Ayhan Barut, burada da Cumhuriyet önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Türk bayraklı tişörtüyle İstiklal Marşı’nın tamamını ezbere ve coşkulu bir şekilde okuyan 9 yaşındaki Emre Gökoluk, katılımcıların coşkusunu doruğa ulaştırdı. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Özer’den 19 personele teşekkür belgesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık