Ana Sayfa Gündem Feke, turizm merkezi olacak

Feke, turizm merkezi olacak

Feke Kaymakamlığı ile Adana Toros Dernekleri Federasyonu işbirliğinde Feke'de alternatif turizm çalışmaları başlatmak ve yörenin kültürel potansiyelini değerlendirmek amacıyla proje hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 21 Mart 2018 Çarşamba 09:35
Feke, turizm merkezi olacak

Feke Kaymakamlığı ile Adana Toros Dernekleri Federasyonu işbirliğinde Feke'de alternatif turizm çalışmaları başlatmak ve yörenin kültürel potansiyelini değerlendirmek amacıyla proje hazırlanıyor.

Çukurova Kalkınma Ajansı'nın 'turizmin geliştirilmesi küçük ölçekli altyapı programı' kapsamında yaptığı proje çağrısına yapılacak başvuru ön çalışmaları için Feke Kaymakamı Buğra Karadağ ile Adana Toros Dernekleri Federasyonu Başkanı Cenap Erol'un da aralarında bulunduğu geniş katılımlı heyet, Feke'nin Tapan Köyü Hopka dağında turizm faaliyetlerini çeşitlendirmek amacıyla incelemelerde bulundu. İncelemeler sonrası Feke'de alternatif turizm çalışmaları başlatmak ve yörenin kültürel potansiyelini değerlendirmek amacıyla bir proje hazırlığı sürecine girildi.

TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI OLACAK

Bölgedeki yüksek turizm potansiyelinin harekete geçirilerek yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olabileceğini belirten Başkan Erol, "Tapan Hopka Dağı Ekstrem Sporlar Merkezi'nin, başta yamaç paraşütü olmak üzere, beraberinde gerçekleştirilmesi planlanan snowboard, paraliding, yelkenkanat, paddleboard, snowkite, tracking, dağcılık, dağ bisikleti, offroad gibi eksterm sporları ile hem bölgeye turizm alanında hizmet verilecek hem de uluslararası alanda bölgenin önemli bir turizm merkezi olacaktır" dedi.

Hokka Dağı bölgesinde doğa sporları ve yamaç paraşütü ile ilgili bir keşif çalışması yapıldığını ifade eden Kaymakam Karadağ ise bölgedeki güçlü eko-turizm potansiyelinin harekete geçirilmesiyle sürdürülebilir turizmin geliştirilmesine katkı sağlanacağını belirtti.

PROJE PAYDAŞLARI

Yamaç Paraşütü Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Işık da, doğal alanlarda yapılan ekstrem sporlar turizminin sporu sevdiren ve insanları kötü alışkanlıklardan uzaklaştıran, çevreyi koruyan, insanların doğal alanlara karşı duyarlı olmasını sağlayan ve yerel halkın ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına katkı yapan ve bölgenin sürdürülebilir kalkınmasında önemli bir yer olan turizm faaliyeti olduğunu ifade etti.

Çukurova Kalkınma Ajansına sunulacak projede Feke Kaymakamlığı'nın başvuru sahibi olarak yer alacağı ve Adana Toros Dernekleri Federasyonu, Çukurova Üniversitesi, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün de proje paydaşları olarak görev alacakları belirtildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Pandemide çocuklarda ekran süresi yüzde 500 arttı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık