Ana Sayfa Yaşam Çukurova'nın Albinoları Güneş Kremi İstiyor

Çukurova'nın Albinoları Güneş Kremi İstiyor

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, doğuştan pigment eksikliği nedeniyle albino olan çocuklarla ve aileleriyle bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2019 Çarşamba 09:45
Çukurova'nın Albinoları Güneş Kremi İstiyor

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Çukurova’da albino aileleri ve çocuklarıyla bir araya geldi. Albino ailelerin sorunlarını dinleyen Bulut, doğuştan pigment eksikliği nedeniyle albino olan çocukların Adana’nın kavurucu sıcağında dışarıya çıkamadıklarını kaydetti.

SOSYAL HAYATIN İÇERİSİNDE OLMALARI GEREKİYOR

Çocukların dışarı çıkabilmesi için gözlük ve güneş kremine ihtiyaç duyduklarını kaydeden Bulut, “Albinolu hemşerilerimiz özellikle saat 17:00’den sonra dışarıya çıkabiliyorlar. Yaz aylarının gelmesini hiç istemiyorlar. Serin ve güneşsiz havanın özlemini çekiyorlar. Güneş ışığı hassas olan tenlerine temas ettiğinde yanmayla beraber ortaya çıkan kızarıklık can yakıyor. Bu durum sadece acıyı değil, sosyal hayatın içerisinde olmamalarına da yol açıyor” dedi.

SGK, İHTİYAÇLARI KARŞILAMIYOR

Adana’da albinonun yaygın olduğunu kaydeden Bulut, albinolar için göz konusunda uzman doktorun sadece bir tane olduğunu, çevre illere de tek doktorun hizmet verdiğini belirtti. Bulut, “6 ay ile 1 yıl arasında gözlük dereceleri sürekli değişiyor. Hem yakın-uzak hem de güneş gözlüğüne ihtiyaç duyuyorlar. Ailelerin bütçesi bu masrafları karşılamaya yetmiyor. Güneş kremi de ilaç kategorisinde olmadığından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmıyor. Devlet de eğitim alanında destek olmuyor. Görme engelliler sınıfında eğitim görüyorlar. Okula giderken özel servis kullanıyorlar. Servisi de aileler kendi bütçesinden karşılıyor” dedi.

MECLİS’TE DİLE GETİRECEĞİZ

Ailelerin taleplerini Meclis’te dile getirme sözünü veren Bulut,“Adana’nın kavurucu sıcağında krem sürmeden dışarı çıkamıyorlar. Çok pahalı olan güneş kremlerinin ilaç statüsüne alınmasını istiyorlar. Seslerini duyurma noktasında elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

DEVLET ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

CHP’li Bulut, toplumda az sayıda olan albinolara özellikle sosyal güvenlik ve eğitim ihtiyaçları konusunda destek verilmesi gerektiğini söyledi. Bulut, Albinolu gençlere toplumla bütünleşmeleri, sosyal hayatta görünür olmaları, istihdamda yer almaları için devletin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

SORUNLARI SAĞLIK BAKANI’NA İLETTİ

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alan Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya albinolu gençlerin yaşadığı sıkıntıları iletti.   Bulut, “Çok kısa sürede, çok da yüksek olmayan meblağlarda düzeltilecek konularda maalesef toplumun önemli bir kesimi sıkıntı çekiyor. Gerek yetim hastalıklarda gerekse bunların toplum içerisindeki yaşam biçimleri açısından. Örneğin, albinolarda bir güneş kremi sorunu var. Dışarı çıkmaları gerekiyor. Adana’nın sadece iki ayı güneş yok ama güneş kremi ödenmiyor. Bu konuda sağlık uygulama talimatına bir iki ilave yapılabilir. Bu hastalıklara ve buna ilişkin, ilaçlara ilişkin de bir çalışma yapılması Türkiye açısından, bir Sağlık Bakanı açısından, bir iz bırakmanız açısından önemli. Bu yetim hastalıklar ve yetim ilaçlar sorunun çözmek gerekiyor” dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Yaşlıların kahramanı oldular

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık