Ana Sayfa Gündem Gazeteler de destek kapsamına alınsın

Gazeteler de destek kapsamına alınsın

Koronavirüs salgını nedeniyle esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek destekler hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı 23 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2020 Çarşamba 08:21
Gazeteler de destek kapsamına alınsın

Koronavirüs salgını nedeniyle esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek destekler hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı 23 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında desteklenecek ekonomik faaliyetler listesi de Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı.   Salgından en çok etkilenen sektörler arasında gazetecilik sektörünün olmasına karşın açıklanan 133 ekonomik faaliyetler listesinde gazeteler yer almadı. Gazete sahipleri, ocak ayının ilk haftası başlayacak olan başvurular öncesi, listeye yerel gazetelerin de alınmasını istediler. CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, konuyu Meclis gündemine getireceğini söyledi.

Ç. BARIŞ - Koronavirüs salgını nedeniyle esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek destekler hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı 23 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında desteklenecek ekonomik faaliyetler listesi de Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı.   Salgından en çok etkilenen sektörler arasında gazetecilik sektörünün olmasına karşın açıklanan 133 ekonomik faaliyetler listesinde gazeteler yer almadı. Gazete sahipleri, yerel basının salgından en çok etkilenen sektörler arasında olmasına karşın destek verilecekler listesinde yer almamasını şaşkınlıkla karşıladıklarını belirterek, ocak ayının ilk haftası başlayacak olan başvurular öncesi, listeye yerel gazetelerin de alınmasını istediler.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut da gazetecilerin çok zor şartlar altında görev yaptıklarını ve desteklenecek sektörler arasında ilk sıralarda yer alması gerektiğini belirterek, gazetelerin görmezden gelinemeyeceğini söyledi. Barut, konuyu TBMM gündemine getireceğini ve soru önergesi hazırlayacağını da bildirdi.Bilindiği GİBİ COVİD-19 salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik destek paketi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 14 Aralık 2020 tarihli Kabine toplantısının ardından açıklanmıştı.

Bu çerçevede 3323 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, 23 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Karar gereğince; salgından etkilenen kesime aylık 1.000 Türk Lirası olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası doğrudan gelir desteği ile üç ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde aylık 500 Türk Lirası kira desteği verilecek.

Bununla birlikte, 24 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ ile söz konusu hibe desteklerinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmişti. Buna göre, ticari kazançları basit usulde vergilendirilenler ile vergiden muaf esnafın yanında esas faaliyetleri dolayısıyla hibe desteğinden yararlanabilecek olan esnaf ve sanatkârlarımız ile gerçek kişi tacirlerimizin ekonomik faaliyet tanımları liste halinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştu.

Diğer taraftan, e-devlet üzerinden yapılabilecek destek başvurularına, ocak ayının ilk haftası itibarıyla başlanması öngörülüyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci'den AA'ya ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık