Ana Sayfa Yaşam Çukurova Üniversitesi’nde ‘Şehitler Ormanı’ Kuruldu

Çukurova Üniversitesi’nde ‘Şehitler Ormanı’ Kuruldu

Terörle Mücadelede Şehit Düşen Adanalı Güvenlik Kuvvetleri Mensuplarının ve Ankara Terör Şehitlerinin İsimleri Çukurova Üniversitesi’nde kurulan ‘Şehitler Ormanı’ İle Ölümsüzleştirildi.

Giriş Tarihi: 3 Mayıs 2016 Salı 09:18
Çukurova Üniversitesi’nde ‘Şehitler Ormanı’ Kuruldu

Doğayla iç içe bir üniversite olan Çukurova Üniversitesi doğayı korumaya ve yaşatmaya devam ediyor. Üniversitesi Yönetimi, ÇÜ Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Osman Aslan, öncülüğünde daha yeşil bir Üniversite ve şehitlerimize şükran ifadesi olarak kent dinamikleri ile birlikte fidan dikme etkinliği gerçekleştirdi. “Şehitlik Ormanı” ile Ankara terör şehitleri ve son yıllarda terörle mücadelede şehit düşen Adanalı güvenlik güçlerinin isimleri dikilen fidanlara verilerek ölümsüzleştirildi. Fidan dikme etkinliğinin ardından öğrenciler ve akademisyenler Kızılay’a kan bağışında bulundu.

 

Adana Lions Kulübü tarafından 2015’te daha yeşil bir Adana yaratma amacıyla başlatılan “Tohumdan Fidana Fidandan Ormana Festivali” projesinin ikinci ayağı, ÇÜ Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Osman Aslan öncülüğünde Çukurova Üniversitesi’nde gerçekleştirdiklerini” açıkladı

 

Çukurova üniversitesi öğrencileri, Çukurova Üniversitesi mezunları, Çukurova Teknokent başta olmak üzere Adana’da faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ile kamu kurumlarının katılımı ve desteğiyle “Çukurova Üniversitesi Şehitler Ormanı” Kuruldu. Terörle mücadelede şehit düşenler adına kurulan bu Şehitler Ormanı’nda, şehit Adanalı Güvenlik Kuvvetleri Mensuplarının isimleri her bir ağaca etiketlenerek şehitlerimiz ölümsüzleştirildi.

Şehitlik Ormanı’nın açılışına Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Metin Yavuz, Teknokent Yönetim Kurlu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, ÇÜMED Başkanı Cengiz Kurt, Yrd. Doç. Dr. Osman Aslan, Kızılay Başkanı Ramazan Saygılı, öğrenci kulüpleri ile diğer kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

 

Fidanlara Şehitlerin İsmi Verildi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ve beraberindekiler “Şehitlik Ormanı”nın açılışını yaparak ilk fidanı dikti. Prof. Dr. Kibar ayrıca fidanlar üzerine son yıllarda terörle mücadelede şehit düşen Adanalı güvenlik güçlerinin isimlerinin bulunduğu röleleri fidanlara taktı. Rektör Prof. Dr. Kibar ve katılanlar şehitlerin isimlerini ölümsüzleştirirken duygulu anlar yaşandı ve şehitlerimiz adına dikilen bu ağaçların ilk can suyu da Prof. Dr. Kibar tarafından verildi, dualar edildi.

 

“Daha Yeşil Bir Üniversite.”

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar amaçlarının gençlere çevre ve yurt sevgisi/bilincini kazandırmak olduğunu belirterek; “Terör saldırılarında şehit düşen vatandaşlarımız ve şehit düşen güvenlik güçlerimizin isimlerini ölümsüzleştirmek adına bu projeye destek verdik.” dedi. Çukurova Üniversitesi’nin kendi fidanlarını da yetiştirmeye önem verdiğini bildiren Prof. Dr. Kibar, “Bu süreçte yetiştirdiğimiz binlerce fidan, talep eden kurumlara gönderilmiş ve üniversite kampüsünde de dikimleri sağlanarak doğa ile buluşturulmuştur. Önümüzdeki günlerde bölgemizde yetişen meyve ağaçlarının yerleşke içerisinde dikimine ağırlık verilecek, öğrencilerimizin dalından meyve yemeleri sağlanarak doğa dostu bir üniversite olma yolunda çalışmalarımıza devam edilecektir.“ şeklinde konuştu.

 

600’den Fazla Fidan Toprakla Buluştu, Kızılay’a kan bağışı yapıldı.

Proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Osman Aslan ise yaptığı açıklamada, bu projeyi gelecek yıllarda Adana’daki  bütün kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla  başka farklı etkinlikleri  de kapsayan bir festivale dönüştürmeyi düşündüklerini açıkladı.

Bu yıl Orman Bölge Müdürlüğü’nden temin edilen 600’den fazla Selvi, Çam Fıstığı, Defne ile Eğitim Fakültesi Almanca Bölümü öğrencilerinin kendilerinin sağladıkları çok sayıda çeşitli meyve fidanının bu projeyle toprakla buluştuğunu bildiren Yrd. Doç. Dr. Aslan, “Ayrıca öğrencilerimizin çöpe atmak yerine biriktirdikleri değişik meyve çekirdeği ve tohumlarını da burada toprağa gömerek etkinliğimize bir renk daha kattık. Böylece birçok evsel atığın anlamlı bir şekilde değerlendirilebileceğini de gençlerimize göstermiş olduk.” şeklinde konuştu.

 

Ağaç dikme etkinliğinin ardından protokol üyeleri, mezunlar ve öğrenciler mobil kan verme aracında Kızılay’a kan bağışında bulundu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

KIZILAY, ANNELERİ UNUTMADI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık