Ana Sayfa Spor Çukurova’ya Spor Tatil Köyü yapılacak

Çukurova’ya Spor Tatil Köyü yapılacak

Adana’daki sporun patronu olan Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, 2017 yılında hedefledikleri önemli çalışmalar hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 19 Ağustos 2016 Cuma 10:22
Çukurova’ya Spor Tatil Köyü yapılacak

Ataşbak, Yüreğir’deki Serinevler Atletizm Pisti’nin yan tarafındaki alana ‘Sporcu konuk evi’ yapacaklarını, sporcu fabrikasını Adana’ya kazandıracaklarını ve Çukurova İlçesi’ndeki yarım adaya tatil köyü yapılacağını ve buradan da sporcuların faydalanacağını belirtti.

Abdulkadir Ataşbak ile yapılan röportajı yayınlıyoruz.

-          Adana’ya önümüzdeki yıl içinde yapmayı düşündüğünüz tesisler var mıdır? Var ise bunlar nelerdir?

-          Adana birçok tesis yatırımına ihtiyacı olan bir şehrimizdir. Yüreğir Serinevler Atletizm Pisti’nin yan tarafına  ‘Sporcu Konuk Evi’ yapılacak. Burası tam bir kampus alanı haline gelecek. Yüreğir’de yine Köy Hizmetleri Binası bölgesinde arazi tahsisi yapılmıştı. Buraya da kapalı olimpik yüzme havuzu yapılacak. İleriki aşamada Sporcu Fabrikası tanımımızı hayata geçireceğiz. Bir bölgede hangi branşa ihtiyaç var ise o branşlarda eğitim verilecek, tesisler ona göre dizayn edilecek. Birkaç ilimizde bu hayata geçirildi. Gelecek bu anlamda planlama yapılacak. Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu ortaya çıkıp geriye kalan arta alan üzerinde ne yapabiliriz planlamasını da önümüzdeki günlerde yapacağız. Çukurova İlçesi’nde bir yarım ada var. Burası da Su Sporları ve Gençlik Kampı olarak dizayn edilecek. Tatil Köyü gibi olacak. Bu üç tesis önümüzdeki yılların önceliği olan tesisleridir.

-        Müdürlüğünüz bünyesinde alınan başarılardan bahsedebilir misiniz?

-          Geçen yıl Adana sporda altın yılını yaşadı. 3 branşta spor ligi gördük. Bunlar futbol, voleybol ve hentbol. Futbolda Adanaspor yıllar sonra Süper Lige çıktı. Voleybolda Toroslar Beyza Spor Kulübü, Hentbolde ise Şakirpaşa Halk Eğitim Merkezi Spor Kulübü süper lige çıktı. Adana’da spor denilince akla sadece futbolun gelmediği aldığımız başarılar ile ortaya çıkıyor. Basketbolda biliyorsunuz iki tane spor lig takımımız var. Daha fazla branşlarda süper lige yükselen takımları çıkarmanın gayretindeyiz. Judoda 22 yıl sonra Türkiye Şampiyonu çıkardık. Sırıkla atlamada 16 yıldır kırılamayan rekoru bizim sporcu kızımız kırdı ve kendi rekorunu da 3 defa egale etti. Balkan birinciliği kazandı. Bütün bunlar bizleri sevindiren olaylar. Satranç, karate gibi Türkiye Şampiyonları, eskirim Türkiye Şampiyonası Adana’da yapıldı. Bunlar önemli gelişmeler.

-          Sizde Adana’da şehitlerin isminin spor merkezlerine verilmesi konusunda bir çalışma yapıyor musunuz?

-          Gençlik merkezlerine şehitlerimizin isimlerini vereceğiz. Genel müdürlük ile böyle bir çalışma içindeyiz. Adana’daki 7 demokrasi şehidimizin ismini gençlik merkezlerine vereceğiz. Bunu bir görev ve sorumluluk olarak görüyoruz. Allah şehitlerimize bu vesile ile rahmet eylesin diyorum. Gazilerimizi de uzun ömürler diliyorum.

 

-          Adana’da spor yapan tüm sporcuları genel olarak değerlendirdiğinizde ortaya çıkan eksiklikleri nelerdir?

-          Adana yaz spor okullarında Türkiye’de lider durumda. İstanbul’u dahi geçtik bu konuda. 32 branşta hizmet veriyoruz. Çocuklarımıza kendi yatkınlıkları doğrultusunda eğitim veriyoruz. Atıyorum yüzme. Daha öncesinde spor yaşı konusunda tartışmalar yaşanıp olması gereken yaş konusunda değişik uygulamalar söz konusuydu. Bugün 5-6 yaşında spora başlayan çocuklarımız var. Ben bütün çocukların öncelikle jimnastiğe başlamalarından yanayım. Bu çocuklarımızın daha sonrasında yatkınlık alanı tespit edilerek o branşlara doğru yönelmeleri temin edilmeli. Biz bunu yapıyoruz Adana’da aslında. Adana’da yüzme konusunda ciddi potansiyel var. Boğulma olaylarından sonra yüzmeye önem verildi.

-          Spor tesislerinden daha fazla yararlanılması adına bazen eleştiriler geliyor. Örneğin Şehir Stadından her takımın eşit faydalanamadığı gibi. Bu anlamda sizlere gelen eleştirilere neler söylemek istersiniz.

-          Bizim stadyumumuz 1932 yılı yapımı. Her yıl bakıma alıyoruz stadyumu. 1960 yılında yapılan spor salonumuz var. Haliyle bu eski tesislerimizde iyi hizmet verebilmek için bakım yapıyor ve biraz da kullanılması noktasında hassas davranıyoruz. Her zaman söylüyorum Adana’nın yeni tesislere ihtiyacı var. Yeni stadyumumuz yapılır ise bugün kullandığımız stadyumdan da farklı anlamda yararlanılabilir.  Aslında bu sorununuz yanıtı biraz da konuya nereden baktığınıza bağlı. Biz eski olan bu tesislerimizi ne kadar fazla ayakta tutabilir sorusuna yanıt arayarak çalışıyoruz. Maksimum faydalanma yolundayız. Biliyorsunuz tesislerimiz yıllar öncesi yapılmışlar. İlçelerimizdeki tesisler dâhil biz tesislerimiz yıpranmasın diye hareket etmiyoruz. Aksine daha iyi ortamda daha fazla imkânlarla bu tesislerden nasıl faydalanabilirizin hesabını yapıyoruz. Hiçbir istek tesis konusunda geri dönmez. Sadece planlama yapıyoruz. Tesislerimiz saban 6’da açılıp akşam 10’da kapanıyor.

-          15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurumunuzda da FETÖCÜLER tespit edildi mi? Bu konuda bir girişim oldu mu?

-          Bizim çalışma alanımız çok geniş. Yoğun bir tempo ile çalışan kurumuz. Mesai arkadaşlarımızı da bu anlamda yakından tanıyoruz. Çok fazla problem yaşamadık. 4 personelimiz açığa alındı. Onlar hakkında da soruşturmalar devam ediyor. 15 ilçede faaliyet gösteren bir kurumuz.

-          Lisanslı sporcu sayınız nedir? Biraz da spor faaliyetlerini bu anlamda değerlendirmenizi istemiş olsak neler söylemek istersiniz?

-          Lisanslı sporcu sayımız 140 bin civarında. En fazla lisanslı sporcumuz da futbolda var elbette. Karate, güreş, yüzme, atletizm gibi branşlarda sürekli lisanlı sporcu sayımız artıyor. Bir hafta önce Tufanbeyli’deki güreş festivalini takip ettiniz. Adana’nın bir ilçesine 480 güreşçi geliyor ve bunlar spor adına oradalar. Türkiye’nin her tarafından güreşçiler geldi. Çok güzel de ağırlandı bu sporcularımız. Güzel bir de turnuva oldu. Demek ki spor adına attığımız tohumlar bugün yeşeriyor. Meyvelerini alıyoruz. Bunda da gurur duyuyoruz. Güreşin Çukurova’da farklı bir değeri var.

-          Adanalılara söylemek istediğiniz son mesajlarınız nelerdir?

-          Hem sporun il müdürü olarak hem de evlatları spor yapan bir sporcu velisi olarak. Benim çocuğum şuan aktif olarak üç branşı yapan bir sporcu. Derslerinde de aynı zamanda başarılı olan bir sporcu. Her türlü başarıyı alıyor ve derslerini de ihmal etmeyerek başarılı oluyor. Spor hiçbir zaman derse, ahlaka engel değildir. Spor, gelişmeye ve disipline engel değildir. Benim çocuğum 5 yaşında spora başladı. Hepimiz evlat yetiştiriyoruz. Bir çocuğu ne kadar yaşça küçük zamanda spora başlatırsanız disiplini öğreniyor, organize olmayı, ahlakı, toplumda yaşama kültürünü öğreniyor. Odaklanmayı öğreniyor. Zaman içinde sorumluluk sahibi oluyor, ortak yaşamayı öğreniyor. Yani spor bir öğrenciye her şeyi öğretiyor. Büyüklere anneye ve babaya saygıyı öğreniyor. Okçuluk dersi öğrencinin odaklanmasını sağlıyor. Bir çocuk kaç dakika kitap okuyabilir. Zihnini oraya veremiyor. Ama okçuluk sadece bir yay ve oktan ibaret değil. Çocuğun motivasyonunu sağlıyor ve ileride odaklanma sorununu ortadan kaldırıyor. Çocukları 5 yaşından itibaren bizlere getirsin velilerimiz bu çocukları buradaki spor eğitmenlerimiz eğitsinler ve onların topluma yararlı birer fert olarak yetişmesini de böylelikle temin edelim. Hocalarımız burada çocuklarla sohbet ederek onların hangi sporu yapmak istediklerine karar veriyorlar ve o spor branşına doğru yönlendiriyorlar.

-          Açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ediyorum.

-          Ben teşekkür ederim. Adanalı kardeşlerimize de bu vesile ile ulaşmış olduk. Başarılar diliyorum sizlere.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Kaplan’da Ceylan dönemi başladı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık