Ana Sayfa Gündem Gürer: “Çalışanlar arasındaki ayrımlar giderilmelidir”

Gürer: “Çalışanlar arasındaki ayrımlar giderilmelidir”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamuda 4/C statüsündeyken 4/B statüsüne geçirilen görevlilerin yaşadığı mağduriyetin giderilesi için TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2020 Çarşamba 11:47
Gürer: “Çalışanlar arasındaki ayrımlar giderilmelidir”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamuda 4/C statüsündeyken 4/B statüsüne geçirilen görevlilerin yaşadığı mağduriyetin giderilesi için TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi verdi.  

Gürer önergesinde 2018 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla statüleri değiştirilen 4/B’lilerin halen görev tanımlarının yapılmadığına dikkat çekti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2018 yılındaki Bakanlar Kurulu kararında 4/C’lilerin 4/B geçişlerinde unvanları, yaptıkları göreve göre değil, eğitim durumuna göre İdari Destek ve İdari Büro Görevlisi olarak belirlendiğine işaret etti.

Bu zamana kadar, verilen unvanların görev tanımlarının halen yapılmadığına vurgu yapan Gürer, “Bu sebeple 4/C’den 4/B’ye geçenlere giyim yardımı dahi yapılmamaktadır. 4/C’de eğitim durumunda değişiklik olan personelin katsayısı değiştirilerek ücreti artarken, 4/B’de unvan değişikliğinin olmaması bahanesi ile ücret ve unvan değişikliği talepleri reddedilmektedir” ifadelerini kullandı.

4/B statüsünde var olan 65 yaşa kadar çalışabilme hakkının ve her 5 yıl için verilen kıdem ücretinin 696 sayılı KHK ile 4/B’ye geçenlere tanınmamasının da bir çelişki olduğunu vurgulayan Gürer, “Yine 375 sayılı KHK kapsamında tüm kamu personellerinde en az %70 olan ek ödeme ne gariptir ki 4/B için sadece %20’dir. 4/C’den 4/B’ye gecen lisans, ön lisans mezunu, mühendis, tekniker ve teknisyenlere unvanları verilmelidir” ifadelerini kullandı. 

CHP Niğde Milletvekili Gürer, “Özelleştirme nedeni ile işlerini statülerini emeklerini hayallerini geleceğini bırakanlar mağdurdur. 2015 yılında imzalanan 3.Dönem Toplu Sözleşmesi 36/2 Maddesi ile imza altına alınan 4/B’liler ile 4 Aralık 2017 tarihinde Cumhurbaşkanının müjdesini verdiği 4/B’liler arasında büyük farklar vardır” hatırlatmasında bulundu. 

Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde, 4/C’den 4/B’ye geçirilen personelin yaşadığı mağduriyet, beklenti ve sorunlarını da maddeler halinde şu şekilde sıraladı. 

“1- İradesi dışında zorunlu emekliliğe tabi olmaması,

2- Mevcut tüm 4/B’liler gibi 5 yıl, 10 yıl, 15 yıllık kıdem ücretinden yararlanması, 

3- Ek ödeme oranının %20 değil, mevcut tüm 4/B’liler gibi en az %70 olması,

4- 4/C statüsünde olduğu gibi eğitim durumundaki değişikliğin unvan ve ücrete yansıması, (4/C’den 4/b’ye geçişler eğitim durumuna göre yapılmış olup yasal değişiklikler yapılabilir. )

5- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm 4/B’li personelin Eğitime Hazırlık Ödeneğinden faydalanması,

6-Eski adi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı 4/B’li Personel, 2017/1 sayılı genelge ile nöbet görevini yapmasını engellenmiş olup Anayasanın eşitlik ilkesi gereği bu haktan yararlanması, 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Sağlık Müdürü Bahçacı, Kovid-19'u atlatıp görevine döndü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık