Ana Sayfa Eğitim Çocukların yükü ağır!

Çocukların yükü ağır!

Önümüzdeki hafta itibari ile artık tüm sınıflar okula başlamış olacak. Bununla beraber on binlerce öğrenci de sırtlarında çantaları ile okul yoluna düşecek. Maalesef çocukların okulda kullanacakları defter, kitap ve diğer araç-gereçlerini taşıdıkları sırt çantaları bazen aşırı ağır olabiliyor. Bu da beraberinde bazı sağlık sorunlarını getiriyor.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2018 Salı 10:18
Çocukların yükü ağır!

Sırt çantasının aşırı ağır ve yanlış kullanımının çocuklarda bel ağrısı riskini artırdığını hatta boyun ve omurga zedelenmelerine bile yol açabildiğini söyleyen Medline Adana Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Süleyman Tatlı, ailelere çocukların kullanacakları sırt çantalarının nasıl olması gerektiğini ve doğru kullanım şeklini anlattı.

Bel ağrısı ileriki yaşlara miras kalabiliyor

Omurga hastalıkları, özellikle gelişmiş toplumlarda en fazla karşılaşılan sorunlardan biri. Dr. Süleyman Tatlı, yapılan araştırmaların çocuklukta bel ağrısı çekenlerin, ilerleyen yaşlarda da yüksek oranda bel ağrısı riski taşıdıklarını gösterdiğini söyleyerek “Çocukların okulda kullanacakları çantaların albenili olmasından önce ergonomik olarak doğru ekipmanlar olması ve buna göre seçilmesi gerekir” diyor.

Ağır çantalar birçok sorunun kaynağı

Sırt çantaları uygun kullanıldıklarında kitap, defter ve diğer okul araç-gereçlerini taşımada en uygun ve pratik araçlar. Bu çantalar, yükün vücudun güçlü kasları üzerine dağıtılması için tasarlanmış durumda. Ancak yine de sırt çantaları, okul çağı çocuklarında en sık karşılaşılan yüklenme nedenlerinin başında yer alıyor. Ağır sırt çantası taşımak, okul çocuklarının gelişmekte olan eklem, kas ve ligaman yapılarında zorlanmalara neden olabiliyor, boyun, sırt ve beldeki kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebiliyor ayrıca bozuk yürüyüş, kötü duruş ve kronik bel ağrılarına yol açabiliyor.

Çocuğunuzla konuşun!

Ailelerin belirli aralıklarla çocuklarının çantalarındaki yükü kontrol edip bel, boyun ve sırtlarında herhangi bir ağrı olup olmadığını sormaları gerektiğini vurgulayan Dr. Süleyman Tatlı, “Eğer ağrının yanı sıra elde uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler de varsa ebeveynlerin bunları ciddiye alıp vakit kaybetmeden bir uzman hekime danışmaları gerekir” diyerek aileleri uyarıyor.

Kalp ve solunum sistemi de etkileniyor

Çantayı aşırı yüklenme, yükün taşınma şekli ve süresi, çocuğun fiziksel durumu ile de bir araya geldiğinde bu durum postür (duruş) sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açabiliyor. Dr. Süleyman Tatlı, “Okul çantasının ağırlığı çocuğun vücut ağırlığının en fazla yüzde 10 veya 15’i kadar olmalıdır” diyerek postür bozukluğunun kalp ve solunum sistemini etkilediğinin de dikkate alınması gerektiğini belirtiyor.

 

******************************************* KUTU ******************************************

Dr. Süleyman Tatlı, çanta seçimi ve kullanımında çocuğun sağlığı için alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor:

 • Sırt çantası çocuğun ağılığının yüzde 10-15’ini geçmemelidir
 • Çantanın kendisi hafif ve tekerlekli olmalıdır
 • Omuz askısı geniş, çift destekli ve kalın pedli olmalı, bel kemeri bulunmalıdır
 • Askılar her zaman omuzlar üzerine tam oturmalı, çocuğun vücuduna yaklaşacak şekilde sıkı ayarlanmalıdır
 • Sırt çantasında ağır olan eşyalar çantanın sırta bakan tarafına, hafif olanlar ise sırttan uzak olan kısma gelecek şekilde eşit dağıtılmalıdır
 • Çanta her gün kontrol edilmeli ve ihtiyaç olmayan objeler çıkartılmalıdır
 • Hafifletmek amacıyla örneğin, tüm kitabı taşımak yerine sadece ilgili kısımların fotokopisi çekilebilir
 • Sırt çantaları uzun süre taşınmamalı, uzun süre ayakta kalınacaksa çıkarılmalıdır
 • Sırt çantası taşırken doğru pozisyonda durmaya alışması için çocukla konuşulmalıdır
 • Çocuğa, herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissettiğinde ebeveynlere söylemesi öğütlenmelidir
 • Aile ile okul ilişkisi önemlidir. Öğretmenler ve veliler, ağır çanta taşıma sorunu hakkında konuşmalıdırlar

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Adana Doğa Koleji’nin TUBİTAK başarısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık