Ana Sayfa Ekonomi “elektrik abonelerine icra tuzağı...”

“elektrik abonelerine icra tuzağı...”

Ödenmemiş elektrik faturaları ile ilgili olarak yapılan işlemleri değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu üyesi ve Enerji Tüketicileri Derneği Genel Başkanı Bülent Çebin; “firmaların alacak tahsili için yaptıkları uygulamalar, mevzuata aykırı” dedi.

Giriş Tarihi: 3 Ekim 2016 Pazartesi 11:00
“elektrik abonelerine icra tuzağı...”

Çebin, yönetmelikle sürecin açıkça düzenleniş olmasına rağmen firmaların; ikinci borç bildirimini yapmadıklarını, enerjiyi fiilen kesmedikleri halde kesme tutanağı düzenlediği, sözleşmenin fesih işlemi ve güvence bedelinin borca mahsubu yapılmadan ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a aykırı olarak doğrudan tüketici hakkında icra takibine geçtiğini iddia etti.

 

Çebin, yine yönetmeliğe aykırı olarak tüketicinin adına kayıtlı başka bir adresteki enerjisinin kesildiği, alacağın ödenmemesinin üzerinden on yılı aşkın zaman geçmiş olmasına rağmen, tüketici hakkında icra takibi yapıldığını öne sürdü.

 

Çebin, herhangi bir nedenle elektrik faturasını ödeyememiş tüketicilerin, firma tarafında haklarında yürütülen işlemler ile ilgili olarak, yönetmelik ile düzenlenen haklarını kullanmaları gerektiğini ve ETÜDER’in tüketicilere ücretsiz hizmet verdiğini bildirdi.

 

 

 

Ç. BARIŞ - Tüketici Birliği Federasyonu üyesi ve Enerji Tüketicileri Derneği (ETÜDER) Genel Başkanı Bülent Çebin ,lektrik faturalarının herhangi bir nedenle ödenmemesi üzerine firmaların fatura tahsilinde izleyecekleri süreç 08.05.2014 tarihli Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ile açıkça ve ayrıntılı olarak belirlendiğini anımsattı.

 

Çebin, yönetmeliğin 15. maddesi gereğince, tüketicinin faturasını son ödeme tarihine kadar yapmaması durumunda; firma tarafından tüketiciye yazılı olarak bildirim yapılarak, borcun en az beş iş günü içinde ödenmesi gerektiği, verilen süre içinde borcun ödenmemesi durumunda elektrik enerjisinin kesileceği bildirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

‘’Tüketicinin yazılı ikinci bildirime rağmen borcunu ödememesi durumunda, elektrik enerjisi kesilir. Bu işlemle ilgili olarak kesme bildirimi düzenlenir ve tüketiciye bildirilir’’ ifadelerini kullanan Çebin, şunları kaydetti:

 

‘’Zamanında ödenmeyen borçlar için aylık yüzde 1,40 oranını aşmamak üzere günlük gecikme zammı uygulanır. Tüketicinin borcunu ödememesi durumunda, firma tarafından hakkında yasal yollara başvurulabilmesi için; elektriğin fiilen kesilmiş olması, sözleşmenin feshedilmiş olması ve güvence bedelinin geciken borca mahsup edilmiş olması gereklidir. Bu koşullar erine getirilmeden firma tarafından tüketici hakkında alacağın tahsili için yasal işlem başlatılamaz, başlatılmışsa itiraz durumunda işlemler sonlandırılır. Bu koşullar yerine getirildikten sonra firma tarafından, alacak miktarı 3.480,00 TL. nın altında olması durumunda öncelikle ve zorunlu olarak, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapılması zorunludur.

 

Yönetmelikle sürecin açıkça düzenleniş olmasına rağmen firmaların; ikinci borç bildirimini yapmadıkları, enerjiyi fiilen kesmedikleri halde kesme tutanağı düzenlediği, sözleşmenin fesih işlemi ve güvence bedelinin borca mahsubu yapılmadan ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a aykırı olarak doğrudan tüketici hakkında icra takibine geçtiği, yine yönetmeliğe aykırı olarak tüketicinin adına kayıtlı başka bir adresteki enerjisinin kesildiği, alacağın ödenmemesinin üzerinden on yılı aşkın zaman geçmiş olmasına rağmen, tüketici hakkında icra takibi yaptığı görülmektedir. Bütün bu uygulamalar, mevzuata aykırı olup Enerji Piyasası Düzenleme Kurumutarafından yaptırım uygulanmasını gerektiren ihlâllerdir.

 

Herhangi bir nedenle elektrik faturasını ödeyememiş tüketicilerin, firma tarafında haklarında yürütülen işlemler ile ilgili olarak, yönetmelik ile düzenlenen haklarını kullanmaları gerektiğini ve ETÜDER Enerji Tüketicileri Derneği’nin tüketicilere ücretsiz hizmet veriyoruz.’’

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

ACI: HİZMET SEKTÖRÜ HES KODU İLE AÇILMALI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık