Ana Sayfa Yaşam Çöplükte geri dönüşüm dersi

Çöplükte geri dönüşüm dersi

Ortaokul öğrencileri, Adana Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde ambalaj atıklarının ekonomiye kazandırılması ve çöpten elektrik enerjisi üretimini öğrendi.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2016 Cumartesi 01:20
Çöplükte geri dönüşüm dersi

Adana’da günde yaklaşık bin 800 ton çöpün döküldüğü Sofulu Çöplüğü’nde katı atıklardan elektrik enerjisi üretimi ile kağıt, plastik, cam ve metallerin ekonomiye geri kazanımını sağlayan tesis, ders konusu oldu.  Dulmupınar Ortaokulu öğrencileri, Türkiye’ye örnek olan Adana Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde organik atıklardan 50 bin konutun ihtiyacını karşılayan elektriğin nasıl üretildiğini öğrendi. 
ÇEVRECİ NESİL YETİŞİYOR
Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nda görevli mühendisler, merkez Sarıçam İlçesi’nde bin 100 dönüm alanda kurulan ve ITC Entegre Katı Atık Yönetimi firmasının işlettiği Sofulu Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne gelen Dumlupınar Ortaokulu öğrencilerini geri dönüşüm ve çöpten elektrik üretimi konusunda bilgilendirdi. Öğrencilere öncelikle tesise gelen evsel atıkların içindeki 
kağıt, plastik, cam ve metallerin ayrıştırılıp, istiflenerek, geri dönüşüm tesislerine sevk edildiği anlatıldı.
METAN GAZI, ELEKTRİĞE DÖNÜŞÜYOR 

Çevre mühendisleri, daha sonra organik atıkların çürütücü tanklarda fermantasyona tabi tutulması, oluşan metan gazının balon yapıya pompalanarak, depolanması ve gaz motorlarında yakılarak elektrik enerjisinin elde edilmesiyle ilgili bilgiler aktardı. Öğrenciler, çöpten elde edilen günlük 250 megawatt elektrik enerjisinin yaklaşık 50 bin konutun enerji ihtiyacını karşıladığını öğrendi. 
DEDEKTÖR KÖPEK LADY 
Dev tesiste olası metan gazı kaçaklarının tespiti için özel olarak eğitilen “Lady” isimli dedektör köpek de mini tatbikatta öğrencilerin ilgi odağı oldu. Golden Retriever cinsi sevimli köpek, belirli aralıklarla konulan kutulardan birinin içindeki metan gazı dolu kavanozu saniyeler içinde buldu. Öğrenciler, Lady’i severek ödüllendirdi. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Anneler Günü Kutlu Olsun

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık