Ana Sayfa Gündem Çulhaoğlu: Ülke ekonomisi çok kötü

Çulhaoğlu: Ülke ekonomisi çok kötü

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, Adanalı üreticilerin sıkıntılarını gündeme getirip ülke ekonomisinin de zor durumda olduğunun altını çizdi. Çulhaoğlu, Bakanlık olarak alınması gereken tedbirlerin de neler olduğunun kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2020 Perşembe 14:09
Çulhaoğlu: Ülke ekonomisi çok kötü

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, Adanalı üreticilerin sıkıntılarını gündeme getirip ülke ekonomisinin de zor durumda olduğunun altını çizdi. Çulhaoğlu, Bakanlık olarak alınması gereken tedbirlerin de neler olduğunun kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

Çulhaoğlu yaptığı basın açıklamasında, Ülkemiz Coronavirüs COVİT-19 salgın belası ile uğraşırken, üreticilerimizin içinde bulunduğu zor üretim şartlarına bir deMayıs ayının ortasından Ramazan Bayramına kadar geçen bir haftalık süreçte Çukurova bölgemizde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının narenciye ekili bahçelerde büyük ürün kaybına neden olmuştur. Çukurova Bölgesi ve Adana ilimizdeki narenciye çeşitlerinden erkenci limon, mandalina, portakal, karpuz ve bazı orta erkenci mandalina çeşitlerinde büyük oranda meyve dökümü yaşandığını belitten Çulhaoğlu, Yaptığım ilk gözlemlere göre yüzde 80’lere varan meyve döküm zararı yaşanmıştır. Bu durum narenciye üreticilerimizin henüz sezonun başındayken morallerinin de bozulmasına sebep olmuştur.Adana’da ekim alanları her yıl artan narenciyenin bazı çiftçiler için tek geçim kaynağı olduğunu söyleyen Çulhaoğlu, yaşanan bu olumsuzluk çiftçimiz kadar bölge ve ülke ekonomisine de büyükzarar verecektir. Ülkemizin yaş sebze ve meyve ihracatında önemli bir yeri olan narenciyedeki bu zarar ülkemizin ihracatını da olumsuz etkileyecek, döviz girdisinde de büyük azalma yaşatacaktır.

Sıcak ve poyraz Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından afet sayılmamaktadır. Narenciye ekim alanlarının büyük bir bölümünün Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) aracılığıyla sigortalı olmasına rağmen, aşırı sıcak ve poyraz zararının kapsam dışı olması çiftçilerimizi daha da zorda bırakmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığının biran önce sıcak ve poyraz riskini de poliçeye eklemesi gerekmekte ve narenciye üreticilerimizin zararı karşılanmalıdır. Bu durumdan üreticilerimizin en az zararla çıkabilmesi için Tarım ve Orman Bakanını göreve davet ediyorum. Biran önce zarar tespit çalışmaları yapılıp bitirilmeli ve çiftçimiz mağdur edilmemelidir. Bu konu hakkında Tarım BakanınaTürkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı aracılığı ile iki sorudan oluşan yazılı soru önergesi verdim. Sorduğum sorularda;

Narenciye ekim alanlarının büyük bir bölümünün (TARSİM) Tarım Sigortaları havuzu aracılığıyla sigortalı olmasına rağmen aşırı sıcak ve poyraz riskinin kapsam dışı olması çiftçilerimizi çok büyük zarara uğratmıştır. Çiftçilerimizin uğradığı bu zararın önlenmesi amacıyla TARSİM Genel Müdürlüğünce sıcak ve poyraz riskinin poliçeye dahil edilmesinin sağlanması için İVEDİ olarak bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?

Çukurova Bölgesi ve Adanalı çiftçilerimizin aşırı sıcak ve poyraz sebebiyle uğradıkları zararlardan dolayı, Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldıkları işletme kredilerinin faizsiz 1 (bir) yıl ertelenmesi hususunda İVEDİ bir karar alarak uygulamaya geçirmeyi düşünüyor musunuz? Dedim.

Üreticilerimizi rahatlatacakbu kararların alınması için konunun takipçisi olacağımın Adana kamuoyu tarafından bilinmesini isterim.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Özer’den 19 personele teşekkür belgesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık