Ana Sayfa Ekonomi Demirtaş, "Vali olmasam çiftçilik yapardım"

Demirtaş, "Vali olmasam çiftçilik yapardım"

Adana Ticaret Borsası yönetiminin ziyaretinde konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, “Allah bu görevi nasip etti ama Vali olmasam çok rahat bir şekilde çiftçilik yapabilirim. Nasıl yapıldığını çok iyi bilirim. Hepsini yaşadım.” de

Giriş Tarihi: 22 Haziran 2016 Çarşamba 11:03
Demirtaş,

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, ATB Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak ve yardımcısı Faruk Canatar, ATB Başkan Yardımcısı Osman Bağış, Yönetim Kurulu Üyeleri Yasin Milli, Hamit Tezcan ve Genel Sekreter T. Gökhan Öztürk Adana’ya yeni atanan Vali Mahmut Demirtaş’a “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu.

 

BİLGİÇ, “CARİ AÇIĞIN AZALTILMASI LAZIM”

ATB Meclis Başkanı ve üyelerini tek tek tanıtmasının ardından borsa işlevliği hakkında bilgi veren TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Öncelikle Adanamız’a hoş geldiniz. Hayırlı uğurlu olsun. Dünyadaki en önemli üç ovanın biri Çukurova’dır. Bu topraklarda her ürün yetişiyor. Üretici yıl içinde ektiği iki ürünü her zaman alır ama bazen üçüncü ürünü de almaktadır. Soğan ve patateste ihracattan dolayı sıkıntı yaşandı. Üründe planlama olmadığından üretici zarar etti. Tarım Bakanımız ile yakın temastayız. Tarımda Havza Modeli ile bu sıkıntıların aşılacağı inancındayız. Bu yıl karpuz para ediyor diye seneye herkes karpuz ekerse yine sıkıntı yaşanır. Bu bölgenin asıl ürünü yağlı tohumlardır. Havza modeli yaşama geçtiğinde bu ürünlerin üreticileri kazanç elde edeceğinden dışa bağımlılık da azalacaktır. Dışa bağımlılığımız sadece pamuk ve soyada 4 milyar dolardır. Buna ayçiçeğini de ilave edersek 5 milyar doları buluyor. Türkiye’nin cari açığı zaten 30-35 milyar dolar. Bunun mutlak suretle azaltılması lazımdır.” dedi.

 

VALİ DEMİRTAŞ, “TÜRKİYE’NİN TAHIL AMBARI ÇUKUROVA’DIR”

Çiftçiliğin kolay bir şey olmadığını ifade eden Adana Valisi Mahmut Demirtaş, “Alınteriyle helal para kazanan çiftçimizin, köylümüzün Allah yardımcısı olsun. Çoluk çocuklarına nafaka temin ederken memlekete yatırım yapıyorlar. İçlerinden geldiğim için dertlerini çok iyi biliyorum. Allah bu görevi nasip etti ama Vali olmasam çok rahat bir şekilde çiftçilik yapabilirim. Nasıl yapıldığını çok iyi bilirim. Hepsini yaşadım. Bu ülkenin tahıl ambarı Çukurova’da çok güzel ve bereketli topraklara sahipsiniz. Önemli olan bu topraklarda ne yapıldığının bilinmesidir. Bilinçli üretim ile gelir düzeyi, refah ve ürünün çok rahat artacağını biliyorum. Nasip olursa biz de katkıda bulunarak Adana’yı daha ileri noktalara götürmek için çalışacağız. Adana’da bir sinerji gördüm. Bunu tüm sektörlere yayacağız inşallah.” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Semt pazarları açılmadı, çiftçi isyanda

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık