Ana Sayfa Gündem Cumhurbaşkanına ve Adalet Bakanı’na yanlışı düzeltin çağrısı

Cumhurbaşkanına ve Adalet Bakanı’na yanlışı düzeltin çağrısı

Yeni Yargı Reformu Paketi, yerel gazeteleri adeta yok etmeye yönelik hazırlanmış gibi!

Giriş Tarihi: 3 Haziran 2019 Pazartesi 08:15
Cumhurbaşkanına ve Adalet Bakanı’na yanlışı düzeltin çağrısı

Hükümetin hazırladığı Yeni Yargı Reformu Paketi’nin yasalaşması halinde Türkiye genelindeki yerel gazetelerin kapanma noktasına geleceğinden hareketle ülke genelindeki yerel gazeteler, BİK Genel Kurul Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Aslan, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı’na ‘yanlışı düzeltin’ çağrısında bulundular.

 ARSLAN: BİZ GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRİYORUZ

BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, “Resmi ilan gelirlerinin düşmesine neden olacak düzenlemenin yeniden ele alınmasını bekliyoruz. Adalet bürokrasisi tarafından daha önce de gündeme getirilen bu düzenleme masrafları düşürme gerekçesi ile konuyu tek boyutlu olarak ele almaktadır. Oysa ki; gazete ilanları yolu ile duyuruda etkinlik sağlanmakta. Gerek gazetelerin internet siteleri gerekse BİK’in sitesinde yayınlanan ilanlar yolu ile kamuoyuna açık ve şeffaf satışlar gerçekleştirilmektedir. Sayılan görevlerin yerine getirilebilmesi için bu ilanların varlığı hayati önem taşımaktadır” dedi ve çağrısını yeniledi.

 RESMİ İLAN GAZETELERİN CAN SUYUDUR

 Arslan, konuyla ilgili açıklamasında şu konulara değindi. “Kaldı ki resmi ilanlardan elde edilen gelirlerin tamamı kamuya geri dönmektedir. Yüzde 18 katma değer vergisi, yüzde 15 BİK  komisyonu, sigorta ve muhtasar vergileri ile gelir ve kurumlar vergileri birlikte ele alındığında devlet bir cebinden alıp diğer cebine koymakta, sonuçta istihdam, habercilik ve katma değer elde edilmektedir. İşletme masrafları ile basık masrafları da bu giderlere ilave edilmek zorundadır. Dolayısı ile özelde yargı ilanlarını genelde resmi ilanları yük gibi gösteren bürokratik anlayış konuyu tek boyutlu takdim ederek yanlış bir sonuca varmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanımızın bu tek taraflı bakış açısının doğurduğu yaklaşımı düzelteceğine, gazeteler için can suyu anlamı taşıyan resmi ilan gelirlerinin düşmesine neden olacak bir düzenlemeye gitmeyeceklerine inanıyoruz”

 YARGI REFORMUNA EVET, BASINA DARBEYE HAYIR

 TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ülkemizin bir yargı reformuna ihtiyaç duyduğu muhakkaktır. Ancak reform paketi kapsamında yer aldığını öğrendiğimiz bir husus, demokrasinin olmazsa olmazı yerel basını tamamen yok edecek bir nitelik taşıyor. Yeni düzenleme bu şekliyle yasalaşırsa bundan böyle icra ilanlarının mahalli gazetelerde yer alma zorunluluğu ortadan kalkacak. Bu durum, pek çok kazanımını zaten yitiren Anadolu basını için önemli bir gelir kaynağının daha kesilmesi anlamına gelecek ve kapısına bir bir kilit vurmaya başlayan yerel gazete işletmeleri, tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Hakkın, hukukun ve doğruların yanında olan Anadolu basını ülkemizin sağduyu sesidir” dedi. Karaca yetkililere açık çağrıda bulunup konu hakkında özetle şunları söyledi. “Bu sesin kısılması, halkın haber alma hakkının da sekteye uğratılması anlamına gelecektir. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, siyasi parti genel başkanlarımıza, bakanlarımıza, siyasi parti grup başkanlarımıza, milletvekillerimize ve devletin ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yöneticilerine, bu vahim yanlıştan dönülmesi için çağrıda bulunuyoruz”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

ADANA POLİSİ ÇOK BAŞARILI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık