Ana Sayfa Gündem Enflasyon memuru yuttu!

Enflasyon memuru yuttu!

2018 yılının tamamı için enflasyon farkı dahil yüzde 13 zam alan kamu görevlilerinin maaşalrı Ağustos ayı sonu itibariyle yüzde 4,9 oranında eridiği ve enflasyonun memurun bütçesini yutttuğu belirtildi.

Giriş Tarihi: 4 Eylül 2018 Salı 14:47
Enflasyon memuru yuttu!

2018 yılının tamamı için enflasyon farkı dahil yüzde 13 zam alan kamu görevlilerinin maaşalrı Ağustos ayı sonu itibariyle yüzde 4,9 oranında eridiği ve enflasyonun memurun bütçesini yutttuğu belirtildi.

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen Adana Şube Başkanı Turhan Topalhan, yıl sonuna kadar memur maaşlarının en az yüzde 10 erimiş olacağını ileri sürerek, memur ve emeklilere destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Topalhan, önümüzdeki dört aylık enflasyonun geçen yılla aynı oranda gerçekleşmesi durumunda 2018 yılı enflasyonunun yüzde 20 civarında gerçekleşeceğini ancak, gerek döviz kurlarındaki yükselşin gerek ekonomik gelişmelerin enflasyona etkisi hesaba katıldığı bu oranın yüzde 25'leri bulacağının tahmin edildiğini ifade etti.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Topalhan “Ülkemize döviz kurları üzerinden bir ekonomik saldırı varken, dikkatli olmak ve piyasaları durgunluğa girmekten kurtarmak durumundayız” dedi.

Topalhan,değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

“Özellikle son aylarda enflasyon rakamlarında ciddi bir yükseliş görülmektedir. Elbette bu enflasyonun bir kısmı döviz kurlarındaki hareketlilikten kaynaklanmaktadır. Ancak kurlardaki değişimin enflasyona etkisi 2-3 ay sonra ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bugün itibarı ile her şey yoluna girse bile önümüzdeki eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında yüksek oranlı enflasyonla karşılaşacağımız açıktır.

Neresinden bakarsak bakalım, memur ve emeklilerimizin alım gücü büyük boyutta düşmekte, günlük yaşam her geçen gün biraz daha zorlaşmaktadır. Ülkemizin yüksek enflasyon sarmalına girmesi ihtimaline karşı vatandaşlarımız harcamalarını kısma durumuna giderse önümüzdeki dönemde şirketler daha zor duruma düşebilir.

Bunu önlemenin yegâne yolu vatandaşlarımızı harcama yapabilir durumda tutmaktan geçmektedir. Enflasyon artışının olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesi ve piyasaların canlı tutulması, içinde bulunduğumuz açmazdan çıkışın anahtardır.

Özellikle kamu görevlileri ve emekliler, piyasayı canlandırıcı etkisi nedeniyle ekonominin lokomotifi durumundadır. Kamu görevlilerimiz ve emekliler son gelişmelerin ardından zorunlu giderler dışında harcama yapamaz hale gelmiştir. Bu kesimlere yapılacak bir destek ödemesi, çarpan etkisi yaratarak piyasaları rahatlatacaktır.

Memurlara ve emeklilere hiçbir kazanım sağlamayan toplu sözleşme hükümleri ile 2019 yılının da bir ekonomik zulme dönüşeceği açıktır. Yol yakınken memur ve emekliler için yeni ekonomik destek paketleri açıklanmalı, enflasyona dayalı ücret artışlarına artık bir son verilmelidir. Gelir dağılımında adaletin sağlanması için büyüme ve refah payı uygulamasına geçilmeli, piyasalar bu sıkışıklıktan kurtarılmalıdır.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Ölüm annesiyle telefonla konuşurken yakaladı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık